Економіко-географічна характеристика ЯпоніїСкачати 85.28 Kb.
Дата конвертації05.05.2016
Розмір85.28 Kb.
ТипУрок
УРОК № 23

Тема: Економіко-географічна характеристика Японії.

Мета: Сформувати в учнів систему знань про основні риси сучасного стану і розвитку економіки країни. Вдосконалити практичні вміння учнів складати економіко-географічну характеристику країни. Формувати навички роботи з картографічним матеріалом.

Обладнання: Політична карта світу, атласи, підручники.

Тип уроку: Урок-семінар.

Структура уроку:

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.


  1. Вивчення нового матеріалу.

  2. Підсумок уроку.
    Розповідь.

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати Японію - одну з найцікавіших і найзагадковіших країн світу.

Ернест фон Гессе-Вартег так писав про цю країну: „Японія засвоїла всі наші новітні винаходи і відкриття, випробовувала всі системи, які вона знайшла в Європі, і застосувала їх у себе не у такому саме вигляді, ні, - вона застосувала їх настільки, наскільки це потрібно було для зміцнення її сил. Вона скористалася Європою як сходами, сходинками яких піднялася на вершину Далекого Сходу".

Це дійсно унікальна країна не лише за своїми культурними традиціями, а надто унікальною історією економічного розвитку. Завдання 1.

Знайти Японію на карті світу і визначити її географічне положення?

1. Учень:

Японія - це острівна держава, що розташована в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, на південний схід від Азії. Площа - 372 тис. км2. До складу території входить 4 великих острова: Хонсю, Кюсю, Сікоку і Хоккайдо та близько 4 тисяч малих. Країна омивається Японським, Східнокитайським морем та водами Тихого океану.2. Учень:

Японія - конституційна монархія, глава держави - імператор. Законодавчий орган - двопалатний парламент. Палата представників і Палата радників. Виконавча влада зосереджена в руках кабінету міністрів. В адміністративному відношенні поділяється на 47 префектур.

Столиця держави - м. Токіо, грошова одиниця - йєна.

3. Учень:

Японія стала відома європейцям у першій половині XVI ст. Португальці, які відкрили її, почали торгувати з японцями і намагалися навернути їх до католицької віри. Японці тепло прийняли місіонерів, поки імператор Тейго, людина розумна і прониклива, не помітив, що єзуїтів більше приваблює японське золото, ніж порятунок заблудлих душ. Європейців було вигнано на довгих два століття - Японія перетворилася на закриту країну, що, можливо, врятувало її від колонізації і насильницької європеїзації самобутньої культури. І лише в XIX ст. Японія поступово почала відкриватися для іноземців, брати участь у торгівлі, на якій наполягали США, що зміцнювали свої позиції. У XX ст.. Японія брала участь у трьох великих війнах - російсько-японській і двох світових. Беззастережна капітуляція у Другій світовій війні, підписана Японією в серпні 1945 року, поклала початок повної реорганізації як політичного, так і економічного життя країни. Результатом цієї перебудови стало те, що прийнято називати „японським дивом".

На момент закінчення Другої світової війни японська економіка була повністю зруйнована, більшість підприємств закрита, в країні лютували інфляція і безробіття.

За час з 1946 до 1949 рр. були проведені такі реформи: земельна реформа, що майже повністю ліквідувала поміщицьке землевласництво; знищені великі монополістичні концерни, а їх акції продані службовцям; грошова реформа - за зразком реформування німецької марки, що дозволило різко скоротити грошову масу, яка знаходилася в обігу, і зупинити інфляцію.

Військовий японський режим був ліквідований на початку 1946 р. Прийнята в 1947 р. Нова конституція, що зберегла монархію, але позбавила імператора влади, поклала початок демократичним перетворенням.

Війна, що почалася в червні 1950 року в Кореї, зіграла визначальну роль у відновленні економіки Японії, яка на час військових дій перетворилася на своєрідний тил американської армії. Різко зріс попит на озброєння і військові матеріали, військові перевезення і послуги, продовольство і т. ін., що обумовило військово-промисловий бум в японській економіці. Надходження від американських військових замовлень у 1950-1953 рр. дозволили Японії покрити зовнішньоторговий дефіцит і розширити імпорт сировинних ресурсів.

Таким чином, війна в Кореї стала початком „японського економічного дива": ВНП Японії під час війни зростав щорічно на 10%.

У 1968 р. Японія стала третьою державою світу, впритул наблизившись за рядом показників до США і СРСР.

Зовнішньоторгова стратегія Японії засновується на максимальному використанні порівняльних переваг - основному законі міжнародного поділу праці. Як тільки певна галузь японської економіки досягає високих якісно-кількісних показників, вона починає посилено працювати на експорт. Саме тому п'ять видів продукції, що користуються найбільшим попитом на зовнішньому ринку (легкові автомобілі, побутова електроніка, стальний прокат, автомобілі промислового призначення і мотори), до кінця 1970-х рр.. мали в японському експорті частку, що перевищувала 50%.

Надзвичайно важливу роль в японській економіці відіграє держава: її втручання в економіку можна визначити як „продумане планування".

Отримавши самостійність від американської окупаційної адміністрації, японський уряд у найкоротші терміни успішно вирішив задачу вибору шляху подальшого економічного розвитку.

Структурна перебудова японської економіки набула особливої масштабності на початку 1980 -х рр.., коли в ході нового етапу НТР з'явився цілий спектр виробництв і галузей - мікроелектронна техніка, великі і надвеликі інтегральні схеми, нові види обліково вимірювальних приладів, біотехнологія

тощо. У цей же час була поставлена довгострокова мета - перетворити Японію на велику технологічну державу.

Невеликий екскурс в минуле дозволив вам дізнатися про політичні і економічні передумови успішного розвитку Японії. Тепер розглянемо природні умови і ресурси, що впливають на розвиток економіки Японії.4. Учень:

Одним з головних критеріїв неухильного економічного зростання Японії багато вчених вважають властиві японському народу риси, на перше місце серед яких ставлять разючу працьовитість, сумлінність, високий рівень освіченості і професійної кваліфікації.

За кількістю населення - понад 125 млн. чол.. - Японія входить до першої десятки країн світу. За прогнозами японських демографів, кількість населення країни до 2010 р. Стабілізується на рівні 130 млн. чол.. Зараз природний приріст становить 5 чол. на 1000 жителів. Великою проблемою для Японії стало швидке зростання кількості людей старшої вікової групи при найвищій середній тривалості життя у світі (чоловіки - 76 років, жінки - 82 роки).

Населення Японії відрізняється національною однорідністю: понад 95% загальної кількості складають японці. Серед представників інших національностей найбільша кількість корейців і китайців.

Населення розміщене на території країни нерівномірно. При високій середній густоті - понад 330 чол./км2 - райони Тихоокеанського узбережжя, де мешкає 2/3 населення Японії, мають значно вищі показники і суперничають з найбільш густонаселеними районами світу.

Майже 4/5 японців - міські жителі. Міст - „мільйонерів" 11, найбільша міська агломерація - Кейхін (Токіо - Йокогама), де в 150 населених пунктах мешкає 25 млн.чол. Разом з двома іншими найбільшими агломераціями - Хан сін (Осака - Кобе- Кіото) і Тюкьо (Нагоя та ін.), Кейхін утворює єдину систему - Токійських мегалополіс Токайдо із загальною кількістю населення понад 60 млн.чол.

У складі трудових ресурсів переважають кваліфіковані кадри: в Японії безкоштовна середня освіта, а сімейні традиції наказують прищеплювати дітям трудові навички з наймолодшого віку. Чималу роль відіграють також курси, що створюються монополіями для підвищення робочої кваліфікації.

Державною мовою є японська. Основні релігії - синтоїзм (культ божеств природи і предків) і буддизм. Синтоїзм - поклоніння предметам і явищам навколишнього світу — несе в собі не страх перед ними, а вдячність природі, яка, незважаючи на спалахи гніву, частіше буває щедрою і ласкавою. Буддизм (дзен-буддизм -японське звучання слова чайн-буддизм, від СШпа - Китай) був запозичений передусім середньовічною японською знаттю на противагу синтоїзму, який деякий час сприймався як релігія простолюдинів.

Японія не пережила релігійних війн, оскільки дві досить різних релігії утворили щось схоже на союз. Тому приїжджі часто бувають спантеличені відповіддю на питання, скільки в Японії синтоїстів і буддистів, оскільки їх загальна кількість майже вдвічі перевищує населення країни. Нічого дивного в

цьому немає: більшість японців прираховує себе до прихильників і тієї, і іншої

релігії.

Завдання 2.

За допомогою карт атласу і тексту підручника дайте оцінку природно-ресурсному потенціалу Японії?

5. Учень:

У надрах Японських островів трапляються хімічні елементи майже всієї таблиці Менделєєва, але родовищ промислового значення вкрай мало. Тому для її потреб довозиться до 97% необхідного вугілля, 99% нафти та залізної руди, 100% бокситів та ін.

Територія Японських островів лежить у зоні активної сейсмічної діяльності. Тут є 200 вулканів, 40 з яких - діючі.

Клімат мусонний. Весною та восени приходить тропічні циклони. З серпня по жовтень тропічні урагани (тайфуни). Дощі живлять численні річки, багаті на енергоресурси. Більшість лісів країни - штучні насадження, а ландшафти дуже змінені діяльністю людини. 60% лісу імпортується. Завдання 3.Проаналізуйте текст підручника і комплексну карту Японії в атласі. Назвіть провідні галузі промисловості?

6. Учень:

На думку експертів, сучасний стан Японії визначається як „пост-індустріальне суспільство". Хоча промисловість продовжує залишатися важливою сферою економіки (29% ВНП), зростає значення невиробничого сектора (сфера послуг, фінанси, науково-дослідна діяльність). Пріоритетним напрямом розвитку країни японський уряд вважає зростання науково-технічного потенціалу.

Сьогоднішня Японія є, на думку багатьох фахівців, діючою моделлю екологічної ситуації, яка в майбутньому може сформуватися в будьякій країні. Для розв'язання задачі „від технології очищення - до ситої технології"" ще в 1981р. була прийнята велика програма під назвою „Базова технологія промисловості наступного покоління". Програма містить три розділи: нові матеріали, біотехнологія, нові електронні прилади, що забезпечують науковими розробками промисловість.

Основна задача майбутнього - навчитися працювати в замкненому циклі, як природа. У розв'язанні цієї задачі досягнуті певні успіхи. За даними центру „Чиста Японія" 50% відходів переробної промисловості можуть ефективно використовуватися як ресурси. Наприклад, фірма „Денсо", постачальник електронної „начинки" для „Тойоти", заявила, що у її виробах немає деталей, які не могли б використовуватися повторно. Завдання 4.На основі вказаних в завданні 3 джерел поясніть особливості ведення сільського господарства в Японії?

7. Учень:

В агропромисловому комплексі Японії зайнято майже % економічно активного населення, з них тільки 6% - у сільському, лісовому господарстві та рибальстві. АПК країни забезпечує близько 56% потреб у продовольстві (від

рослинництва та тваринництва), але якщо до цього додати продукцію морських промислів ( а морепродукти — винятково важливий компонент японської національної кухні), то рівень самозабезпечення країни продовольством досягає 62%. Земель, придатних для землеробства, в Японії вкрай мало. У 2000 році оброблялось 4,8 млн. гектарів, на яких працювалоЗ,9 млн. чоловік, зайнятих у сільському господарстві. Середні розміри фермерського господарства - трохи більше одного гектара. Виділяються три галузі спеціалізації: рисосіяння, плодоовочівництво, тваринництво. Потреби в продукції інших галузей країна забезпечує за рахунок імпорту. Довозиться 9/10 пшениці, вся кукурудза, 92% бобів і сої, 80% цукру, близько 1/3 жирів та 2/5 м'яса.
8. Учень:

Транспортна інфраструктура в Японії високо розвинена. Морський транспорт пов'язує країну з усіма регіонами світу. Основну частину внутрішніх перевезень вантажів і пасажирів забезпечують залізничний і автомобільний транспорт. Широко відомі швидкісні пасажирські лінії Японії. У зовнішньоторгових зв'язках країни останнім часом помітно зростає частка авіаційного транспорту.Зовнішньоекономічні відносини. Ставши економічною наддержавою, Японія все більшим чином впливає на світову господарську систему. У центрі цих зв'язків знаходяться економічні відносини між Японією і США, на частку яких припадає 40% світового ВВП і понад 20% світового експорту.

Основними торговими партнерами Японії також є ФРН, Австралія, Канада, Південна Корея і Китай. Збільшуються обсяги торгівлі з країнами Південно-Східної Азії (29% зовнішньоторгового обігу).9. Учень:

У вартості експорту готових промислових виробів 64% припадає на машини і обладнання. Міжнародною спеціалізацією Японії є продукція наукоємних високотехнологічних виробництв, таких як над великі інтегральні схеми і мікропроцесори, верстати з числовим програмним управлінням і промислові роботи. Істотно змінюється структура імпорту Японії: зменшується частка сировинних товарів і збільшується частка готової продукції. Особливо помітно зростає частка готових виробів з НІК Азії: кольорових телевізорів, відеокасет, магнітофонів, запасних частин тощо.

Найважливішим напрямом зовнішньоекономічної діяльності Японії є експорт капіталу. За обсягом інвестицій (близько 50 млрд. долл. на рік) країна є одним зі світових лідерів нарівні з СШЩА і Великою Британією. Японські інвестиції в іноземні продуктивні потужності насамперед сконцентровані в США і нових індустріальних країнах Азії - Південній Кореї, Тайвані, Сінгапурі, Малайзії, Філіппінах, Таїланді, Індонезії.

Зовнішньоторгові зв'язки Японії з Україною перебувають на стадії зародження: Японія виявляє зацікавленість українською наукою і наукоємними виробництвами.Загалом в міжнародному поділі праці Японія є одним зі світових фінансових центрів і „науково-виробничою лабораторією світу" Можна очікувати, що в найближчі десятиліття Японія за мірою замученості до світового господарства випередить США.

Підсумок уроку. Слово вчителя.

Отже, на цьому уроці ми познайомилися з Японією. Цю державу часто називають країною XXI століття. Країна за кілька десятиліть перетворилася на економічного гіганта, що зумів завоювати і втримати значні сегменти ринку в основних господарських комплексах світу - США і Західній Європі. Зараз Японія стала центром порівняно молодого економічного і політичного центру світу - Азійсько-Тихоокеанського регіону.
Каталог: files
files -> Програма для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку з навчанням українською мовою
files -> Дорогий друже! Вітаємо тебе з новим шкільним роком!
files -> Йод як важливий екологiчний чинник у життєдіяльностl
files -> Катерина Білокур народна художниця України
files -> Конспект заняття гуртка "Чарівний ланцюжок" на тему "Бабусині вишиванки"
files -> Висока дивина світу барви І звуки хутора
files -> До числа значущих псохогенних факторів відносяться емоції
files -> Родинне свято до дня 8 Березня в 5-а класі ( Бройченко А. Г.) Ми у мам — помічники


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка