Естетичне виховання найменших засобами музики та художнього словаСкачати 70.12 Kb.
Дата конвертації05.05.2016
Розмір70.12 Kb.
Консультація для батьків.

Естетичне виховання найменших

засобами музики та художнього слова

Шлях людини в світі прекрасного починається дуже рано. Дитина вже з перших років життя несвідомо тягнеться до всього яскравого і привабливого, радіє , коли бачить блискучі іграшки, барвисті квіти і предмети. Все це викликає в неї почуття задоволення. Слово « гарно» рано входить у життя дітей. Уже з першого року життя вони чують пісню, казку,розглядають малюнки разом із дійсністю мистецтво стає джерелом їхніх радісних переживань. Мова казки мусить бути народна ; це коштовна мова, якої не дасть ніяка книжка. То ж до вибору художнього твору для малят, з огляду на виховне значення сюжету, мови, слід підходити обережно, розважливо.

Щодо виявлення дітьми своїх естетичних емоцій, то звісно , вони будуть відповідати їхньому вікові і мусять бути цілком вільні.

Естетичне сприйняття дійсності дітьми раннього віку має свої особливості.

Основними є чуттєва форма речей - їх колір, форма, звук. У цьому розвиток естетичного сприйняття великої сенсорної культури.

В перші роки дитина погано реагує на естетичні враження, її вабить лише, що не будь яскраве, пишні кольори. Але потроху малюнки усе більше відчувають безпосередню красу і висловлюють свої особисті нахили.

Та є такі відтінки почуттів , які глибше й повніше можна виразити музикою. Музика загострює емоційну чуттєвість. Вона необхідна дитині. Дитинство так само неможливе без музики, як неможливе без гри і казки.

Взагалі музика, розуміння музичних творів дає людям багато насолоди і приємності, освітлює життя.

Музичні заняття тішать дітей і спонукають їх до активності, дають яскраві художні та музичні враження, розвивають здатність глибше сприймати красу музики.

З вмілого добору матеріалу і правильної методики проведення музичної роботи забезпечуються розвиток рухів і мови дитини, її естетичне виховання.

Чому діти так люблять гру ? Чим вона приваблює їх Звідки вони беруть енергію, щоб безупинно бігати з м'ячем, годинами будувати замки й мости, бавитися з ляльками ?

Гра для дитини - справжнє життя зі своїми радощами і прикрощами, переживаннями і досягненнями, водночас це вільна діяльність , адже дитина грає без примусу, із задоволенням.

Найперша цінність гри у тому, що в ній дитина легко засвоює різноманітні знання, набуває вмінь, готується до життя. Тому гру беруть на озброєння вихователі і батьки.

Якщо малюка просто попросити посидіти спокійно, це йому вдається важко, варто ж йому запропонувати роль, бажаний спокій на якийсь час забезпечений,відомо, що на кожному віковому щаблі дитинства закладаються якості, які матимуть дуже важливе знання для особистості в дорослому житті.

Гра дає малятам відчуття єдності з тим, із ким вони грають. І вміння взаємодіяти, спілкуватися розвивається у дітей саме в тих іграх, які побудовані на взаємодії дорослого й дитини.

Різноманітність народних ігор дозволяє виділити ті, за допомогою яких можливе цілеспрямоване формування в малюків певних комунікативної поведінки.

Малята полюбляють гри в яких головний персонаж виконує певні дії. Ці ігри розвивають взаєморозуміння до іншої дитини, пробуджують бажання звертатися до однолітка й виконувати за правилами гри, його прохання.

Часом забуваємо, що творчість дитини - це необхідна форма самоутвердження, без якої їй не вирости в яскраву особистість, чарівний світ дитинства повинен бути щасливим і безтурботним.

Найголовніша умова такої захоплюючої діяльності - наявність у дитини знань про оточуючі предмети (їх призначення, якість , естетичний вигляд), події і явища реального життя. Але для цього дітям потрібно мати не лише знання. І якщо до цих дитячих знань і умінь добавити «еліксиру», фантазії, то діти за допомогою дорослого можуть створити чудодійство. Діти прагнуть продовжити свою гру далі й далі, ще більше захоплюючись нею. І якщо малеча не залишить гру за дверима вчорашнього дня, а бажатиме продовжити її, то можна дійсно радіти.

Діти наскільки вживаються в роль своїх героїв, що навіть уже не граючись, відчувають себе в ній.

Гра готує дитину до навчання, праці, виховує поведінку.

«Який малюнок у грі, таким він буде і в праці», так вважав А. С. Макаренко.


Консультація для батьківУкраїнська пісня — це бездонна душа українського народу

«Українська пісня - це бездонна душа українського народу» - О. Довженко


Українська пісня -— це частина духовного життя народу і вона не залишає його ні в радості ні в смутку, крок у крок слідує за ним від дитинства до старості. З піснею на вустах він не тільки відзначає свята, не тільки прикрашає народні обряди, а й також славить свої перемоги на ворогом:

Як вдарили з семи гармат

У середу вранці —

Накидали вороженьків

Повнісінькі щанці!

Кожне своє враження, кожне переживання людина виливала в пісні. Релігійні почування висловлюються в лірницьких піснях; тяжка праця на своїм власнім полі — в обжинкових та косарських піснях («Ой любо та мило»); ще тяжча праця на панських ланах — у кріпацьких («У неділю рано-вранці» «Яром, хлопці, яром»); мандрівки за заробітком — у чумацьких та бурлацьких. («Їхав, їхав та чумак Макара», «Зібралися всі бурлаки»); туга за ріднею та Батьківщиною на чужині — у рекрутських («Ой не жаль мені ні на кого»); щасливе або безнадійне кохання, суперництво, життя за нелюбом, підступність злої свекрухи, краса природи — в ліричних та родинно-побутових піснях («Цвіте терен, цвіте терен», «А я в батька росла», «Била мене мати»).

Духовне життя людини знайшло вираження у народних піснях і має форму яскравих епітетів, що повторюються (чисте поле, червона калина, зелений явір, красна дівчина, вірний кінь, бистра річка та ін.)

Про красу і силу народних пісень із захватом писало багато українських письменників. Іван Франко казав у «Мойсеї»: «Задармо в пісні твоїй ллється туга і сміх дзвінкий і жалощі кохання, надій і втіхи світляная

смуга?» О. Дей висловив це по-своєму: «Українська дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу, нев'януча окраса його духовної культури».

Залишки давнини серед українських народних пісень найбільше зберегли пісні обрядового характеру:

Іди, іди дощику,

Зварю тобі борщику

В полив'янім горщику!

Велика частина цих пісень зв'язана з порами року (колядки, щедрівки, веснянки) — «Щедрий вечір, добрий вечір», «Зеленеє жито». В колядках та щедрівках народ звеличує господаря та його родину, в них ці люди зображуються гарними, багатими, щедрими, здоровими, привітними, в яких «радісно на серці, повно на столі». Такі пісні повинні були накликати щастя і всілякі блага на двір господаря, тому що співали їх від щирого серця, з чистими думками.

Дуже цікавими з обрядових пісень є русальні та купальські пісні, які супроводжувалися танками, ворожінням та іншими дійствами. Через обрядові пісні пізнається світогляд наших пращурів із тих часів, коли люди поклонялися дохристиянським богам — Перуну, Дажбогу, Ладі та іншим.

Із пісень родинних ми дізнаємось, яке місце в житті попередніх поколінь по сідала родина та різні сімейні турботи:

А чужа сторона

І без вітру шумить, —

Чужий батько, чужа мати

І не б'ють, то болить.

Із історичних пісень — про важливі історичні події, які переживав народ:

Ой Морозе, Морозенку,

Ой да ти славний козаче!

За тобою, Морозенку,

Вся Вкраїна плаче!
З українських пісень ми бачимо, як глибоко народ відчував красу життя. Народні пісні криють у собі таку силу уяви та багатство щирих переживань, що стали джерелом натхнення поетів та письменників. Свою найкращу повість «У неділю рано зілля копала» Ольга Кобилянська побудувала на відомому мотив народної пісні «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Використовуючи сюжет цієї ж пісні, Ліва Костенко створила роман у віршах «Маруся Чурай». Але народні пісні не тільки надихали літераторів, вони, перш за все, звеселяли сірі будні українців, були розрадою в тяжку годину, поліпшували настрій, полегшували важку працю.

Наш народ має багату скарбницю пісень, казок, легенд, переказів, дум, якими можна пишатися як райськими квітами. Деякі з них пройшли крізь довгі століття і ще сьогодні причаровують блиском дорогоцінних самоцвітів.ДОПОВІДЬ

батьківських зборів для батьків старшої групи

«Як влаштувати театр вдома?»

Всі діти люблять грати «до дому», «в магазин» та інші ігри, які педагоги називають сюжетно-рольовими. Діти беруть участь в них самі від свого імені або від імені кого завгодно. Уже в три роки малюк хоче побути і продавцем, і мамою-татом, і дракончиком, і доктором в білому халаті...


Але зовсім інша річ - театр. Це не просто гра в особах - це гра на глядача. У театрі немає такої спонтанності, як у звичайній грі - акторові доводиться вивчити роль, слідувати ходу п'єси і старатися, щоб все було чутно й видно глядачам, а не тільки партнерам по сцені.
Театр-гра - трилітки на таке самозречення ще поки не здатні. І для них - пальчиковий театр. Він дуже близький до звичайної гри з іграшками: ось теремок, ось жаба-скрекотушка, ось мишка-норушка... Ні про же чіткому сценарії мова не йде. Читаємо казку «Теремок», розглядаємо картинки, а потім граємо разом з малям. Для цього не потрібні ні ширма, ні лаштунки. Тільки персонажі пальчикової театру (їх можна зробити самостійно) або звичайні ляльки і плюшеві звірі. З ними можна грати де завгодно: хоч на столі, хоч на килимі, хоч в ліжку перед сном.

Ви цілком можете самі розіграти всю казку для маляти. Але якщо він сам включається в гру, наприклад, зображає Зайця-Побігайца, програти всю казку від початку до кінця навряд чи вийде. Дитина обов'язково захопиться іграшкою, йому цікавіше займатися своїм зайцем, ніж думати про «правильне» ході дії. Тоді можна обійтися окремими, найбільш кумедними, сценами.Мета такого «театру» - гра - найприємніший і самий невимушений метод розвитку. У такій грі розвиваються уява, мова, пам'ять; дитина вчиться взаємодіяти - з вами, з іншими дітьми. Граючи можна заучувати вірші, відпрацьовувати звуки, отримувати початкові математичні знання - словом, вчитися. Без занудства, без усвідомлених зусиль з боку малюка.
До п'яти років дитина вже може впоратися з цією «акторською роботою», тобто розучити свою роль і зіграти її у виставі для публіки. Для рідних бабусь з дідусями, дядьками і тітками, для сусідських дітей і їхніх батьків.

Технологія.

Збираєте кілька дітей (якщо своїх недостатньо, кличете товаришів по дитячому саду та інших), вибираєте казку (бажано коротку, бажано смішну або з елементами таємничості), розподіляєте ролі. Якщо у казці є якісь нічні гноми, будинкові чи чаклунка в чорному - це те, що потрібно! Цілком підійде одна з байок Крилова, наприклад, «Бабка й мураха». Там мало дійових осіб, і в той же час є діалог.


Але пам'ятайте, що головне для спектаклю - дія. Якщо казка здається вам надто затягнутою, - скорочуйте. Особливо безжально скорочуйте слова оповідача - залишайте мінімум, необхідний для роз'яснення дії.
Розподіл ролей.

Діти приміряють на себе свої ролі надто буквально. Тому дівчатка дуже люблять грати принцес і добрих господарських падчерки. Але хтось повинен грати і мачуха, і Мачехін дочок. Що ж робити? Постарайтеся піднести негативних персонажів з гумором, зробіть їх кумедними. Перетворіть театр в веселощі. До слова сказати, мачуху цілком може зіграти хлопчик. Це завжди виходить дуже смішно.


Вивчення репліки.

Діти зазвичай запам'ятовують їх швидко. Якщо беруть участь товариші по дитячому саду або по під'їзду, попросіть їх батьків хоча б разок повторити репліки будинку. Для себе ви можете залишити роль казкаря - має ж хтось вести розповідь: «Жили-були старий із старою ...». Виходити на сцену не обов'язково - читати цей текст можна з-за куліс і там керувати всім процесом: стежити за виходом артистів, підказувати слова, якщо хтось розхвилююсь і всі забудуть.


Реквізит.

Зрозуміло, потрібно підготувати костюми. Для цього згодяться підручні засоби: з власної річної спідниці можна змайструвати сукні до підлоги. Не треба нічого різати: десь підколоти шпильками, десь прихопити ниткою. Крильця для бабки легко зробити з дроту і тюлю (на плечах конструкція закріплюється за допомогою гумок, як рюкзак) - щось подібне продають у магазинах напередодні Нового року.


Грим.

З гримом теж все зрозуміло: у вас є косметичка, а в ній тіні, рум'яна та інше. Якщо вас це не влаштовує, можна купити грим для дитячого театру в магазині.


Декорації.

Намагайтеся обійтися мінімальним набором декорацій. Зрозуміло, що роль трону може виконати звичайний стілець. Він же годиться на роль собачої буди і навіть рояля. Ваша вигадка вирішить всі проблеми.Сцена.

Навіть якщо у вас однокімнатна квартира - це не привід відмовлятися від постановки. Гості сідають на дивані, а в центрі кімнати відбувається дія. Двері в передпокої - це куліси, за якими товпляться артисти. Влітку можна влаштувати подання на свіжому повітрі, серед зелені.


Це свято - дитячий. Ви можете фонтазувати самими незвичайними ідеями. Але пам'ятайте: цей театр - не для вас. Він - для дітей. Не намагайтеся домогтися стовідсоткової злагодженості та акторської віддачі. Діти - не актор, їм не цікаво працювати над роллю нескінченно. Намагайтеся не перестаратися! Інакше діти втратять будь-який інтерес до вашої затії.
Є ще одна проблема. Деякі діти навідріз відмовляються грати в постановці, тому що хочуть дивитися. Вихід простий. Нехай хто-небудь з дорослих засніме весь спектакль на відеокамеру або на фотоапарат. І тоді діти зможуть не тільки подивитися на себе з боку, вони відчують себе кіноакторів.
Можливо, такий домашній театр - справа копітка. Але воно того варте. Це не тільки рішення дидактичних завдань – ваші діти отримають досвід публічного виступу. Не кажучи вже про те, що це просто свято!
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Програма для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку з навчанням українською мовою
downloads -> Дорогий друже! Вітаємо тебе з новим шкільним роком!
downloads -> Конспект заняття гуртка "Чарівний ланцюжок" на тему "Бабусині вишиванки"
downloads -> Родинне свято до дня 8 Березня в 5-а класі ( Бройченко А. Г.) Ми у мам — помічники
downloads -> Книжкова родина
downloads -> Переяслав-хмельницький державний педагогічний університет імені григорія сковороди
downloads -> Складнопідрядне речення з підрядними означальними, з'ясувальними, місця, часу, ступеня і способу дії Варіант 1
downloads -> Уроки фізичної культури у 4 кл.: методичні рекомендації \\ Фізичне виховання в сучасній школі. №3 2012
downloads -> План роботи із забезпечення наступності у навчанні І вихованні


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка