Апопрпотеїнів b-100Скачати 86.33 Kb.
Дата конвертації08.04.2020
Розмір86.33 Kb.

 1. Місце утворення  ЛПДНГ, його будова та функції.

ЛПДНЩ – ліпопротеїни, що синтезуються в печінці.

Складають з: • апопрпотеїнів B-100

 • апопротеїнів Е,

 • ТАГ (50%),

 • холестерину (22%)

 • фосфоліпідів.

Вище, щойно сказані, структури утворюють амфіфільну молекулу, у які гідрофільна частина йде назовні (необхідно для інвазії через стінки клітини), а гідрофобна утворює ядро. Більш детально розкажу як компоненти ЛПДНЩ утворють амфільність:

 • Холестерин: слід зазначити, що до складу ліпопротеїнів входить не вільний, а естерифікований холестерин, який утвоються в ендоплазматичному ретикулі гепатоцитів. Відповідно циклічні кільця утворюють гідрофобне ядро, а органічна речовина, яка була викорастаний для естерифікації – гідрофільну частину.

 • ТАГ: ці сполуки утворюють лише гідрофобне ядро.

 • Фосфоліпіди: залишки жирних кислот у положенні А1 та А2 утворюють гідрофобне ядро, а залишок фосфорної кислоти та прикріпленої до неї органічна речовина – гідрофільну частину.

 • Апопротеїни: утворюють гідрофільну частину.

Функція:

 • Транспорт ТАГ до жирової та м’язової тканин, де на поверхні цих тканин є фермент ліпопротеїнліпаза, який розщеплує ТАГ до гліцеролу та вільних ЖК, які дифундують всередину клітини.

 1. Діагностичне значення визначення співвідношення ЛПВГ/ЛПНГ.

Діагностичне значення співвідношення ЛПВЩ/ЛПНГ використовується для визначення схильності до атеросклерозу.

У нормі співвідношення ЛПНЩ до ЛПВЩ станосить 3,5.

А тепер скажу, чому це так важливо:ЛПНЩ називають «поганий холестерол» тому, що ці сполуки можуть залишати холестерол в просвіті кровоносних судин, утворюючи атеросклерозні відкладання, які звужуть просвіт судин. Звичайно, у нормі цього немає, оскільки клітини місять білок ксантин – рецептор, який зв’язує ЛПНЩ та проштовхує ЛПНЩ всередину клітину, де вона розпадається до кінцевих продуктів, а холестерол використовується для синтезу вітаміну D та стероїдів.

Так, певна частка залишається в просвіті судин, але на допомогу приходять ЛПВЩ.ЛПВЩ називають «хороший холестерол», оскільки ці сполуки захоплують холестерол з периферії просвіту судин й транспортують його назад у печінку. Важливим у цьому процесі є фермент лецитинхолестеролацилтрасфераза, який й сприяє захопленню хорестеролу в склад ЛПВЩ.

Прочитавши це, стає ясно, що чим більше співвіношення ЛПНЩ/ЛПВЩ тим гірше це для здоров’я людини, оскільки недостатність ЛПВЩ призведе до надлишку холестеролу у просвіті судин, а це, в свою чергу, до закупорки судин, й відповідно, до погіршення кровопостачання тканин (як результат, можливий некроз тканин й втрата функціональної здатності органа), або ще гірший сценарій – до жирової емболії, що, майже завжди, закінчується смертю. 1.   Гіперліпопротеїнемія I типу, наслідки.

Гіперліпопротеїнемія І типу – стан, який характеризується високим вмістом у плазмі крові хіломікронів (основана транспортна форма ТАГ).

 • Захворювання виявляється в раньому віці і несе спадковий характер. Це пов’язано з коротким плечем 8-ої пари хромосоми.

 • Дефект короткого плеча 8-ої пари хромосоми призводить до погіршення активності ферменту ліпопротеїнліпази.

Як результат, хіломікрони розщеплюються погано, що веде до накопичення їх в крові.Хіломікрони депонуються в підшкірній тканині, що веде до утворення ксантом – жирові відкладання під шкірою.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка