ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО
Кафедра медичного права факультету післядипломної освіти
«Затверджую»
Перший проректор
з науково-педагогічної роботи
проф. М.Р. Ґжеґоцький
________________________
«_____» _______________ 201_ р.
РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«МЕДИЧНЕ ПРАВО УКРАЇНИ»
ДЛЯ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ, ФАРМАЦЕВТІВ-ІНТЕРНІВ
УСІХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ФАКУЛЬТЕТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ
(розроблена на підставі програми з суміжної дисципліни «Медичне право України» для лікарів-інтернів, фармацевтів-інтернів усіх спеціальностей вищих навчальних закладів МОЗ України. Київ, 2015)
Обговорено та ухвалено Затверджено
на засіданні кафедри профільною методичною комісією
«__»______________2015 року «__»________________2015 року
протокол №__ від __________ протокол №__ від____________
завідувач кафедри доц. І.Я. Сенюта голова декан ФПДО доц. О.Є.Січкоріз
___________________ підпис ___________________ підпис
2015
Опис навчального плану з дисципліни
«Медичне право України» для лікарів – інтернів, фармацевтів-інтернів
усіх спеціальностей
Структура навчальної дисципліни
|
Кількість годин, з них
|
Рік навчання
|
Вид контролю
|
Всього годин
|
аудиторних
|
СРС
|
Лекції
|
Практичні заняття
|
Розподіл навчального часу
|
6
|
2
|
4
|
|
|
|
в тому числі підсумковий залік
|
|
|
|
|
|
залік
|
Примітка: 1 кредит ECTS – 30 годин. Аудиторне навантаження – 6 год.
Медичне право України – це сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини, що виникають у процесі надання медичної допомоги, яка застосовується з діагностичною, профілактичною, лікувальною і реабілітаційно-відновною метою, а також у зв’язку з вагітністю і пологами, для забезпечення права людини на охорону здоров'я.
Навчальна дисципліна «Медичне право України» складається з таких змістовних частин:
І. Загальна частина
-
Законодавче забезпечення у сфері охорони здоров’я в Україні. Міжнародні та регіональні стандарти в галузі охорони здоров’я.
-
Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин.
-
Юридична відповідальність медичних працівників за професійні правопорушення.
ІІ. Спеціальна частина
-
Спеціальна частина відповідно до набуття спеціальності.
Викладання навчальної дисципліни проводиться у вигляді лекцій, а також практичних занять. Навчальна дисципліна «Медичне право України» вивчається спеціалістами в інтернатурі (6 год., у т.ч. 2 – лекційних та 4 – практичних).
Мета викладання дисципліни: комплексна підготовка медичних працівників, які отримають необхідний обсяг правових знань, знатимуть практичні механізми правореалізації, володітимуть достатнім рівнем правової культури і правосвідомості для збереження балансу взаємин між суб’єктами медичних правовідносин і дотримання прав людини у сфері охорони здоров’я.
Викладання курсу «Медичне право України» покладатиметься на осіб з вищою юридичною освітою, які мають науковий ступінь кандидата наук/доктора наук і вчене звання, з професійною дослідницькою орієнтацією в медичному праві. Бажаним, видається, наявність другої вищої освіти – медичної.
Завдання вивчення дисципліни: ознайомити медичних працівників із міжнародними та регіональними стандартами в галузі прав людини та охорони здоров’я; розкрити національне законодавче забезпечення сфери охорони здоров’я, у тому числі надання медичної допомоги; висвітлити правовий статус суб’єктів медичних правовідносин; викристалізувати форми, способи і засоби захисту прав суб’єктів медичних правовідносин; окреслити правові умови і підстави здійснення окремих видів медичної практики; охарактеризувати види юридичної відповідальності за професійні правопорушення у царині охорони здоров’я.
У результаті закінчення курсу інтерн повинен:
знати: міжнародні та регіональні стандарти в галузі прав людини та охорони здоров’я; чинне законодавство України про охорону здоров’я, у тому числі біоетичне; тенденції нормотворення й державної політики у сфері охорони здоров’я; права й обов’язки суб’єктів медичних правовідносин; механізми й процедури захисту своїх прав; види й підстави юридичної відповідальності за професійні правопорушення; контроль якості медичної допомоги; правові умови провадження окремих видів медичної практики.
уміти: використовувати у своїй діяльності чинну національну нормативно-правову базу в галузі охорони здоров’я; забезпечувати документообіг та захист персональних даних у закладі охорони здоров’я відповідно до вимог чинного законодавства України; здійснювати права та виконувати обов’язки, гарантовані законодавством України; створювати умови й підстави для забезпечення прав пацієнтів; звертатись за захистом своїх прав й адекватно реагувати на порушення прав інших суб’єктів медичних правовідносин; забезпечувати розгляд звернень громадян згідно з законодавством України; дотримуватись і поважати права пацієнтів.
Програма навчальної дисципліни
Лекція на тему: Законодавче забезпечення у сфері охорони здоров’я в Україні. Міжнародно-правові стандарти у галузі охорони здоров’я.
Мета вивчення:
У результаті опанування слухачі повинні знати понятійно-категоріальний апарат у галузі медичного права; види джерел медичного права; тенденції нормотворення й державної політики у сфері охорони здоров’я; основи концепції медичного нейтралітету.
Змістове наповнення:
Міжнародно-правові стандарти у сфері охорони здоров’я. Історія становлення юридичної регламентації медичної діяльності в Україні. Конституційне регулювання права на охорону здоров’я Україні. Загальна характеристика законодавства України у сфері охорони здоров’я. Тенденції розвитку й удосконалення нормативно-правової бази у сфері охорони здоров’я. Кодифікація законодавства про охорону здоров’я
Практичне заняття №1 на тему: Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин. Юридична відповідальність медичних працівників за професійні правопорушення
Мета вивчення:
У результаті опанування слухачі повинні знати права та обов’язки суб’єктів медичних правовідносин, зокрема ключових з них - пацієнта та медичного працівника, а також механізми захисту прав суб’єктів медичних правовідносин.
Змістове наповнення:
Система прав людини у сфері охорони здоров’я. Пацієнт і його правовий статус: дефініційний і класифікаційний підходи. Правовий статус законних представників. Права й обов’язки пацієнтів. Медичний працівник та його правовий статус: понятійно-категоріальний апарат і класифікація. Права й обов’язки медичних працівників. Механізми захисту прав суб’єктів медичних правовідносин. Юридична відповідальність медичних працівників: загальна характеристика. Кримінальна відповідальність медичних працівників за вчинення професійних злочинів. Цивільно-правова відповідальність у галузі охорони здоров’я. Адміністративна та дисциплінарна відповідальність медичних працівників. Юридична практика у сфері охорони здоров’я.
Практичне заняття №2 на тему (залежно від спеціальності воно різнитиметься):
Мета вивчення:
У результаті опанування слухачі повинні знати особливості правового регулювання окремих питань здійснення медичної практики за своєю спеціальністю, юридичну оцінку дефектів юридичної допомоги, право біоетики.
Акушерсько-гінекологічна допомога за законодавством України. Правове регулювання репродуктивних технологій в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю акушерство та гінекологія)
Змістове наповнення:
Медико-правові стандарти організації та надання акушерсько-гінекологічної допомоги за законодавством України. Особисті немайнові права людини у сфері охорони здоров’я. Юридична оцінка несприятливих наслідків надання акушерсько-гінекологічної допомоги. Поняття та види дефектів надання медичної допомоги. Законодавче забезпечення репродуктивних технологій: національних досвід і міжнародні та регіональні стандарти. Сурогатне материнство і штучне запліднення: правові аспекти. Корекція (зміна) статі. Правові аспекти біоетики: проблеми медичної практики у сфері репродуктивних технологій щодо захисту прав людини.
Особливості правового регулювання реанімаційно-анестезіологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю анестезіологія, інтенсивна терапія та медицина невідкладних станів)
Змістове наповнення:
Нормативне забезпечення реанімаційно-анестезіологічної допомоги в Україні. Міжнародні та регіональні стандарти у сфері охорони здоров’я щодо реаніматології у сфері охорони здоров’я щодо реаніматології. Біоетичне законодавство. Організаційно-правові аспекти надання екстреної медичної допомоги в Україні. Особливості функціонування анестезіологічної служби в Україні. Порядок надання медичної допомоги у невідкладних станах. Порядок надання реанімаційної та після реанімаційної допомоги новонародженим.
Правове регулювання надання медичної допомоги щодо внутрішніх хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю: внутрішні хвороби, пульмонологія)
Змістове наповнення:
Особисті немайнові права людини у сфері охорони здоров’я. Правове регулювання окремих видів медичної практики. Медико-правові стандарти організації та надання окремих видів медичної допомоги. Юридична оцінка несприятливих наслідків надання медичної допомоги хворим. Поняття та види дефектів надання медичної допомоги. Новітні технології у сфері охорони здоров’я (зокрема, телемедицина): правові основи. Медична етика та деонтологія у медичній практиці. Біоетичне законодавство.
Особливості надання окремих видів медичної допомоги за законодавством України (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю ортопедія, травматологія, отоларингологія, офтальмологія, урологія, хірургія клінічна онкологія, неврологія, радіологія)
Змістове наповнення:
Особисті немайнові права людини у сфері охорони здоров’я. Правове регулювання окремих видів медичної практики. Медико-правові стандарти організації та надання окремих видів медичної допомоги. Юридична оцінка несприятливих наслідків надання медичної допомоги хворим. Поняття та види дефектів надання медичної допомоги. Новітні технології у сфері охорони здоров’я (зокрема, телемедицина): правові основи. Медична етика та деонтологія у медичній практиці. Біоетичне законодавство.
Законодавче забезпечення санітарно-гігієнічної сфери (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна гігієна)
Змістове наповнення:
Законодавче забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя в Україні. Правовий статус державної санітарно-епідеміологічної служби України. Права й обов’язки громадян щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя. Гігієна харчування і гігієнічна оцінка та санітарна експертиза продуктів харчування: правова характеристика. Дезінфекція і стерилізація у медичній практиці: правові основи. Відповідальність за порушення санітарного законодавства.
Правове регулювання сімейної медицини в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна практика-сімейна медицина)
Змістове наповнення:
Загальна характеристика сімейної медицини: поняття, принципи, міжнародні та регіональні стандарти і національне законодавство. Особисті немайнові права людини у сфері охорони здоров’я. Правовий статус сімейного лікаря. Правовий статус амбулаторії загальної практики – сімейної медицини. Медико-соціальна діяльність сімейного лікаря: правові аспекти. Медична етика та деонтологія у медичній практиці. Біоетичне законодавство.
Юридичні аспекти профілактики та лікування інфекційних хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю епідеміологія, інфекційні хвороби, пульмонологія та фтизіатрія)
Змістове наповнення:
Нормативно-правове забезпечення і державна політика щодо профілактики та лікування інфекційних хвороб, у тому числі тих, що передаються статевим шляхом, в Україні. Міжнародні та регіональні стандарти в цій царині. Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин в умовах лікування інфекційних хвороб, у тому числі тих, що передаються статевим шляхом. Медико-правові стандарти організації та надання окремих видів медичної допомоги. Правове регулювання проведення профілактичних щеплень. ВІЛ-інфекція/СНІД, вірусні гепатити і права людини в Україні. Боротьба з туберкульозом: правові аспекти. Медична етика та деонтологія у медичній практиці. Біоетичне законодавство.
Юридична регламентація імунологічної допомоги і клінічної лабораторної діагностики в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю лабораторна діагностика)
Змістове наповнення:
Законодавче забезпечення імунологічної допомоги в Україні. Правові основи бактеріології. Правове регулювання здійснення лабораторної діагностики. Медико-правове значення лабораторного висновку. Правовий статус лікаря-імунолога та лікаря лаборанта. ВІЛ-інфекція/СНІД, вірусні гепатити та інші захворювання, які передаються парентерально: правові аспекти. Правові основи біоетики.
Правові аспекти проведення експертної діяльності у сфері охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю патологічна анатомія)
Змістове наповнення:
Експертна діяльність у сфері охорони здоров’я: національне і зарубіжне законодавство. Поняття, види і значення медичних експертиз в Україні. Особливості правового статусу експерта за законодавством України. Висновок експерта. Судово-медична експертиза. Судово-психіатрична експертиза. Судово-психологічна експертиза. Порядок здійснення патологоанатомічних досліджень за законодавством України.
Правове регулювання надання психіатричної допомоги (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю психіатрія)
Змістове наповнення:
Юридичне забезпечення психіатричної допомоги: національні акти, міжнародні та регіональні стандарти. Види і порядок надання психіатричної допомоги. Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин у галузі психіатричної допомоги. Судово-психіатрична і судово-психологічна експертизи. Юридична практика у справах щодо надання психіатричної допомоги (судова, позасудова). Правовий захист осіб, хворих на хронічний алкоголізм, наркоманію й інші соціальні хвороби. Нормативні особливості обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я. Медико-правові стандарти організації та надання психіатричної допомоги. Медична етика та деонтологія у медичній практиці. Біоетичне законодавство.
Правове забезпечення охорони дитинства в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю педіатрія, дитяча хірургія)
Змістове наповнення:
Нормативно-правове регулювання охорони дитинства в Україні. Міжнародні та регіональні стандарти у сфері охорони дитинства. Біоетичне законодавство. Особисті немайнові права дитини у сфері охорони здоров’я. Особливості правового регулювання надання окремих видів медичної допомоги дітям. Медико-правові стандарти організації та надання окремих видів медичної допомоги дітям. Юридична оцінка несприятливих наслідків надання медичної допомоги хворим. Поняття та види дефектів надання медичної допомоги. Новітні технології у сфері охорони здоров’я (зокрема, телемедицина): правові основи.
Правове регулювання стоматологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю стоматологія)
Змістове наповнення:
Стоматологічна допомога в Україні: нормативне забезпечення. Біоетичне законодавство. Особисті немайнові права людини у сфері охорони здоров’я. Правовий статус медичних працівників у галузі стоматології. Медико-правові стандарти організації та надання стоматологічної допомоги. Юридична оцінка несприятливих наслідків надання стоматологічної допомоги. Поняття та види дефектів надання медичної допомоги. Юридична практика. Господарська діяльність у стоматології. Особливості оподаткування стоматологічної діяльності.
Правове регулювання провадження фармацевтичної діяльності та забезпечення населення лікарськими засобами і виробами медичного призначення в Україні. Інтелектуальна власність у галузі охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна фармація, клінічна фармація)
Змістове наповнення:
Міжнародні та регіональні стандарти у сфері фармації, зокрема обігу лікарських засобів. Правові основи фармації в Україні. Провадження фармацевтичної діяльності. Фармацевтична опіка: правові аспекти. Поняття і правовий статус фармацевтичних працівників. Юридична відповідальність фармацевтичних працівників за професійні правопорушення. Загальна характеристика законодавства у сфері забезпечення населення лікарськими засобами. Створення, виробництво і реалізація лікарських засобів: правові аспекти. Патентування лікарських засобів. Поняття та правовий режим генеричних лікарських засобів. Підстави і порядок видачі примусової ліцензії на патент, об’єктом якого є лікарський засіб. Юридичні гарантії забезпечення лікарськими засобами і засобами медичного призначення окремих категорій населення в Україні
Структура навчальної дисципліни
«Медичне правознавство»
№ з/п
|
Тема
|
Лекції
|
Практ.
|
І. Загальна частина
| -
|
Законодавче забезпечення у сфері охорони здоров’я в Україні. Міжнародно-правові стандарти у галузі охорони здоров’я
|
2
|
-
| -
|
Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин. Юридична відповідальність медичних працівників за професійні правопорушення
|
-
|
2
|
ІІ. Спеціальна частина
| -
|
Акушерсько-гінекологічна допомога за законодавством України. Правове регулювання репродуктивних технологій в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю акушерство та гінекологія)
|
-
|
2
| -
|
Особливості правового регулювання реанімаційно-анестезіологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю анестезіологія, інтенсивна терапія та медицина невідкладних станів)
|
-
|
2
| -
|
Правове регулювання надання медичної допомоги щодо внутрішніх хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю: внутрішні хвороби, пульмонологія)
|
-
|
2
| -
|
Особливості надання окремих видів медичної допомоги за законодавством України (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю ортопедія, травматологія, отоларингологія, офтальмологія, урологія, хірургія клінічна онкологія, неврологія, радіологія)
|
-
|
2
| -
|
Законодавче забезпечення санітарно-гігієнічної сфери (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна гігієна)
|
-
|
2
| -
|
Правове регулювання сімейної медицини в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна практика-сімейна медицина)
|
-
|
2
| -
|
Юридичні аспекти профілактики та лікування інфекційних хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю епідеміологія, інфекційні хвороби, пульмонологія та фтизіатрія)
|
-
|
2
| -
|
Юридична регламентація імунологічної допомоги і клінічної лабораторної діагностики в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю лабораторна діагностика)
|
-
|
2
| -
|
Правові аспекти проведення експертної діяльності у сфері охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю патологічна анатомія)
|
-
|
2
| -
|
Правове регулювання надання психіатричної допомоги (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю психіатрія)
|
-
|
2
| -
|
Правове забезпечення охорони дитинства в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю педіатрія, дитяча хірургія)
|
-
|
2
| -
|
Правове регулювання стоматологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю стоматологія)
|
-
|
2
| -
|
Правове регулювання провадження фармацевтичної діяльності та забезпечення населення лікарськими засобами і виробами медичного призначення в Україні. Інтелектуальна власність у галузі охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна фармація, клінічна фармація)
|
-
|
2
|
Аудиторне навантаження – 100 %
Тематичний план лекцій
№
|
Тема
|
Кількість годин
|
1.
|
Законодавче забезпечення охорони здоров’я в Україні. Міжнародно-правові стандарти у сфері охорони здоров’я
|
2
|
Разом
|
2
|
Тематичний план практичних занять
№
|
Тема
|
Кількість годин
|
1.
|
Тема 1. Правовий статус суб’єктів медичних правовідносин. Юридична відповідальність медичних працівників за професійні правопорушення
|
2
|
2.
|
Тема 2.
|
2
|
|
Акушерсько-гінекологічна допомога за законодавством України. Правове регулювання репродуктивних технологій в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю акушерство та гінекологія)
|
|
|
Особливості правового регулювання реанімаційно-анестезіологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю анестезіологія, інтенсивна терапія та медицина невідкладних станів)
|
|
|
Правове регулювання надання медичної допомоги щодо внутрішніх хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю: внутрішні хвороби, пульмонологія)
|
|
|
Особливості надання окремих видів медичної допомоги за законодавством України (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю ортопедія, травматологія, отоларингологія, офтальмологія, урологія, хірургія клінічна онкологія, неврологія, радіологія)
|
|
|
Законодавче забезпечення санітарно-гігієнічної сфери (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна гігієна)
|
|
|
Правове регулювання сімейної медицини в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна практика-сімейна медицина)
|
|
|
Юридичні аспекти профілактики та лікування інфекційних хвороб (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю епідеміологія, інфекційні хвороби, пульмонологія та фтизіатрія)
|
|
|
Юридична регламентація імунологічної допомоги і клінічної лабораторної діагностики в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю лабораторна діагностика)
|
|
|
Правові аспекти проведення експертної діяльності у сфері охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю патологічна анатомія)
|
|
|
Правове регулювання надання психіатричної допомоги (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю психіатрія)
|
|
|
Правове забезпечення охорони дитинства в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю педіатрія, дитяча хірургія)
|
|
|
Правове регулювання стоматологічної допомоги в Україні (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю стоматологія)
|
|
|
Правове регулювання провадження фармацевтичної діяльності та забезпечення населення лікарськими засобами і виробами медичного призначення в Україні. Інтелектуальна власність у галузі охорони здоров’я (для підготовки спеціалістів в інтернатурі за спеціальністю загальна фармація, клінічна фармація)
|
|
Разом
|
4
|
МЕТОДИ НАВЧАННЯ
Під час аудиторних занять інтерни під керівництвом викладача вивчають понятійно-категоріальний апарат у царині медичного права, міжнародні та регіональні стандарти у сфері охорони здоров’я, систему прав людини, правовий статус суб’єктів медичних правовідносин, дефекти надання медичної допомоги, юридичну відповідальність у сфері охорони здоров’я, юридичне забезпечення надання окремих видів медичної допомоги, а також опрацьовують тестові завдання і ситуативні задачі.
МЕТОДИ КОНТРОЛЮ
Поточний контроль здійснюють на кожному практичному занятті відповідно до конкретних цілей з кожної теми. При оцінюванні навчальної діяльності інтернів необхідно надавати перевагу стандартизованим методам контролю: тестуванню, розв’язанню ситуативних задач з урахуванням умов, які максимально наближені до реальних.
Оцінювання поточної навчальної діяльності
Оцінювання поточної навчальної діяльності інтернів проводиться комплексно з використанням стандартизованих засобів контролю знань, що дозволяє оцінити знання студентів із теми, розглядаючи теоретичний матеріал (розв’язання тестів), а наприкінці практичних заняття з’ясовують ступінь засвоєння студентами навчального матеріалу шляхом вирішення ситуативних задач і творчих завдань.
Оцінювання поточної навчальної діяльності інтернів описується у робочій програмі навчальної дисципліни.
При засвоєнні індивідуальної роботи кожної теми за поточну навчальну діяльність інтерну виставляються оцінки за 4-ри бальною традиційною шкалою.
Особливості оцінювання дисципліни при умові введення заліку як кінцевого контролю
Оцінювання результатів навчання інтернів відбувається з використанням традиційних оцінок за результатами поточного навчання і проходження підсумкового тестування.
Для зарахування вивчення дисципліни необхідно:
-
повне виконання вимог навчальної програми;
-
позитивні оцінки за результатами поточного контролю. Отримані «2» та «нб» мають бути відпрацьовані;
-
коректне розв’язання тестів, що становитиме для зарахування необхідну мінімальну кількість правильних відповідей 50%+1.
Рекомендована література
Базова література
-
Andre den Exter. Human Rights and Biomedicine. Antwerpen. – Apeldorn, Portland, 2010.
-
A. Alghrani, R. Bennett, S. Ost. Bioethics, Medicine and the Criminal Law: The Chriminal Law and Bioethical Conflict: Walking the Tightrope. – Cambridge: Cambridge University Press, 2012.
-
Бібліографія з медичного права: національний контекст / упоряд. І.Я. Сенюта, О.Є. Січкоріз, Х.М. Шубак ; за заг. ред. І.Я. Сенюти. – Львів : Вид-во ЛОБФ «Медицина і право», 2014.
-
Берн І., Езер Т., Коен Дж., Оверал Дж., Сенюта І. Права людини у сфері охорони здоров’я: практичний посібник / За наук. ред. І. Сенюти. – Львів : Вид-во ЛОБФ « Медицина і право», 2012.
-
Берн И., Коэн Дж., Оверал Дж., Сенюта И. Права человека в сфере охраны здоровья: практическое пособие / Под науч. ред. И. Сенюты. – Львов : Изд-во ЛОБФ «Медицина и право», 2012.
-
Byrne I., Ezer T., Cohen J., Overall J., Senyuta I. Human Rights in Patient Care: A Practitioner Cuide / Under scientific editing of Senyuta I. – L’viv: LOBF Publishing House «Medicine and Law», 2012.
-
Демченко І., Соловйов О. Попередження поширення фальсифікованих лікарських засобів на міжнародному та національному рівні : Монографія / І. Демченко, О. Соловйов. — К., 2014.
-
Furrow B., Creaney Th., Johnson S., Jost T., Schwarts R. Health Law, Cases, Materials and Problems (abridged edition). – Saint Paul, MN, USA: West Publishing Corp, 2013.
-
Huxtable R. Law, Etics and Compromise at the Limits of Life. To Treat or not to Treat? – Abingdon, UK: Routledge, 2013.
-
Kerry Lynn Macintosh. Human Cloning: Four Fallacies and Their Legal Consequences. – Cambridge: Cambridge University Press, 2012.
-
Кашинцева О.Ю. Медичне право. Наріжні проблеми медичного права : підручник / за ред. С.Г. Стеценка. – К.: Атака, 2010.
-
Кашинцева О.Ю. Проблеми права біоетики : курс лекцій / КУП НАНУ. – К., 2012.
-
Лашкул З.В., Сізінцова Ю.Ю., Фершал Я.Ю. Інформована згода: поняття, мета та значення у процесі реалізації прав та обов’язків медичних працівників і пацієнтів. – Запоріжжя : ТОВ «Видавничий будинок «Кераміст»», 2013.
-
Майданик Р.А. Медичне право в системі права України : навчально-практичний посібник / Р.А. Майданик. – К. : Алерта, 2013.
-
Майданик Р.А. Репродуктивні права. Сурогатне материнство : навчально-практичний посібник / Р.А. Майданик. – К. : Алерта, 2013.
-
Майданик Р.А. Страхування зобов’язань з надання медичної допомоги : навчально-практичний посібник / Р.А. Майданик. – К. : Алерта, 2013.
-
Майданик Р.А. Права людини в вфері охорони здоров’я : практикум / Р.А. Майданик. – К. : Алерта, 2013.
-
Медико-правовий тлумачний словник / упоряд. І.Я. Сенюта, Х.Я. Терешко, Н.Є. Хлібороб, О.В. Цибак; за ред. І.Я. Сенюти. – Львів: Вид-во ЛОБФ «Медицина і право», 2010.
-
Медичне законодавство: правова регламентація лікарської діяльності. Кн. 2 : підручник / Т.С. Грузєва, М.В. Банчук, В.Ф. Москаленко, Б.В. Михайличенко, Т.С. Грузєва, І.Ю. Хміль, О.І. Артеменко. – К. : ВСВ «Медицина», 2011.
-
Медичне право України: проблеми паліативної допомоги та медико-соціального обслуговування населення: Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції з медичного права (III Міжнародної науково-практичної конференції з медичного права): «Медичне право України: проблеми паліативної допомоги та медико-соціального обслуговування населення» (22–24 квітня 2010 р., м. Львів) / упор. І.Я. Сенюта, Х.Я. Терешко. – Львів : ЛОБФ «Медицина і право», 2010.
-
Медичне право України: законодавче забезпечення царини охорони здоров’я (генезис, міжнародні стандарти, тенденції розвитку й удосконалення): Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції з медичного права (IV Міжнародної науково-практичної конференції з медичного права): «Медичне право України: законодавче забезпечення царини охорони здоров’я (генезис, міжнародні стандарти, тенденції розвитку й удосконалення)» (19–21 травня 2011 р., м. Одеса) / упор. І.Я. Сенюта, Х.Я. Терешко. – Львів : ЛОБФ «Медицина і право», 2011.
-
Медичне право України: теоретико-методологічні аспекти викладання медичного права: Матеріали VI Всеукраїнської (V Міжнародної науково-практичної конференції з медичного права): «Медичне право України: теоретико-методологічні та практичні аспекти викладання медичного права» (26–28 квітня 2012 р., м. Львів) / упор. І.Я. Сенюта, Х.Я. Терешко. – Львів : ЛОБФ «Медицина і право», 2012.
-
Медичне право України : практикум / уклад.: І.Я. Сенюта, І.О. Богомазова, О.Ю. Кашинцева, Д.Й. Клапатий, Р.А. Майданик, О.Є. Січкоріз, Х.Я. Терешко, У.Я. Хребтань, Х.М. Шубак ; заг. ред. І.Я. Сенюта. – Львів : Світ, 2014.
-
Медичне право України: навчальний посібник / [укладач Котуха О.С.]. – Львів: Видавництво Львівська комерційна академія, 2014.
-
Охорона здоров’я і права людини: ресурсний посібник / ред. Дж. Коен, Т. Езер, П. МакАдамс, М. Мілоф; пер. з англ. Н. Шевчук; наук ред. укр. версії І. Сенюта. – 5-те вид., доповнене. – Львів : Видавництво ЛОБФ «Медицина і право», 2011.
-
Охорона здоров’я в Україні: організація та законодавче забезпечення / І.А. Голованова, В.П. Лисак, В.М. Пашков [та ін.]; за заг. ред. В.П. Лисак [та ін.]. – К.: МОРІОН, 2014.
-
Права людини в галузі охорони здоров’я. — Харків : Права людини, 2011.
-
Samantha Holliday. Reprodyctive Ethics and the Law: A Comparative Approach. – Oxford: Routledge-Cavendish, 2013.
-
Steiner Jr. J.E. Problems In Health Care. – Burlington, MA, USA: Jones & Bartlet Learning LLC, 2013.
-
Study Guide on Medical Law / com. by S.D. Riabenko, B.V. Mykhailichenko. – K.: VSV «Medicine», 2014.
-
Charles Foster. Medical Law: A Very Short Introduction. – Oxford: Oxford University Press, 2013.
-
Сенюта І.Я. Страхування в галузі охорони здоров’я : навчальний посібник / І.Б. Дячук, І.Я. Сенюта, Х.Я. Терешко, І.І. Фуртак; за заг. ред. І.Я. Сенюти. – Львів: Вид-во ЛОБФ «Медицина і право», 2010.
-
Сенюта І.Я., Клапатий Д.Й. Психіатрична допомога: механізми забезпечення прав пацієнтів та їхніх законних представників. – Львів : Вид-во ЛОБФ «Медицина і право», 2013.
-
Стеценко В.Ю. Обов'язкове медичне страхування в Україні (адміністративно-правові засади впровадження) : монографія / В.Ю. Стеценко. – К. : Атіка, 2010.
-
Стеценко В.Ю. Адміністративно-правове забезпечення запровадження в Україні обов’язкового медичного страхування : автореф. дис. д-ра юрид. наук : 12.00.07. / Стеценко В.Ю. ; Харк. Нац.. ун-т внутр. справ. – Х., 2010.
-
Стеценко В.Ю. Медичне право України (реформування охорони здоров'я в умовах страхової медицини) : монографія / В.Ю. Стеценко, Г.М. Такарєв – К. : Атіка, 2012.
-
Стеценко С.Г. Медичне право України (правові засади забезпечення медичного страхування) : монографія / С.Г. Стеценко, Я.М. Шатковський, В.Ю. Стеценко. – К.: Атіка, 2010.
-
Сучасне українське медичне право : монографія / за заг. Г.Г. Стеценка. – К. : Атіка, 2010.
Допоміжна література
-
Акопов В.И. Медицинское право: современное здравоохранение и право граждан на охрану здоровья : учебно-практическое пособие для практикуючих юристов и врачей / В.И. Акопов. – Ростов н/Д : Феникс, 2012.
-
Акопов В.И. Медицинское право: современное здравоохранение и право граждан на охрану здоровья: учебно-практическое пособие для практикуючих юристов и врачей / В.И. Акопов. — Ростов н/Д : Феникс, 2012.
-
Ахметишин Р.Л. Кримінальний кодекс для лікаря. – Донецьк: Видавець Заславський А.Ю., 2010.
-
Болотіна Н.Б. Медичне право як галузь права і навчальна дисципліна // Сучасне українське медичне право : монографія / за заг. ред. С.Г. Стеценка. – К.: Атіка, 2010.
-
Воробьева Л.В. Медицинское право : краткий курс лекций / Л.В. Воробьева. – Ростов н/Д : Феникс, 2014.
-
Дерягин Г.Б. Медицинское право : учебное пособие / Г.Б. Дерягин, Д.И. Кича, О.Е. Коновалов. – М. : ЮНИТА-ДАНА: Закон и право, 2010.
-
Куц В.М. Кримінальна відповідальність за незаконне проведення дослідів над людиною : монографія / В.М. Куц, С.В. Гізімчук, В.О. Єгорова. – Харків: Юрайт, 2012.
-
Рыжкова Е. Медицинский туризм: общая характеристика и правовая регламентация в Украине / Е. Рыжкова. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.legeasiviata.in.ua/archive/2014/3-2/51.pdf
-
Фармацевтическое и медицинское право : учеб. пособ. / В.В. Шаповалов, В.В. Шаповалов (мл.), В.А. Шаповалова; под. ред. В.В. Шаповалова. – [1-е узд.]. – Харьков : Скорпион, 2011.
-
Фармацевтичне право : навч. посібник / В.О. Шаповалова, В.В. Шаповалов, В.В. Шаповалов (мол.), О.С. Абросимов, Ю.В. Васіна, В.О. Радіонова, Н.Г. Малініна, О.О. Курижева; за аг. ред. В.О. Шаповалової. – Харків, 2011.
-
Флоря В. Ответственность за врачебные преступления. Расcледование и экспертиза. – LAP LAMBERT Academic Publishing, 2013.
-
Чеботарьва Г.В. Кримінально-правова охорона правопорядку в сфері медичної діяльності : монографія. – К.: КНТ, 2011.
Інформаційні ресурси
Міжнародні та регіональні стандарти
-
Алма-Атинська Декларація. ВООЗ, від 06.09.1978 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.euro.who.int/ru/publications/policy-documents/declaration-of-alma-ata,-1978
-
Декларація про медичну допомогу, орієнтовану на пацієнта / Міжнародний альянс організацій пацієнтів, від 24.02.2006 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.patientsorganizations.org
-
Декларація про політику в галузі дотримання прав пацієнта в Європі / Європейська консультативна нарада ВООЗ з прав пацієнта, 1994 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.who.int/genomics/public/eu_declaration1994.pdf
-
Джакартська декларація про провідну роль зміцнення здоров’я у ХХІ столітті / ВООЗ, 21-25 липня 1997 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.who.int/healthpromotion/conferences/previous/jakarta/declaration/en/index1.html
-
Європейська соціальна хартія / Рада Європи, від 03.05.1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/994_062
-
Європейська хартія прав пацієнтів, листопад 2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.activecitizenship.net/patients–rights/projects/29–european–charter–of–patients–rights.html
-
Захист осіб з психічними захворюваннями та покращення психіатричної допомоги: Резолюція Генеральної Асамблеї ООН № 46/119 / Генеральна Асамблея ООН. 17 грудня 1991 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.un.org/documents/ga/res/46/a46r119.htm
-
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод / Рада Європи, від 04.11.1950 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_004
-
Конвенція про захист прав та гідності людини щодо застосування біології та медицини: Конвенція про права людини та біомедицину / Рада Європи, від 04.04.1997 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_334
-
Конвенція про права інвалідів. ООН, від 13.12.2006 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_g71
-
Лісабонська декларація про права пацієнта / Всесвітня медична асоціація. Асамблея ВМА, вересень-жовтень 1981р., переглянута у 2005 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.med-pravo.ru/Ethics/LisbonDecl.htm
-
Люблянська хартія з реформування охорони здоров’я / ВООЗ, від 18.06.1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/113302/E55363.pdf
-
Міжнародний пакт про громадянські і політичні права / ООН, від 16.12.1966 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_043
-
Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права / ООН, від 16.12.1966 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_042
-
Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права / ООН, від 16.12.1966 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_042
-
Міжнародні керівні принципи етики для біомедичних досліджень на людині / Рада міжнародних організацій медичних наук, 2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.fhi.org/training/fr/retc/pdf_files/cioms.pdf
-
Позиційний документ: медсестри і права людини / Міжнародна рада медичних сестер, 1998 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.icn.ch/images/stories/documents/publications/position_statements/E10_Nurses_Human_Rights.pdf
-
Рекомендації REC(2004)10 Комітету Міністрів Ради Європи державам–учасницям щодо захисту прав людини і гідності осіб з психічними розладами / Комітет Міністрів Ради Європи, від 22.09.2004 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=775685
-
Хартія про право на охорону здоров’я / Міжнародний союз юристів. Генеральна асамблея МСЮ, від 31.08.2005 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.uianet.org/documents/qquia/resolutions/Sante4Gb.pdf
-
General comment No. 14: The Righttothe Highest Attainable Standard of Health (Art. 12). CESCR, від 11.08.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.refworld.org/docid/4538838d0.html
Основні нормативно-правові акти України
-
Конституція України від 28.06.1996 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
-
Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/436-15/print1389889414323304
-
Кодекс адміністративного судочинства від 06.07.2005 р. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
-
Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/322-08
-
Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
-
Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
-
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
-
Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2947-14
-
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/435-15
-
Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1618-15
-
Етичний кодекс лікаря України прийнятий Всеукраїнським з'їздом лікарських організацій та X З'їздом Всеукраїнського лікарського товариства (ВУЛТ) від 27 вересня 2009 р.
-
Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України вiд 19.11.1992 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2801-12
-
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини: Закон України від 23.02.2006 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3477-15
-
Про донорство крові та її компонентів: Закон України від 23.06.1995 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/239/95-вр
-
Про доступ до публічної інформації: Закон України від 13.01.2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2939-17
-
Про екстрену медичну допомогу: Закон України від05.07.2012 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5081-17
-
Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення: Закон України від 24.02.1994 р. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4004-12/print1382877439537761
-
Про затвердження Загальнодержавної програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини на період до 2011 року: Закон України вiд 22.01.2010 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // http://zakon1.rada.gov.ua.
-
Про захист населення від інфекційних хвороб: Закон України від 06.04.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1645-14
-
Про захист персональних даних: Закон України вiд 01.06.2010 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2297-17
-
Про захист прав споживачів: Закон України від 12.05.1991 р. (ред. від 01.12.2005 р.). [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1023-12/print1394382702105452
-
Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80
-
Про інформацію: Закон України від 02.10.1992 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2657-12
-
Про ліцензування певних видів господарської діяльності: Закон України від 01.06.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1775-14
-
Про прокуратуру: Закон України від 05.11.1991 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1789-12
-
Про протидію захворюванню на туберкульоз: Закон України від 05.07.2001 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2586-14
-
Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ: Закон України від 12.12.1991 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1972-12
-
Про психіатричну допомогу: Закон України вiд 22.02.2000 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1489-14
-
Про судову експертизу: Закон України від 25.02.1994 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4038-12
-
Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині: Закон України від 16.07.1999 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1007-14
-
Про Уповноваженого Верховного Ради України з прав людини: Закон України від 23.12.1997 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/776/97-%D0%B2%D1%80
Поділіться з Вашими друзьями: |