Буковинський державний медичний університетСторінка1/9
Дата конвертації12.04.2020
Розмір432 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
«Затверджено»

на методичній нараді кафедри

пропедевтики дитячих хвороб

«____» ________ 200_р. (Протокол №__)Завідувач кафедри

професор Нечитайло Ю.М..
МЕТОДИЧНА вказівка

ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯТема 51. Медичне спостереження дітей перших трьох років життя в поліклініці.

Порядок проведення обовязкових профілактичних оглядів дитини віком до трьох років. Раціональне вигодовування та харчування дитини віком до трьох років. Оцінка фізичного та психо-моторного розвитку дитини до трьох років. Тактика лікаря загальної практики при порушенні фізичного та нервово-психічного розвитку дітей перших трьох років життя. Принципи ефективного консультування. Диференційна діагностика та профілактика найбільш поширених дефіцитних станів (рахіт, залізодефіцитна анемія) у дітей раннього віку. Профілактичні щеплення дітей до трьох років.


Змістовий модуль 19. Диспансерний нагляд за здоровими та хворими дітьми в умовах поліклініки. Невідкладна допомога при основних невідкладних станах

МОДУЛЬ 5. Педіатрія

Навчальна дисципліна: педіатрія

Курс VІ

Факультет медичнийСпеціальність лікувальна справа

К-сть годин 5

Методичні вказівки, тестові завдання та задачі склав

ас. Годованець О.С.


Чернівці, 20101. Науково-методичне обгрунтування теми Обов’язкові медичні профілактичні огляди дітей віком до 3 років проводяться з метою моніторингу стану їх здоров’я та здійснення ефективних заходів щодо охорони здоров’я та розвитку дітей цієї вікової категорії шляхом:

 • оцінки стану здоров’я кожної дитини;

 • оцінки фізичного та психомоторного розвитку;

 • оцінки вигодовування та харчування;

 • своєчасного виявлення захворювань та патологічних станів;

 • проведення вакцинації;

 • консультування батьків з питань догляду за дитиною, раціонального харчування, розвитку дитини, профілактики нещасних випадків та травм тощо;

 • визначення тактики подальшого медичного спостереження та обстеження дитини за результатами обов’язкового медичного профілактичного огляду.

  1. 2. Навчальна мета

Студент повинен знати:

- методику оцінювання стану здоровя дитини, фізичного та психомоторного розвитку;

- особливості раціонального харчування дитини віком до 3 років;

- принципи ефективного консультування;

- диференційну діагностику та профілактику дефіцитних станів(рахіт, залізодефіцитна анемія);

- календарний план щеплень дітей віком до 3 років.Студент повинен вміти:

 • складати план обстеження та аналізувати дані лабораторних та інструментальних обстежень при профілактичних оглядах у дітей, віком до 3 років;

 • демонструвати володіння методиками оцінювання стану здоровя дитини, фізичного та психомоторного розвитку;

 • проводити оцінку вигодовування та харчування дитини віком до 3 років;

 • тактику лікаря при порушенні фізичного та психомоторного розвитку дитин до трьох років;

 • проводити диференціальну діагностику рахіту залізодефіцитної анемії;

 • покази та проти покази до проведення профілактичних щеплень.

Студент повинен опанувати:

- інтерпретацією даних та їх корекцію щодо раціонального вигодовування та харчування дітей віком до 3 років;

- методикою оцінювання стану здоровя дитини, фізичного та психомоторного розвитку;

- принципами лікування профілактики найбільш поширених дефіцитних станів у дітей віком до 3 років;

- демонструвати володіння морально-деонтологічними принципами медичного фахівця та принципами фахової субординації в педіатрії.
Питання для визначення початкового рівня знань студентів.

Тести – вихідний рівень

1.Дитина 1 місяця оглянута в поліклініці педіатром. Маса тіла при народженні 3600,0, на момент огляду 4500,0. Оцініть показники маси тіла дитини.

А. Відповідає нормі

+В. Надлишок надбавки 100,0 гр.

С. Надлишок надбавки 200,0 гр.

D. Надлишок надбавки 300,0 гр.

Е. Надлишок надбавки 400,0 гр.


2.Дільничний педіатр оглядає здорову доношену дитину місячного віку, яка знаходиться на грудному вигодовуванні. Профілактику якого захворювання порекомендує лікар в першу чергу даній дитині?

+A. Рахіт

B. Анемія

C. Гіпотрофія

D. Спазмофілія

E. Паратрофія


3. Дитина 1 місяця оглянута дільничним педіатром. Знаходиться на природному вигодовуванні, у зв'язку з чим рекомендована профілактика рахіту. Яка щоденна доза вітаміну D3 рекомендована?

А. 1000 МО

В. 2000 МО

+С. 500 МО

D. 800 МО

Е. 5000 МО

4. Мати 2-тижневої дитини масою тіла 3900,0 гр. скаржиться на недостатню лактацію. Який орієнтовний об'єм молока на добу потрібен даній дитині?

А. 650 мл

В. 700 мл

С. 780 мл

D. 800 мл

+Е. 850 мл


5. З пологового дому на педіатричну ділянку поступила новонароджена дитина. Народилася в строк від II нормальних родів, масою 3500,0. Як часто повинна оглядатися лікарем - педіатром дана дитина на 1-му місяці життя?

А. 1


В. 2

+С. 3


D. 4

Е. 5
6. Дільничний лікар при огляді новонародженої дитини звернув увагу на зниження рефлексів періоду новонародженості. Який з перерахованих рефлексів відноситься до групи рефлексів спінального автоматизму?

А. Пошуковий

В. Долонно-ротовий Бабкіна

С. Рефлекс Моро

D. Хапальний

+Е. Рефлекс Галанта
7. Під час обстеження дитини дільничним педіатром виявлено, що вона може тривало спостерігати за яскравою іграшкою, посміхається. Утримує голову у вертикальному положенні протягом декількох хвилин. У положенні на животі - піднімає і утримує голову. Не сидить. Виходячи з даних психомоторного розвитку, визначте вік дитини:

+A. 2 міс.

B. 4 міс.

C. 5 міс.

D. 6 міс.

E. 7 міс.


8. Дільничний педіатр при огляді дитини не виявив відхилень зі сторони внутрішніх органів. Показники психомоторного розвитку: відрізняє близьких людей від незнайомих, дізнається голос матері. Упевнено бере іграшку, знаходячись в будь-якому положенні, перекладає з однієї руки в іншу. Самостійно перевертається з живота на спину. Вимовляє окремі склади, гуліт. Добре їсть з ложки. Якому віку відповідає психомоторний розвиток даної дитини?

A. 2 місяцям

+B. 3 місяцям

C. 4 місяцям

D. 6 місяцям

E. 9 місяцям


9. Дільничний педіатр готує медичні документи дівчинки 9 місяців для передачі на іншу ділянку. Йому необхідно заповнити форму №025/у. Що є даним медичним документом?

А. Контрольна карта диспансерного хворого

В. Медична карта амбулаторного хворого

С. Карта профілактичних щеплень

+D. Журнал обліку профілактичних щеплень

Е. Історія розвитку дитини


10. Дівчинка 5,5 місяців. Народилася з масою 3300 г, завдовжки 51 см. Знаходиться на природному вигодовуванні, фізичний розвиток - середній, пропорційний. Мати скаржиться на занепокоєння, часті нічні пробудження дитини, зменшення інтервалів між годуваннями. За останній місяць надбавка маси склала 400 г. 11. Сечовипускання - 6 - 8 разів на добу, схильність до запорів. Які дії лікаря будуть доцільними щодо профілактики розвитку гіпотрофії?

+A. Ввести перший прикорм

B. Перевести дитину на штучне вигодовування

C. Додати до раціону коров'яче молоко

D. Провести корекцію вигодовування шляхом додавання до раціону сиру

E. Направити на стаціонарне обстеження


12. У поліклініку на профілактичний огляд звернулася мати з дитиною у віці 1 року. При об'єктивному огляді порушення стану внутрішніх органів не виявлено. Скільки зубів повинне бути у даної дитини?

A. 2


B. 4

C. 6


+D. 8

E. 10
13. При огляді 4-місячної дитини лікар-педіатр звернув увагу на наявність на волосистій частині голови лусок лимонно-жовтого кольору, жирних скориночок. Як слід розцінити наявні шкірні прояви?

A. Дитяча екзема

B. Молочний струп

C. Строфулюс

D. Псевдофурункульоз

+E. Гнейс
Основний етап (зміст теми)

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВИХ ПРОФІЛАКТИЧ-
НИХ МЕДИЧНИХ ОГЛЯДІВ ДИТИНИ ВІКОМ ДО 3 РОКІВ

Загальні положення

Обов’язкові медичні профілактичні огляди дітей віком до 3 років проводяться з метою моніторингу стану їх здоров’я та здійснення ефективних заходів щодо охорони здоров’я та розвитку дітей цієї вікової категорії шляхом: • оцінки стану здоров’я кожної дитини;

 • оцінки фізичного та психомоторного розвитку;

 • оцінки вигодовування та харчування;

 • своєчасного виявлення захворювань та патологічних станів;

 • проведення вакцинації;

 • консультування батьків з питань догляду за дитиною, раціонального харчування, розвитку дитини, профілактики нещасних випадків та травм тощо;

 • визначення тактики подальшого медичного спостереження та обстеження дитини за результатами обов’язкового медичного профілактичного огляду.

Організаційні заходи

Цей Порядок є регламентуючим механізмом проведення обов′язкових профілактичних медичних оглядів дитини віком до 3 років.

Відповідальність за організацію проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів дітей віком до 3 років у терміни та в обсязі, що визначені цим наказом несе головний лікар закладу охорони здоров’я.

Відповідальність за якість проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів дітей віком до 3 років у терміни та в обсязі, що визначені цим наказом несе лікар-педіатр дільничний (лікар загальної

практики - сімейний лікар).

Обов’язкові медичні профілактичні огляди дітей віком до 3 років проводяться у терміни та в обсязі, які визначені цим наказом. При виявленні відхилень у стані здоров’я дитини лікарем-педіатром дільничним, (лікарем загальної практики-сімейним лікарем) призначаються додаткові медичні втручання, згідно з чинними протоколами надання медичної допомоги дітям відповідно до показань.

Обов’язкові медичні профілактичні огляди дітей віком до 3 років проводяться у присутності батьків (опікунів, піклувальників) або їх законних представників. Кожне додаткове медичне втручання, яке не визначено цим наказом, у т.ч. огляд дитини лікарем-спеціалістом, має бути обґрунтованим та безпечним для дитини і проводитись за умови поінформованої згоди батьків (опікунів, піклувальників) або їх законних представників.

Обов’язковою умовою для проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів дітей віком до 3 років є дотримання температури в приміщенні не нижче 20°С та достатнє освітлення.

У кабінеті, де проводиться обов’язковий медичний профілактичний огляд дитини віком до 3 років мають бути:


 • настінний термометр;

 • умивальник, рідке мило, рушник, пам’ятка з техніки миття рук (Додаток 5 до Протоколу №149);

 • пеленальний столик;

 • кушетка;

 • ваги;

 • ростомір;

 • сантиметрова стрічка;

 • прозорий трикутник;

 • іграшка, яка звучить;

 • тонометр з дитячими манжетками;

 • фонендоскоп;

 • медичний термометр:

 • стерильні шпателі.

Кількість обов’язкових медичних профілактичних оглядів дитини віком до 3 років (13 оглядів лікарем та 6 оглядів медичною сестрою ) не може бути меншою. Лікар може збільшити кількість оглядів, якщо дитина потребує частішого спостереження. Необґрунтоване збільшення кількості оглядів не приводить до покращення стану здоров’я дитини..

Обов’язкові медичні профілактичні огляди дітей віком до 3 років проводяться у терміни, визначені цим наказом ( на першому місяці життя 1 раз на тиждень, на першому році життя дитини - 1 раз на місяць, на другому році життя - 1 раз на півроку, на третьому році життя - 1 раз у віці 3 років) (Додаток 2 до Протоколу№149). Цей Порядок розповсюджується і на дітей, які знаходяться в будинках дитини.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка