Діагностичні критерії дифузного токсичного зобу Діагноз дтз достовірний у наступних випадкахДата конвертації10.01.2021
Розмір19.5 Kb.

  1. Діагностичні критерії дифузного токсичного зобу

1. Діагноз ДТЗ достовірний у наступних випадках:

1) явний або субклінічний гіпертиреоз і підвищення АТ-рТТГ;

2) гіпертиреоз, що супроводжується тиреоїдною офтальмопатією з вираженими змінами у м’яких тканинах очниць або тиреоїдною дермопатією;

3) гіпертиреоз із судинним зобом, підтвердженим при УЗД (дифузна гіпоехогенність паренхіми) — якщо немає можливості визначення антитіл АТ-рТТГ;

4) ізольована тиреоїдна офтальмопатія і підвищення рівня АТ-рТТГ.

2. Діагноз ДТЗ вірогідний, якщо:

1) виникають рецидиви гіпертиреозу, розділені періодами еутиреозу, що тривали >6 міс. без прийому анититиреоїдних ЛЗ;

2) у родині пацієнта з гіпертиреозом зустрічаються випадки ДТЗ тиреоїдиту Хашимото, або пацієнт має інше аутоімунне захворювання.

Ізольованого підвищення рівня антитіл АТ-рТТГ недостатньо для постановки діагнозу ДТЗ (можуть визначатися у родичів пацієнтів з ДТЗ, у яких не розвиваються симптоми захворювання).


  1. Лікування гіпотиреозу

Постійна замісна терапія

ЛЗ вибору є левотироксин (L-T4) у якості монотерапії. Дозування: 1 раз на добу, натще, за 30–60 хв перед сніданком; у пацієнтів, що приймають багато ліків натще, або яким складно дотримуватись прийому препарата вранці з інших причин, можна призначити L-T4 перед сном, ≥3 год після останнього прийому їжі; добову дозу слід встановлювати індивідуально: у дорослих повна замісна доза становить 1,6–1,7 мкг/кг/добу, а у похилому віці вона нижча, навіть 1,0 мкг/кг/добу; у більшості пацієнтів із маніфестним гіпотиреозом це відповідає дозі 100–150 мкг/добу. Розпочніть з низької дози (25–50 мкг/добу), підвищуйте її кожні 2–4 тиж., щоб досягнути оптимальної дози протягом ≈3 міс.; цей термін необхідно подовжити у пацієнтів похилого віку, або з серцевим захворюванням. Слід контролювати ТТГ не раніше, аніж через 4–6 тиж. від останньої зміни дозування L-T4. Після встановлення терапевтичної дози необхідно знову оцінити концентрацію ТТГ через 6 міс., а потім через 12 міс., та додатково у разі виникнення нових клінічних симптомів. Не рекомендується застосування комплексних препаратів, які містять L-T4 та ліотиронін (L-T3), оскільки відбувається конверсія Т4 у Т3. L-Т3 використовується рідко (починають з дози 5 мкг/добу, яку поступово збільшують), особливо, якщо необхідне швидке поповнення дефіциту гормонів щитоподібної залози, разом із L-T4, напр., при мікседематозній комі →нижче; не застосовується у осіб із серцевими захворюваннями. Слід пам’ятати про ліки, які впливають на всмоктування або метаболізм L-Т4 (напр., препарати кальцію або заліза, бісфосфонати, похідні сульфонілсечовини, інгібітори протонової помпи) та визначати рівень ТТГ через 4–8 тиж. після впровадження нової терапії. Слід відповідно підвищити дозу L-T4, а також рекомендувати дотримання інтервалу ≥3–4 год між прийомом L-T4 і ЛЗ, що знижує його всмоктування. Загалом лікування гіпотиреозу має тривати протягом всього життя пацієнта.

У районах, де подача (постачання) йоду в межах норми, не слід застосовувати препаратів йоду при терапії гіпотиреозу, за винятком періоду вагітності.

Подовжений (внаслідок дефіциту гормонів щитоподібної залози) період напіврозпаду кортизолу нормалізується під впливом лікування L-Т4, що у випадку супутнього гіпокортицизму може викликати симптоми її гострої недостатності; тому лікування співіснуючих гіпотиреозу та гіпокортицизму завжди слід розпочинати з поповнення дефіциту кортизолу.

При субклінічному гіпотиреозі розпочніть терапію L-Т4 у пацієнтів з діагностованою (або раніше лікованою) хворобою щитоподібної залози і з рівнем ТТГ >4–5 мМО/л, а у пацієнтів без захворювань щитоподібної залози в анамнезі — коли рівень ТТГ становить >10 мМО/л. Якщо концентрація ТТГ становить 5–10 мМО/л, то лікування залежить від наявності симптомів гіпотиреозу, віку хворого (до терапії радше відбирають хворих у віці <65–70-ти років); терапію слід застосовувати у пацієнтів із підвищеним рівнем АТПО, ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю або із факторами ризику цих захворювань, а також у пацієнтів після субтотальної тиреоїдектомії, із зобом (вузловим чи паренхіматозним), а також у осіб, яким встановлено діагноз цукрового діабету. Якщо у вагітної підвищена концентрація ТТГ — завжди призначайте лікування L-T4 . Пацієнтам у віці >80 років не проводьте лікування субклінічного гіпотиреозу, якщо концентрація ТТГ становить ≤10 мМО/л.

3) Жінка 25 років, хворіє на дифузний токсичний зоб упродовж 5 років.

Емоційно лабільна, при огляді тремор пальців рук, шкіра волога, тепла,

верхівковий поштовх посилений, межі серця зміщені вліво, фібриляція

передсердь, систолічний шум на верхівці. Пульс - 96/хв., AT - 170/70 мм

рт. ст. Щитоподібна залоза збільшена до III ступеня.

- Обстеження до задачі:

Лабораторні методи:

- Загальний Аналіз крові

- Загальний Аналіз сечі

- Тест толерантність до вуглеводів

- Кал на я/г

2. Біохімічні методи: ( Глюкоза, Ліпідний спектр, Протеїнограма, Електроліти: К. Са, Nа, Mg)

- Коагулограмма

3. Специфічні дослідження (гормональні обстеження):

- Трийодтиронін

- Тироксин

- Тиротропін

- Тиреоглобулін

4. Функціональні і інструментальні методи дослідження:

- ЕКГ

- РГ ОГП


- УЗД щитовидної залози

- Тонкоголкова біопсія

- Дифузний токсичний зоб ІІ ст, важка форма, ускладнений фібриляцією передсердь з тахісистолією шлуночків, СН І.

- Розпишіть лікування для даної хворої (у рецептах)

Першою метою є якнайшвидше досягнення еутиреозу і визначення разом з пацієнтом подальшої тактики лікування. Якщо основним методом лікування є фармакотерпія, необхідно намагатися досягти стійкої імунологічної ремісії. Позитивною прогностичною ознакою є нормалізація АТ-рТТГ, а також зменшення об'єму зобу та регресія ознак судинного зобу (знижується стимулюючий вплив антитіл АТ-рТТГ і зникає лімфоцитарна інфільтрація) — непрямі ознаки імунологічної ремісії. Рецидив гіпертиреозу, як правило, є показанням до радикального лікування — радіоактивним йодом або оперативного.

Медикаментозно:

1) Тімазол – 20 мг/добу 2 рази на день 6 тижнів, поступово знижувати дозу до підтримуючої

Rp: Tab. Thiamazoli 0,02

D.t.d: №50 in tab.

S: По 1 табл. 2 рази в день.

2) Після досягнення еутиреозу ( контроль ТТГ, Т3,Т 4) додатково еутирокс (50 мкг) по 1 таблетці 1 раз на день.

Rp: Tab. Euthyroxi 0.00005

D.t.d: №25

S: По 1 таб 1 раз в день

Соталол 60 мг 2 рази на день

Дабігатран 150 мг 2 р \ д

Протокол курації амбулаторного хворого

Хворий(а) ПІП_____Шардін А.В.___

Вік_34_______Адреса_____м. Тернопіль

Місце_роботи____адвокат________

Дата огляду ___.04.12.2020_______ № амбулаторної карти____11460412

Скарги на : слабкість ,швидку втому ,прибавку в вазі за останні 3 місяці на 2 кг при нормальному харчуванні,зниження памяті ,уваги ,сонливість,ламкість нігтів ,випадіння волосся .

Анамнез хвороби :хворіє на гіпотиреоз протягом 6 років приймає замісну терапію Левотироксин 115 мкг ,але 4 тижні тоому стан погіршився і зявилися вище перечислені скарги .

Алергологічний анамнез не обтяжений .

Спадковий анамнез : не обтяженний.

Об’єктивно : стан задовільний ,всідомість ясна ,обличчя спокійне ,на питання відповідає мляво . Шкіра та слизові сухі ,чисті, випадіння волосся,ламкість нігтів.

Щитовижна залоза не палькується не збільшена ,незпаяна,лімфатичні судини не збільшені ,шкіра над ЩЗ незмінена.

Ссс- тони серця ритмічні ,ослабнені. ЧСС 60/хв.,АТ 100/90 мм.рт.ст.

Діагноз: Первинний гіпотиреоз, важка форма, стадія медикаментозної субкомпенсації.

План обстеження :ЗАК( залізодефіцитна анемія)

ЗАС норма

БАК( гіперліпідемія,гіперхолистеринемія,гіпокальціемія)

Гормони ЩЗ  ТТГ у сироватці — підвищений, рівень FT3  знижений, рівень ТТГ у сироватці при пробі з ТРГ — надмірна секреція ТТГ.

УЗД щз(гіпоплазія ЩЗ)

ЕКГ брадикардія синусова,зниження вольтажу зубців,

План лікування :

Левотироксин 150мкг/добу наще запити водою.

фоієва кисота 5 мг /дТардиферон (0,257 гFe2+, Vit C, мукопротеаза) – 1 драже 2 рази на день

Збалансоване харчування.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка