Анатомо-фізіологічні особливості дитячого віку. Особливості догляду за хворими дітьми Головний мозокСкачати 26.26 Kb.
Сторінка1/8
Дата конвертації17.05.2021
Розмір26.26 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8

Анатомо-фізіологічні особливості дитячого віку.

Особливості догляду за хворими дітьми
Головний мозок є найбільшим органом у новонародженого. Його маса становить у середньому 1/8-1/9 маси тіла, а до кінця першого року життя - 1/11-1/12, тоді як у дорослого - тільки 1/40 маси тіла.

У дитячому віці мозок росте порівняно мало: його маса збільшується у 3,76 рази, а маса всього тіла - в 21 раз. За зовнішнім виглядом мозок дитини в загальних рисах нагадує мозок до-рослого, хоч борозни виражені слабше, деяких зовсім немає.

Проте за своєю мікроскопічною будовою головний мозок є незрілим органом.

Тканина мозку у новонародженого дуже багата на воду. Майже немає мієлінових оболо-нок нервових волокон, на розрізі сіра речовина мало відрізняється від білої.

Ця особливість головного мозку мікроскопічно визначається до 4-5 років, коли мозок ще розвивається морфологічно.

Але ознаки незрілості в різних відділах виражені неоднаково. Найбільш зрілими є старі в еволюційному відношенні ділянки, що містять життєво важливі центри (мозковий стовбур,гі-поталамус).

Найбільш незрілою (морфологічно і функціонально) є кора великого мозку. Хоча вона функціонує уже у новонародженого, значення її в цьому віці невелике.

У новонароджених у функціональному відношенні переважає вплив таламопалідарної си-стеми, що спричиняє рефлекторно-стереотипний і атетозоподібний характер рухів.

Згодом дедалі більшого значення набуває функція смугастого тіла і кори великого мозку, рухи стають більш координованими і цілеспрямованими, в поведінці дитини все більшу роль ві-діграють умовні рефлекси, які починають формуватися у перші місяці життя.

Спинний мозок у момент народження є більш зрілим утворенням. Відносно хребта він довший, ніж у дорослого, доходячи у новонародженого до нижнього краю 2-го поперекового хребця.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка