Дієвість (efficacy) це доведена дія лз, встановлена в контрольованих умовах (клінічних дослідженнях I і II фази) до його реєстраціїСкачати 15.25 Kb.
Дата конвертації08.04.2020
Розмір15.25 Kb.
7. Характеристика кількісних фармакоепідеміологічних досліджень щодо споживання лікарських засобів

За своєю суттю фармакоекономіка є інтегральною наукою, що використовує терміни та поняття, які належать до трьох наукових категорій: медичних (характеризують клінічні результати медичних технологій (дієвість, ефективність, безпека)), гуманістичних (відбивають клінічні результати медичних технологій через сприйняття їх пацієнтом і суспільством (поліпшення якості життя пацієнта, комплаєнс)), та економічних (описують фінансову складову медичних технологій (витрати, економічна ефективність)). Вищенаведені категорії – це узагальнені поняття, що відбивають явища та процеси притаманні фармакоекономіці як окремому науковому напрямку в галузі медико-біологічних наук і використовуються в фармакоекономічних дослідженнях.

Дієвість (efficacy) – це доведена дія ЛЗ, встановлена в контрольованих умовах (клінічних дослідженнях I і II фази) до його реєстрації. Зазвичай дієвість – це прямі клінічні ефекти ЛЗ: зміни фізіологічних, біохімічних та фізичних показників організму хворого (зниження АТ при артеріальній гіпертензії, підвищення рівня гемоглобіну при анемії); усунення симптомів захворювання (зниження інтенсивності болю в суглобах та ін.); зниження частоти ускладнень або кількості повторних госпіталізацій.

Терапевтична ефективність (effectiveness) – це ефективність ЛЗ після його реєстрації та виведення на фармацевтичний ринок, що встановлена на великій (понад 10 000 осіб) кількості хворих в умовах реальної клінічної практики при проведенні фармакоепідеміологічних досліджень. Найчастіше показниками терапевтичної ефективності є ті, визначення яких є вірогідним та значущим на великій кількості хворих в умовах тривалого терміну, а саме: 15 16 зниження смертності (напр. загальної або серцево-судинної при гіпертонічній хворобі), підвищення виживаності, збільшення тривалості життя (напр. після хіміотерапії), тобто опосередковані клінічні ефекти.

Безпека (safety) – це частота, кількість і тяжкість побічних ефектів при застосуванні ЛЗ. Безпеку ЛЗ необхідно враховувати, оскільки частота, кількість і тяжкість побічних ефектів може призвести до підвищення вартості терапії захворювання через необхідність додаткового лікування, пов’язаної з корекцією проявів побічної дії.

Корисність (utility) − показник ефективності медичних технологій, встановлений за поліпшенням якості життя пацієнтів після проведеного лікування.

Комплаєнс (compliance) – готовність пацієнта дотримуватися режиму лікування й умов раціонального застосування призначених ЛЗ.

Економічна ефективність (benefit) – показник ефективності витрат фінансових ресурсів (прибуток на одну вкладену грошову одиницю).

Витрати (cost) у фармакоекономіці – матеріальні та нематеріальні витрати, пов’язані з діагностикою, лікуванням або профілактикою захворювання.

При проведенні фармакоекономічних досліджень враховують усі витрати на курс лікування або профілактики захворювання в грошових одиницях:

– витрати на надання медичної допомоги, які відшкодовуються або за рахунок системи охорони здоров’я (оплата робочого часу медперсоналу, використання медичного устаткування, перебування пацієнта в стаціонарі, проведення необхідного лабораторноінструментального обстеження і т. д.), або з особистих коштів хворого чи його спонсорів (транспортування пацієнта до лікувального закладу особистим транспортом, оплата вартості ЛЗ, одяг для перебування в стаціонарі і т. д.);

– виробничі витрати внаслідок смерті хворого або втрати хворим працездатності внаслідок захворювання чи лікування;

– біль і страждання пацієнта, пов’язані з проведенням курсу лікування.

Робота 10. Здійсніть розподіл витрат на лікування хворого з інсультом

Витрати:

Прямі медичні

Прямі немедичні

Непрямі

Б.

Ж.

І.
А.

В.

Г.Д.

Е.

З.И.

А. Доставка хворого в клініку особистим транспортом

Б. Витрати на діагностику:

1. загальний аналіз крові

2. загальний аналіз сечі

3. комп’ютерна томографія мозку

4. біохімічний аналіз крові

В. Витрати на стаціонарне лікування:

1. вартість перебування в стаціонарі

2. вартість лікарських препаратів

3. вартість допоміжного матеріалу

Г. Витрати на амбулаторне лікування (рецептурні і безрецептурні лікарські засоби)

Д. Витрати на дієтичне харчування

Е. Вартість робочого часу хворого

Ж. Додаткова терапія:

1. Масаж

2. ЛФК


З. Вартість інвалідного крісла

И. Вартість робочого часу потраченого родичами на догляд за нимІ. Вартість робочого часу медичного персоналу

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка