НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Наукова робота
на здобуття щорічної премії Президента України
для молодих вчених
БІБЛІОМЕТРИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
УКРАЇНСЬКОЇ ПЕРІОДИКИ
СИМОНЕНКО
Тетяна Василівна
|
кандидат наук із соціальних комунікацій,
науковий співробітник
Національної бібліотеки України
імені В.І. Вернадського
|
КУХАРЧУК
Єлизавета Олександрівна
|
кандидат наук із соціальних комунікацій,
молодший науковий співробітник
Національної бібліотеки України
імені В.І. Вернадського
|
РЕФЕРАТ
Київ - 2014
Інтенсивний розвиток науки, стрімке зростання кількості публікацій усіх видів призвели до необхідності комплексного охоплення та організації системи аналізу документальних інформаційних потоків. Бібліометрія, інформетрія та наукометрія як форми розвитку аналітико-синтетичної обробки літератури, що спрямовані на вирішення питань раціонального пошуку релевантної інформації та методик її оцінки, привертають дедалі більше уваги вчених.
Наукові журнали як засоби соціально-інформаційної комунікації відіграють провідну роль у поширенні знань. Стаття у періодичному виданні посідає перше місце серед джерел інформації, якими користуються вчені. Вона є ключовим елементом системи формального та відкритого спілкування між науковцями і основною одиницею оцінювання результатів їхньої діяльності, що визначає рейтинг ученого та створює джерельну базу для проведення подальших досліджень і розробок. Питання змістовної оцінки публікацій розглядаються в рамках бібліометрії, інформетрії та наукометрії.
На сучасному етапі відбувається посилення уваги вітчизняних вчених до цих галузей знань. Спостерігається позитивна динаміка кількості публікацій з проблематики бібліометрії та наукометрії, опановуються сучасна методологія та інноваційний інструментарій проведення бібліометричних досліджень. Створюються та впроваджуються у практику нові, засновані на використанні бібліометричних індикаторів методи оцінки результативності діяльності наукових працівників, дослідницьких груп, наукових установ і вищих навчальних закладів. Останніми роками стає все більш відчутним інтерес до наукометричних досліджень з боку владних структур, оскільки оптимізація механізмів розподілу коштів державного бюджету та прискорення переходу України до інноваційної моделі розвитку потребують впровадження в практику управлінської діяльності методів бібліометричного та наукометричного аналізу інформаційних потоків.
Основна мета – аналіз світового досвіду оцінювання результатів наукової діяльності і розробка теоретичних засад проведення у вітчизняних періодичних виданнях бібліометричних досліджень.
Для реалізації поставленої мети було поставлено та вирішено такі завдання:
-
аналіз методів оцінки результатів наукової діяльності та визначення підходів до їх використання у вітчизняній системі документальних інформаційних комунікацій;
-
дослідження міжнародних та національних бібліометричних платформ в аспекті залучення закладених у них інформаційно-технологічних рішень для оцінки наукового потенціалу України;
-
виявлення та аналіз некомерційних бібліометричних систем для поточного моніторингу стану вітчизняної науки;
-
створення інформаційно-технологічних засад формування наукової електронної періодики України на єдиній науково-видавничій платформі;
-
обґрунтування підходів до визначення вебометричних показників інтенсивності звернень до публікацій у наукових репозитаріях;
-
розробка концептуальних засад побудови системи моніторингу показників публікаційної активності, цитування та мережевого використання праць вітчизняних суб'єктів наукових комунікацій.
Методи дослідження. У роботі використовувався комплекс загальнонаукових і спеціальних методів, у числі яких системний аналіз предмету дослідження із залученням теорії інформаційних процесів та систем і спеціальні бібліометричні методи: метод цитування та метод статистичної оцінки мережевого використання публікацій. Метод цитування використовувався при бібліометричному моніторингу результатів діяльності вчених і наукових інституцій. Метод статистичної оцінки мережевого використання публікацій залучався до оцінки ступеня інтегрованості періодичних видань у систему наукових комунікацій.
Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що вперше:
-
обґрунтовано синергетичний напрям функціонально-технологічних трансформацій наукового-інформаційного простору держави, який передбачає конвергенцію науково-видавничих, бібліотечно-інформаційних і бібліометричних процесів. Проведено апробацію визначеного напряму у процесі формування в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського загальнодержавного зібрання електронних версій наукової періодики;
-
розроблено когнітивні засади створення та представлення на єдиній технологічній платформі науково-інформаційної системи бібліотеки, що інтегрує загальнодержавний репозитарій електронних копій наукової періодики та зібрання довідкової інформації про суб’єктів вітчизняних наукових комунікацій і дозволяє оперативно одержувати не лише документальну інформацію, а й відомості про її творців;
-
обґрунтовано доцільність конвергенції якісних і кількісних методів оцінки результатів наукової діяльності учених і наукових інституцій шляхом проведення експертного аналізу матеріалів, одержаних у ході формалізованого бібліометричного дослідження;
-
проведено розмежування сфер раціонального використання міжнародних бібліометричних баз даних Google Scholar і Sci Verse Scopus та Web of Science – першу з них слід розглядати як джерело для здійснення поточного моніторингу науки, а багатофункціональні комерційні системи Sci Verse Scopus і Web of Science – як платформи для проведення комплексних наукометричних досліджень;
-
розроблено теоретико-методологічні засади побудови вітчизняної бібліометричної системи, що передбачає поєднання показників публікаційної активності суб’єктів документальних інформаційних публікацій з показниками цитування цих публікацій та інтенсивності їх використання в мережі Інтернет.
Практична значимість. Результати дослідження використано при створенні загальнодержавного репозитарію "Наукова періодика України", що станом на кінець 2013 р. містить понад 800 тис. електронних копій статей з більш як 2 тис. часописів, які представлені на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Також на сайті опубліковані матеріали з показниками представлення української науки та оцінками ступеня інтегрованості вітчизняних серіальних видань у міжнародній бібліометричній системі Google Scholar.
Наукові та практичні результати роботи доповідалися й обговорювалися на міжнародних конференціях: "Еволюція структури і функцій бібліотекознавства під впливом сучасних інформаційних технологій" (м. Київ, 5–6 жовтня 2010 р.), "Інноваційна модель наукової бібліотеки XXI ст." (м. Київ, 9-10 жовтня 2012 р.), "Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів" (м. Київ, 8-9 жовтня 2013 р.) на міжнародних науково-практичних конференціях "Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: Проблеми науки, освіти, практики" (м. Київ, 19–21 травня 2009 р., 25–27 травня 2010 р., 17–19 травня 2011 р.), а також на Міжнародному форумі "Проблеми розвитку інформаційного суспільства" (м. Львів, 7–9 жовтня 2009 р.). На Міжнародному семінарі "Інновації в науковій сільськогосподарській бібліотеці: результативність та перспективи в період інформаційної глобалізації" (м. Київ, 23-24 жовтня 2013р.)
Робота пов’язана з виконанням низки планових науково-дослідних проектів, які виконувалися в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського і пройшли державну реєстрацію.
Тема роботи висвітлена в 33 публікаціях, з них 1 монографія написана у співавторстві, 15 статей у наукових журналах (1 у зарубіжному виданні) та тези конференцій.
Згідно даних пошукової та бібліометричної системи Google Scholar проіндексовано 23 публікації авторів роботи, які процитовано 16 разів, індекс Гірша становить 3.
Претенденти на здобуття премії:
канд. наук із соц. комунікацій
|
Симоненко Т. В.
|
канд. наук із соц. комунікацій
|
Кухарчук Є. О.
|
Поділіться з Вашими друзьями: |