Диференційна діагностика інфекційних захворювань з синдромом екзантеми у дітейСкачати 49.17 Kb.
Дата конвертації07.05.2020
Розмір49.17 Kb.
#9553
ТипЗадача
Задачі для дістанційного навчання 6 курс
Задачі для дістанційного навчання 6 курс, Задачі для дістанційного навчання 6 курс, Задачі для дістанційного навчання 6 курс, вчення про кров
Дистанційне навчання студентів медичних факультетів

6 курс.

Тема: Диференційна діагностика інфекційних захворювань з синдромом екзантеми у дітей

ЗАДАЧА 1


Дитина 5 років, хворіє 8-й день. Захворювання розпочалося із підвищення температури до 37,8 град., сухого кашлю, світлобоязні, виділень із носу. В наступні дні стан погіршився, інтенсивність симптомів наростала, виник різкий головний біль, загальна слабкість. На 4-й день підвищилась температура до 39,7 град., на шкірі обличчя з'явився висип, який протягом декількох днів поширився на тулуб і кінцівки. Температура утримувалася 39-40 град.

При огляді - загальний стан тяжкий, непокоїть частий кашель, сльозотеча, слизово-серозні виділення із носу. Виявлена пігментація шкіри, гіперемія слизової оболонки ротоглотки, вологий кашель. Перкуторно над легенями коробочний відтінок легеневого звуку, аускультативно – жорстке дихання, в нижніх відділах легенів - дрібнопухирцеві хрипи. Тони серця ритмічні, звучні. Живіт м'який, безболісний.

1. Які дані анамнезу необхідно уточнити?


 1. Які провідні клінічні синдроми відмічалися в перші дні захворювання і при огляді?

3. Сформулюйте попередній діагноз. Обгрунтуйте його.

4. Проведіть диференційний діагноз.

5. Призначте лікування даному хворому.

ЗАДАЧА 2

Дитина 4-х років на 5-й день хвороби скаржиться на кашель, висип на шкірі. При огляді: Т - 38,2° С, одутлість обличчя, світлобоязливість, кон`юнктивіт. На обличчі, шиї, верхній половині грудної клітки яскравий плямисто-папульозний, місцями зливний висип. Зів гіперемійований, на слизовій щік на рівні нижніх молярів залишки точкових білісоватих нашарувань, розміром з макове зерно. Із носа – серозно-гнійні виділенняе. В легенях- сухі хрипи.

1.Сформулюйте попередній діагноз.

2. З якими захворюваннями необхідно проводити диф. діагноз?

3. План лікування хворого.

ЗАДАЧА 3

Дитина 12 років, проти кору не щеплена. Тиждень тому перенесла захворювання, яке супроводжувалось катаральними явищами та екзантемою. Зараз стан різко погіршився, t-40,5 град, повторне блювання, головний біль, судоми, втрата свідомості. Об’єктивно: стан тяжкий, t-39, свідомість пригнічена, сухожильні рефлекси підвищені, асиметрія носогубних складок, генералізовані клоніко-тонічні судоми, більше зліва. Менінгеальні симптоми негативні. На тілі на місцях висипу – пігментація шкіри. З боку інших органів патології немає. На 10 день дитина в свідомості, зберігається лівосторонній геміпарез.

1. Виділіть основні клінічні синдроми.

2. Сформулюйте попередній діагноз.

3. Який можливий патогенез ураження нервової системи?

4. План обстеження.

5. План лікування.

ЗАДАЧА 4


Дитина 8 років. Звернулася до лікаря із скаргами на біль і набряк в області шиї, підвищення температури до 39 град. Відомо, що 2 тижні тому відмічалося короткочасне підвищення температури до 38 град., одноразова блювота, дрібний висип на шкірі. Контакт з інфекційними хворими невідомий. Школу не відвідує (канікули).

Об'єктивно: стан наближається до тяжкого, в свідомості. Шкіра чиста, суха. На долонях, стопах пластинчасте лущення. Язик “малиновий”, слизова оболонка ротоглотки рожева, чиста. Збільшені передньошийні лімфатичні вузли зправа, шкіра над ними гаряча, гіперемійована. Змін з боку інших органів не виявлено.


1. Виділіть основні клінічні симптоми захворювання.

2. Чи є зв'язок даного захворювання із захворюванням перенесеним 2 тижні тому?

3. Сформулюйте попередній діагноз. Обгрунтуйте його.

4. Призначте обстеження хворому.

5. Призначте лікування хворому.

6. Перерахуйте, розвиток, яких інших ускладнень можливий у хворого.ЗАДАЧА 5

Дитина 6 років. Захворіла гостро: підвищилась t до 38 град, 2 разова блювота, біль у животі. Протягом двох наступних днів біль у животі посилився, блювота 2 - 3 рази, відмовляється від їжі, t-38,5 град.

При надходженні до стаціонару (на 3 добу): стан середньо-тяжкий, t 38,5 град, шкіра бліда, на кистях і стопах плямисто-папульозний висип, язик обкладений сірим нальотом, в ротоглотці - помірна гіперемія. Тони серця приглушені, пульс 90 за 1 хв. Живіт при пальпації болючий в правій здухвинній ділянці, навкруги пупка, є перитонеальні симптоми. Печінка не збільшена, сеча світла, кал 3 рази, розжижений, без домішок. Відомо, що дитина відвідує дитячий садок, де протягом 2-х тижнів зареєстровано 6 випадків схожих захворювань.

1. Поставте клінічний діагноз.

2. Які епідеміологічні та об`єктивні дані дали змогу вам це зробити?

3. Які лабораторні дослідження слід призначити для підтвердження діагнозу?

4. Призначте лікування.

5. Які протиепідемічні заходи слід провести у вогнищі?Тема: Диференціальна діагностика та невідкладні стани

при дитячих респіраторних інфекціях

ЗАДАЧА 1

Дитині 4-х міс. хворіє 9 днів. Захворювання розпочалось з незначного кашлю впродовж дня. Температура тіла всі дні 36,5 град. С. Кашель наростав, став частіше, відмічався більше в нічні години. Через 5 діб від початку захворювання оглянутий лікарем, діагноз - ГРВІ. Призначене лікування: мікстура від кашлю, ампіцилін, лоратадін.

На 10 день захворювання кашель став нападо-подібним до 18 разів на добу. Під час нападу кашлю обличчя дитини червоніє, відмічається сльозотеча. Після нападу кашлю відходить склоподібне харкотиння. В легенях жорстке дихання, розсіяні сухі хрипи в міжлопаточній ділянці, коробочний перкуторний тон над всією поверхнею легень. Тони серця ритмічні, тахікардія.

Із анамнезу відомо, що дитина має лише БЦЖ, щеплення прти гепатиту В в пологовому будинку. Інших щеплень не має в зв`язку з відмовою матері дитини від щеплень. В родині є старша дитина 6 років, щеплена за національним календарем, яка кашляє впродовж останніх 2-х місяців. 1. Сформулюйте клінічний діагноз. Обгрунтуйте його.

 2. Призначте обстеження.

 3. Призначте лікування.

 4. Складіть план протиепідемічних заходів.

ЗАДАЧА 2

Дитина 3-х років захворіла гостро, коли підвищилася температура тіла до 39,5 град. С, з`явився головний біль, повторна блювата, зниження апетиту. Була госпіталізована. При огляді у приймальному відділенні стан дитини тяжкий. В`яла сонлива, позитивний симптом Керніга, ригідність м`язів потилиці. Біля кута нижньої щелепи справа відмічається нерухома, тістуватої консистенції, болісна припухлість, шкіра над нею звичайна, не змінена, але тканини навколо неї набряклі. Внутрішні органи без змін. Контактна по дитячому садку з хворим на паротитну інфекцію, проти паротитної інфекції не щеплена. 1. Сформулюйте, обгрунтуйте попередній діагноз.

 2. Призначте обстеження.

 3. Призначте лікування.

 4. Складіть план протиепідемічних заходів.

ЗАДАЧА 3

Дитина 5 років, захворіла гостро, коли підвищилася температура тіла до 38,5 град, С, з`явився незначний біль у горлі, який посилювався при ковтанні.

При огляді стан середньої тяжкості, слизова оболонка ротоглотки застійно гіперемована, мигдалики збільшені, на них відмічаються нашарування сіро-білого кольору, розташовані у вигляді острівків, які важко знімаються шпателем, при спробі зняття слизова оболонка незначно кровоточить. Тони серця послаблені, систолічний шум, тахікардія. Дитина щеплена проти дифтерії, правця, кашлюку на 2 році життя (зроблена тільки вакцинація). Дитина відвідує дитячий садок.


 1. Сформулюйте діагноз. Обгрунтуйте його.

 2. Яка тактика лікаря по відношенню до хворої дитини.

 3. Призначте обстеження.

 4. Призначте лікування.

 5. Складіть план протиепідемічних заходів у дитячому колективі.

ЗАДАЧА 4

Дитина 7 років, захворіла 7 днів тому, коли підвищилася температури тіла до 38ОС, з`явилися закладеність носу, затруднене носове дихання, біль у горлі. В динаміці перераховані симптоми посилилися.

При огляді лікарем на 8-ц день хвороби: температура 38,5О С, обличчя одутле, повіки пастозні, дитина дихає напіввідкритим ротом. Значно збільшені передньо- і задньошийні лімфатичні вузли, при пальпації вони щільні, множинні, болісні, менше збільшені підщелепні, пахові і пахвинні лімфовузли. Слизова оболонка зіву гіперемійована, набрякла, на мигдаликах – білі рихлі нальоти гнійного характеру, розміщенні у вигляді острівків невеликих розмірів, легко знімаються шпателем, поверхня слизової оболонки після зняття нальотів не кровоточить. В легенях і серці – без особливостей, живіт м`який, печінка виступає із-під реберного краю на 3 см, селезінка – на 1,5 см.


 1. Сформулюйте клінічний діагноз. Обгрунтуйте його.

 2. Виділіть основні клінічні синдроми.

 3. Призначте обстеження.

 4. Призначте лікування хворому.

 5. Проведіть диференційний діагноз.

ЗАДАЧА 5

Дитина 1,5 років захворіла 3 дні тому, коли підвищилась температура тіла до 37,5 град. С, з`явився кашель, сиплий голос. Батьки до лікаря не зверталися, давали мікстуру від кашлю. Стан не покращувався. Кашель став грубим, “гавкаючим”, на третій день з`явилося затруднене дихання, на четвертий – голос став беззвучним.

При госпіталізації до стаціонару стан дитини тяжкий, безпокійна, температура - 37,3 град. С. Дихання шумне, інспіраторна задишка. ЧД – 52 за 1 хв. В акті дихання приймає участь допоміжна мускулатура. Шкіра бліда, акроціаноз. В легенях – дихання жорстке, вологі хрипи з обоз сторін. Тони серця ритмічні, послаблені, ЧСС-148 в 1 хв. При огляді ротоглотки – застійна гіперемія слизової оболонки, нашарувань на мигдпликах немає.

Із анамнезу відомо, що дитина не щеплена. 1. Виділіть провідні синдроми.

 2. Сформулюйте попередній діагноз.

 3. Проведіть диференційний діагноз.

 4. Призначте обстеження та лікування.

 5. Складіть план протиепідемічних заходів в осередку інфекції.

Тема: Диференціальна діагностика нейроінфекцій

у дітей

З А Д А Ч А № 1

Дитина 3 місяців, захворіла вчора о 19 годин. Захворювання почалося гостро, з підвищення температури тіла до 39,0 град. С, стала в'ялою, відмовлялася від їжі, періодично була неспокійною. Сьогодні о 6.00 з'явилися судоми і КШД була доставлена до лікарні.

Об'єктивно: t 39,8°С, стан дитини тяжкий. Блідість шкіри. ЧД 50/1хв. В легенях хрипів немає. Тони серця послаблені, ЧСС 110/1 хв. Живіт м'який. Відмічається різке вибухання великого тім'ячка. Судоми періодично повторюються. Свідомості немає. Виявлена асиметрія обличчя, парез верхньої кінцівки зліва.

Ан крові: Ер. - 5·10 12/л, Нв – 120 г/л, Лейк. - 17·10 9/л, е-0%, п-20%, с-55%, л-20%, м-5%, ШЗЕ -26 мм/год.

АН. Ліквору: ліквор каламутний, молочно-білого кольору, б-1,6 г/л, р-ція Панді (+++), цитоз – 7000 ·106/л (85% нейрофілів), виявлені диплококи Гр(-), попарно розташовані, поза- і внутрішньоклітинно.

1. Виділити ведучі синдроми.

2.Поставте клінічний діагноз.

3.Призначити лікування на догоспітальному етапі та в умовах стаціонару.З А Д А Ч А № 2

Хлопчик 5 років, контактний в дитячому садку з хворим на паротитну інфекцію від 15.11.09 р. Госпіталізований до інфекційного відділення стаціонару 3.12.09 р. зі скаргами на підвищення t тіла до 38,5°С, зниження апетиту, головний біль, повторне блювання.

Об'єктивно: t 38,5° С, стан тяжкий. Тяжкість стану обумовлена явищами інтоксикаційного та менінгеального синдромів ( ригідність м'язів потилиці, позитивний симптом Керніга). Біля кута нижньої щелепи справа відмічається нерухома тістуватої консистенції, болісна припухлість, шкіра звичайної окраски, але тканини навколо неї набряклі. Внутрішні органи без змін. У ротоглотці без особливостей.

1.Поставте клінічний діагноз.

2. Які дослідження необхідно провести?

3. Сформулюйте заключний діагноз.

4. Призначити лікування.

5. Профілактичні заходи в осередку інфекції.З А Д А Ч А № 3

Дитина 2 років, не щеплена за Національним календарем. Захворіла гостро з підвищення t тіла до 39,2° С, появи головного болю, блювання, яке не приносило полегшення, болю у м'язах кінцівок та спини.

При обстеженні виявлено: горизонтальний ністагм, біль при пальпації за ходом нервових стовбурів, позитивний симптом Керніга, Брудзинського, ригідність м'язів потилиці, сухожилкові та черевні рефлекси знижені.

1. Поставте попередній діагноз.

2. Призначте план обстеження.

3. З якими захворюваннями слід провести диференційну діагностику?З А Д А Ч А № 4

Дитина 5 місяців ( 6 кг ) захворіла 2 дні тому, коли погіршився апетит, неспокійна, t 38,5° С, заложеність носу. Сьогодні вранці відмічалася блювота 3 рази, t тіла 39,3 ° С, дитина неспокійна. Доставлена до стаціонару.

Стан тяжкий. Сонлива, відмічається тремор рук. Шкіра бліда, на нижніх кінцівках поодинокі геморагічно-некротичні елементи висипки від 1 до 3 мм, несиметричні, вишневого кольору, неправильної форми. Тони серця послаблені, тахікардія. ЧСС 180/хв. В легенях пуерильне дихання. Живіт м'який. Гіперестезія. Дитина відкидає назад голову, велике тім'ячко вибухає, позитивний симптом Лесажа.

1.Поставте клінічний діагноз з обгрунтуванням.

2.Призначте додаткові методи обстеження.

3.Призначте лікування.З А Д А Ч А № 5

Дитина 5 років захворіла гостро з підвищення t тіла до 38°С, блідість шкіри, млявість, головний біль, повторна блювота. До стаціонару доставлена у тяжкому стані.

Об'єктивно: дитина загальмована, виявлена яскрава гіперемія щік, ригідність м'язів потилиці, позитивний симптом Керніга, Брудзинського. Проведена люмбальна пункція.

В аналізі ліквору: плеоцитоз 443·106/л ( 70% лімфоцити ), ліквор прозорий, опалесцуючий, р-ція Панді ( + ), білок – 0,43 г/л.

1. Поставте попередній клінічний діагноз.

2. Які додаткові лабораторні обстеження слід призначити?

3. Призначте лікування.

З А Д А Ч А № 6

Дитина 2 років, поступив до відділення реанімації з діагнозом: ГРВІ, отит, менінгіт ? у вкрай важкому стані. Захворів гостро, 3 дні тому з підвищення температури тіла до 38,8°С, вночі – до 40,5°С. На другий день з'явилися гнійні виділеного вуха. Оглянутий дільничим педіатром. Призначено лікування: краплі в ухо, компреси. На наступний день стан дитини погіршився, вранці на фоні високої температури з'явилися судоми, порушення свідомості, блювота, стогнуче дихання.

При надходженні: стан вкрай тяжкий. Свідомість порушена – сопор, стогнуче дихання, акроціаноз, кінцівки холодні на дотик, мармуровий малюнок шкіри тулуба, ціаноз слизових оболонок. Різко виражені менінгеальні симптоми, правобічний птоз, анізокорія, зіниці d>s, фото реакція слаба. Судоми періодично повторюються. Проведена люмбальна пункція. Ан. ліквору: ліквор каламутний, витікав під тиском 400 мм.вод.ст., зелений колір, білок – 4,1 г/л,

р-ція Панді ( ++++ ), нейтрофіли густо покривають все поле зору, виявлені

Гр. ( + ) диплококи, попарно розташовані.

1. Сформулюйте діагноз.

2. Надайте невідкладну допомогу.

З А Д А Ч А № 7

У дитини 5на фоні герметичного ураження слизових оболонок губ раптово підвищилась температура тіла до 39 °С, з'явився головний біль, багаторазова блювота. Дитина в тяжкому стані госпіталізована до стаціонару. Проведена люмбальна пункція.

Ан. ліквору: колір – прозорий, білок – 0,67 г/л, р-ція Панді ( ++ ), цукор, хлоріди – в межах норми, цироз – 270 /мм3 ( 95 % лімфоцити ).

ПЛР ліквору HSV ½ типу – позит. HSV 1 типу .

1. Поставте попередній діагноз.

2. Дайте оцінку ліквору.

3. Призначте лікування з урахуванням етіології захворювання.

З А Д А Ч А № 8

Дитина 3-х років захворіла гостро з підвищення температури тіла

до 40°С, головного болю, блювання. Дитина стала млявою, сонлива. Мама давала парацетамол, температура знизилась до 38° С.

О 20.00 з'явилися генералізовані судоми клонімо-тонічного характеру. Викликана КШД, дитина госпіталізована.

Об'єктивно: стан тяжкий, без свідомості. Шкіра та слизові оболонки звичайного кольору, чисті. Тони серця ритмичні, послаблені, тахікардія. ЧСС 136 /хв., ЧД 36 /хв.. В легенях жорстке дихання.

Неврологічний статус: позитивні менінгеальні симптоми, сухожилкові, черевні та кремастерні знижені та швидко виснажуються. Патологічних вогнищевих симптомів не виявлено.

Із анамнезу відомо, що 2 тижні тому дитина перенесла герпетичний гінгівостоматит.

1. Виділить ведучі синдроми.

2.Поставте попередній клінічний діагноз.

3.Призначте обстеження ( лабораторні, інструментальні методи) для підтвердження діагнозу.

4. Призначте лікування ( патогенетичне, етіотропне ).Тема: Невідкладні стани при нейроінфекціях у дітей.

Діагностика. Лікування.

З А Д А Ч А № 1

Дитина 3 місяців, захворіла вчора о 20 годин. Захворювання почалося гостро, з підвищення температури тіла до 38,5° С, стала в'ялою, відмовлялася від їжі, періодично була неспокійною. Сьогодні о 6.00 з'явилися судоми і КШД була доставлена до лікарні.

Об'єктивно: t 39,8°С, стан дитини тяжкий. Блідість шкіри. ЧД 50/1хв. В легенях хрипів немає. Тони серця послаблені, ЧСС 110/1 хв. Живіт м'який. Відмічається різке вибухання великого тім'ячка. Судоми періодично повторюються. Свідомості немає. Виявлена асиметрія обличчя, парез верхньої кінцівки зліва.

Ан крові: Ер. - 5·10 12/л, Нв – 120 г/л, Лейк. - 17·10 9/л, е-0%, п-20%, с-55%, л-20%, м-5%, ШЗЕ -26 мм/год.

Ан. Ліквору: ліквор каламутний, зеленого кольору, б-1,6 г/л, р-ція Панді (+++), цитоз – 7000 ·106/л (85% нейрофілів), виявлені диплококи Гр(-), попарно розташовані, поза- і внутрішньоклітинно.

1.Поставте клінічний діагноз.

2. Виділити синдром, який потребує невідкладної допомоги.

3. Яку невідкладну допомогу Ви призначити хворому?З А Д А Ч А № 2

Дитина 1 р. 6 міс., захворіла гостро, коли підвищилась t тіла до 39,4°С, стала неспокійна. Ніч провела погано, була блювота 4 рази. Вранці на фоні високої температури з'явилися короткочасні судоми.

Із анамнезу відомо, що у старшої сестри при обстеженні з приводу контакту її з хворим на менінгококову інфекцію 2 дні тому був виділений менінгокок із носогорла.

При огляді лікарем: стан тяжкий, дитина сонлива. Свідомість загальмована. Відмічається гіперестезія. Різко позитивні симптоми Керніга, Брудзинського, ригідність м'язів потилиці. Шкірний покрив блідий. Тони серця приглушені. ЧСС 140/хв.. ЧД 40/хв.. В легенях хрипів немає. Живіт м'який.

Ан. крові: лейк. - 23·109/л, Нв – 110 г/л, е-0, п – 12%, с – 55%, л – 25%, м – 5%, ШЗЕ – 45 мм/год.

Ан. ліквору: каламутний, тиск – 270 мм. вод. ст., плеоцитоз – 15000/1 мм 3

( 98% нейтр.) білок – 2,6 г/л.

1. Поставте клінічний діагноз.

2. Надайте невідкладну допомогу на догоспітальному етапі.

З А Д А Ч А № 3

Дитина 8 років, захворіла 4 доби тому, коли відмічалась закладеність носу, субфебрильна t тіла до 37,2° С. Сьогодні t тіла підвищилась до 38,6° С, зниження апетиту, різкий головний біль, сонливість, через добу дитина втратила свідомість, спостерігалися короткочасні судоми.

Під час огляду у хворого t тіла 39,9 ° С, свідомість сплутана (загальмованість), шкіра бліда, носове дихання утруднене, незначні гнійні виділення з носових ходів, у ротоглотці – гнійний фарингіт, дитина лежить на боку з приведеними до тулубу ногами та запрокинутою головою, відмічається багаторазова блювота.

1. Сформулюйте клінічний діагноз.

2. Які дегідратаційні препарати Ви призначите в цій ситуації?

3. Надайте невідкладну допомогу.З А Д А Ч А № 4

Дитина 1 року 4 міс. захворіла о 6 годині ранку: підвищилась t тіла до

38, 5 ° С, а через годину до 39,7° С, стала неспокійною. Лікар невідкладної допомоги ввів літичну суміш. Т знизилась до 38,2° С, але стан дитини не покращився. Через 4 години на ногах, сідницях з′явився плямисто-папульозний, а потім геморагічний висип. Була викликана КШД.

При огляді лікарем КДШ виявлено: t тіла 36,5° С, стан дуже тяжкий. Дитина загальмована, свідомість потьмарена. Шкіра блідо-сірого кольору, холодна на дотик, акроціаноз. АТ -60/30 мм рт. ст. Тони серця послаблені. ЧСС – 180/хв., пульс слабкий. В легенях везикулярне дихання. ЧД-54/хв. Живіт м′який, не болючий. Менінгеальних симптомів немає. Олігоурія.

1. Поставте клінічний діагноз.

2. Складіть план невідкладної допомоги на догоспітальному етапі та в

умовах стаціонару.

З А Д А Ч А № 5

Дитина 2 років 6 міс. захворіла о 18.30 з підвищення t тіла до 39,2° С, стала неспокійною. Лікар КШД поставив діагноз ГРВІ, ввів дитині анальгін із димедролом. Т знизилася до 38,3 ° С, але стан дитини не покращився. Через декілька годин з′явився висип на ногах та сідницях.

При повторному огляді лікарем КШД виявлено: t тіла 36,7° С, стан дитини тяжкий, кінцівки холодні, акроціаноз. На стегнах, гомілках, сідницях відмічаються різної форми геморагічні елементи висипу, не симетричні, неправильної форми, не зникають при натискуванні, діаметром 2-10 мм. АТ – 50/20 мм рт.ст, Тони серця послаблені, ЧСС 180/хв. Олігоурія. Менінгеальних симптомів немає.

1.Поставте клінічний діагноз.

2.Призначте план обстеження.

3.Надайте невідкладну допомогу на догоспітальному етапі.Тема: Диференціальна діагностика ГКІ у дітей , невідкладні стани.

Задача 1

Дитина 1 рік 2 міс. захворіла гостро. Ввечері підвищилась температура тіла до 39,9 ºС, повторне блювання, біль в животі переймоподібного характеру. Випорожнення рідкі, спочатку калові, в подальшому скудні із слизом і прожилками крові. На 2 день температура тіла 37,5 – 37,8º С, випорожнення дуже часті. В тяжкому стані хвора дитина доставлена в лікарню. При огляді свідомість збережена, дитина в`яла, адинамічна, шкіра бліда. Губи сухі, язик обкладений білим нальотом. Над легенями жорстке дихання. Пульс 100 уд/хв., ритмічний. Тони серця ритмічні, послаблені. Живіт трохи втягнутий. Сигмовидна кишка спазмована, болюча при пальпації, відмічається гурчання зо ходом товстого відділу кишечника, анус зіяє. Випорожнення рідкі, скудні, із слизом, прожилками крові. 1. Вкажіть ведучі синдроми.

 2. Сформулюйте попередній діагноз.

 3. План лабораторного обстеження хворого.

Задача 2

Дитина 6 міс., неорганізована, на штучному годуванні. Захворіла гостро, підвищилась температура тіла до 38,5ºС, багаторазове блювання, часті, рідкі випорожнення кольору «болотної твані» до 10-15 разів на добу. Дитина госпіталізована в клініку в перший день хвороби в тяжкому стані. Температура тіла 39,5ºС, повторне блювання, адинамія. Шкіра блідо-сірого кольору, мармуровість. Риси обличчя загострені, велике тім`ячко запале. В легенях жорстке дихання. Тони серця послаблені, ритмічні. Живіт помірно здутий, печінка на 3 см, селезінка – на 2 см нижче края реберної дуги. Випорожнення рясні до 15 разів на добу, містять слиз та зелень. Олігурія. 1. Сформулюйте попередній діагноз. Виділіть синдроми, які загрожують

життю дитини.

 1. Призначте лабораторне обстеження.

 2. Призначте етіотропне лікування (препарати, дози).

Задача 3

Дитині 1,5 роки. В лікарню поступила на 5 день хвороби. Захворювання почалось з поступового підвищення температури тіла, невпинного блювання. Випорожнення 7-8 разів на добу, рідкі, калові, пінисті, неперетравлені, смердючі, містять слиз темно-зеленого кольору. Язик густо обкладений нальотом. Живіт помірно здутий, болючий при пальпації. Печінка на 3 см виступає з-під краю реберної дуги. З анамнезу відомо, що напередодні дитина їла омлет з яєць. 1. Сформулюйте попередній діагноз.

 2. Призначте обстеження хворому.

Задача 4

Дитина 7 міс. переведена до інфекційного стаціонару з соматичного відділення, де протягом 8 днів лікувалася з приводу гострого бронхіту. На момент огляду при госпіталізації в інфекційне відділення загальний стан дитини середньої тяжкості. Температура тіла 38,5ºС (напередодні протягом 5 днів температура була нормальною). Апетит знижений. Було блювання 1 раз. Дефекація 5 разів, кал рідкий, зеленуватий, з домішками слизу. Живіт помірно здутий, печінка на 2 см виступає з-під краю реберної дуги, кишечник спазмований. Тургор тканин дещо знижений. Катаральні прояви майже зникли. З анамнезу відомо, що в палаті соматичного відділення, де лікувався хворий, була дитини з дисфункцією кишечника. 1. Чим обумовлене погіршення стану дитини?

Можливі варіанти етіологічного діагноза.

 1. Які додаткові обстеження необхідно провести хворому?

 2. Призначте лікування.Задача 5

Дитина 8 міс. поступила в стаціонар на 2 день хвороби з діагнозом «гостра кишкова інфекція». Дитина народилася доношеною, знаходиться на грудному вигодовуванні, отримує прикорм за віком. Захворювання почалося гостро, підвищилась температура тіла до 37,2º С, з`явились зригування, рідкі випорожнення до 6-7 разів на добу. Загальний стан на момент госпіталізації середньої тяжкості, температура тіла 37,3º С. Дитина в`яла. Шкіра бліда, слизова оболонка губ суха. В легенях перильне дихання. Тони серця ритмічні, гучні. Живіт помірно здутий. Дефекація до 7 раз на добу, кал рясний, жовтого кольору, бризжучий, не містить патологічних домішок. При бактеріологічному дослідженні калу – виділена Esherichia coli 055.

Сформулюйте заключний діагноз згідно класифікації.


 1. Призначте лікування.

Задача 6

Дитина 2 р. 8 міс. захворіла гостро, підвищилась температура тіла до 39 º С, стала в`ялою, з`явився головний біль, нудота, повторне блювання. В перший день хвороби скарги на переймоподібний біль в животі навколо пупка. При госпіталізації в стаціонар на 2 день хвороби стан дитини середньої тяжкості. Температура тіла 38,2 º С, в`ялість, відсутність апетиту, періодично переймоподібний біль в животі. Скарги на біль в колінних суглобах. Тахікардія до 120 уд/хв., тахіпное до 32/хв.. Живіт помірно здутий. Пальпація живота болюча в правій здухвинній ділянці та навколо пупка. Збільшена печінка. Симптомів подразнення черевної порожнини немає. Дефекація 6 разів, кал рідкий, зелений з домішками слизу.

З епіданамнезу відомо, що в дитячому садку, який відвідує дитина, є 4 випадки захворювання із схожою клінічною симптоматикою.


 1. Сформулюйте клінічний діагноз.

 2. Призначте план обстеження.

 3. При проведенні РПГА з ірсініозним діагностикумом діагностикумом на 14 день хвороби титр 1 : 400 (I.Enterocolitica 03).

 4. Сформулюйте заключний діагноз.

Задача 7

Дитина захворіла у віці 15 днів. Захворювання почалося з появи зелених рідких випорожнень до 10 разів на добу з домішками слизу, зригувань, відмови від їжі, підвищення температури до субфебрильних цифр. Дільничим лікарем призначено бактеріологічне дослідження калу. На 3 день хвороби у дитини з`явились судоми, втрата свідомості. Бригадою швидкої допомоги дитина доставлена в інфекційний стаціонар. Об`активно - стан дитини тяжкий. Свідомість сумнівна. Спостерігається збіжна косоокість. Велике тім`ячко вип`ячене, щільне. Черевні рефлекси відсутні. Маса дитини 3 кг, втрата маси за період хвороби становить 7 %. Діурез знижений. Тургор тканин знижений, мармуровість шкіри. Випорожнення рідкі, рясні,зелені, містять слиз, мають неприємний запах. При бактеріологічному дослідженні калу виділена Salmonella enteritidis. 1. Сформулюйте клінічний діагноз.

 2. Призначте додаткове обстеження.

 3. Призначте етіотропне лікування.

Тема: “Диференціальна діагностика вірусних гепатитів у дітей, невідкладні стани.

Задача 1


Дитина 2 міс., народилась доношеною. Мати здорова. З моменту народження спостерігається жовтяниця, яка значно наросла з часом. При огляді хворого шкіряні покриви інтенсивно жовтушні з шафрановим відтінком. Спостерігаються ахолія калу, сеча інтенсивно жовта. Печінка на 4 см. нижче ребра, щільно еластична. Селезінка на 2 см нижче ребра. З 2 – го місяця дитина гірше додає в масі, стала більш в’ялою. На шкірі живота – виражена венозна сітка. Живіт збільшений в об’ємі , явища метеоризму.

В біохімії крові загальний білірубін – 250 мкмоль/л, прямий – 200 ммоль/л, непрямий –50 ммоль/л, АлАТ –600 ОД/л год, лужна фосфатаза – 4,5 ммоль/л год; тимолова проба –2 ОД, протромбіновий індекс – 90%. Обстеження на маркери вірус гепатиту В,С – негативні.

1. Про який вид жовтяниці іде мова в задачі?

2. Найбільш імовірна причина жовтухи у дитини.

3. Які методи дослідження необхідно провести для уточнення діагнозу, консультація яких спеціалістів потрібна?

Задача 2

Хлопчик 12 років захворів гостро з підвищенням температури тіла, блювоти, нудоти, зниження апетиту. Діагностовано ГКІ, гастрит невстановленої етіології. На 3 –й день хвороби шкіряні покриви , склери набули жовтушного кольору. Сеча і кал звичайного кольору. Печінка на 2 см. нижче ребра, селезінка не пальпується. Загальний стан дитини задовільний. В анамнезі – декілька епізодів жовтяниці на фоні соматичних захворювань. В сім’ї по лінії батька є випадки подібних станів.

В біохімії крові – рівень загального білірубіну –45 мкмоль/ л, прямий – 0,

непрямий –45 ммоль/л, АлАТ – 35 ОД/л год. Лужна фосфатаза –0,9 ммоль/л год.

1. Про який вид жовтяниці треба думати?

2. Які додаткові методи треба провести?

3. Діагноз, прогноз захворювання.

Задача 3

Дитина С., 4-х років захворіла 3 дні назад з появи болю в животі, двократного блювання, підвищення температури тіла до 38 градусів.

Об’єктивно: дитина в’яла, температура тіла 37,8 градусів, шкіра та склери чисті, живіт м’який, болючий при пальпації в правій підреберній області, печінка виступає на 3 см з - під реберного краю, щільна, селезінка не пальпується, сеча – темно-жовтого кольору, кал – жовтий.

Аналіз крові загальний: ер.- 4,1 10 /л, Hb-120 г/л, L- 4,0 10 /1, э –2%, с-14%, Л-74%, м-10%. Біохімія крові: загальний білірубін –20,0 ммоль/л, пр –5,0 ммоль/л, непр –15,0 ммлоль/л, АлАТ –3,8 ммоль/ л год. Аналіз сечі – позитивна реакція на жовчні пігменти. Дитина була в контакті з хворим на вірусний гепатит.

Запитання

1. Виділіть ведучі синдроми(симптоми) хвороби.

2. Сформулюйте попередній діагноз.

3. Які профілактичні заходи необхідно провести в дитячому садку?Задача 4

У дитини віком 5 днів в пологовому будинку з’явилась жовтяниця, яка швидко наростала. Печінка виступає з-під ребра на 1,5 см, селезінка на 3 см. кал забарвлений, сеча світла. В аналізі крові Hb-130 г/л, ер.- 2,5 10 /1, ретикулоцити –3%. Біохімія кроів- загальний білірубін –130,5 мкмоль/1, прямий 3,0 ммоль/л, непрямий –127,5 АлАТ –0,6 ммоль/ л год. У матері 1 (0)група крові Rh(-), у дитини 1(0) група крові RR(+).

Запитання

1. Який вид жовтяниці можна запідозрити? Поставте попередній діагноз.

2. Які клінічні і лабораторні показники його підтверджують?

Задача 5


Дитина 3-х місяців захворіла 4 дні тому з появи темного забарвлення сечі, в’ялості, жовтушності шкіри та склер, збільшення печінки, селезінки.

Народилась доношеною, в пологовому будинку отримувала антибіотики парентерально та антистафілококову плазму з приводу стафілодермії. Після виписки нічим не хворіла.

На 4-й день захворювання з’явились наступні симптоми: блювота, геморагічний висип на шкірі, судоми, втрата свідомості. Печінка зменшилася в розмірі.

1.Сформулюйте клінічний діагноз з обґрунтуванням.

2.Призначте лабораторні дослідження

3. Який найвірогідніший наслідок хвороби?Задача 6

Дитина С, 7 років захворіла гостро з підвищенням температури тіла до 38,2 , болю в животі, утрудненого носового дихання.

Об’єктивно: на 5 –й день хвороби збільшені лімфатичні вузли всіх груп до 1-2 см, гіперемія слизової ротоглотки з нашаруваннями на мигдаликах, збільшення печінки до 3 см, селезінки до 2,5 см, темний колір сечі, субіктеричність склер.

В крові: загальний білірубін 35,6 ммоль/л, прямий-25 ммоль/л, непрямий – 10,6 ммоль/л, активність АлАТ -2,54 ммоль/л год, L- 17,0 10 /л, Л-56%, віроцити –17%,м-6%, э –3%, n –2%, с-16%, ШОЕ –12мм/год

1. Які основні синдроми хвороби?

2. Попередній діагноз.

3. Додаткові методи обстеження.

Тема:Імунопрофілактика інфекційних захворювань у дітей

З А Д А Ч А № 1

Після введення АКДП-вакцини у дитини 4 міс. підвищилась температура до 37,5°С в день щеплення. Проявів інтоксикаціїї не виявлено. Реакції в місці введення вакцини немає.

1.Оцініть стан дитини.

2.Назвіть тактику лікаря.З А Д А Ч А № 2

Після введення корової вакцини дитині 12 міс. Через 8 днів після щеплення з'явився блідо-рожевий плямистий висип на тілі, легкі явища риніту та кон'юнктивіту й підвищилась температура до 37,5 ° С .

1.Оцініть стан дитини.

2.Назвіть тактику лікаря.З А Д А Ч А № 3

На другий день після ревакцинації АКДП-вакцини у дитини з'явився плямисто-папульозний сверблячий висип по всьому тілу без підвищення температури і інтоксикації.

1.Оцініть стан дитини.

2.Назвіть тактику лікаря.З А Д А Ч А № 4

Після введення в/м вакцини АКДП у дитини 5 міс. на сідниці з'явився інфільтрат до 1,5 см в діаметрі, навкруги якого шкіра гіперемійована в діаметрі до 4 см.

1. Оцініть стан дитини.

2. Визначте тактику лікаря.З А Д А Ч А № 5

На другий день після щеплення АКДП-вакциною у дитини 1 року 6 міс. підвищилась температура тіла до 39,3°С, з'явились генералізовані клоніко-тонічні судоми протягом 1 хвилини з втратою свідомості.

1. Оцініть стан дитини.

2. Визначте тактику лікаря.З А Д А Ч А № 6

На другий день після щеплення АКДП-вакциною у дитини 5 міс. на фоні нормальної температури тіла відмічена короткочасна зупинка зору, кивки головою, абсанси.

1. Оцініть стан дитини.

2. Визначте тактику лікаря.З А Д А Ч А № 7

На 16-й день після щеплення живою поліомієлітною вакциною дитина віком 11 місяців перестала ставати на праву кінцівку.

1.Оцініть стан дитини.

2.Визначте тактику лікаря.З А Д А Ч А № 8

Дитина страждає на епілепсію з приступами 1 на 7-8 міс. Підійшов термін ревакцинації АКДП-вакциною.1.Визначте тактику лікаря щодо щеплення.
Скачати 49.17 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка