Алергічна реакція негайного типуСкачати 37.67 Kb.
Дата конвертації18.04.2020
Розмір37.67 Kb.
Варіант 1

1. У жінки 50 років з діагнозом гіпертонічної хвороби II-ІІІ ступенів через тиждень після призначення гідралазину відмічено погіршення стану: лихоманка, арталгії, кашель, біль у грудях. При обстеженні: АТ 170/95 мм рт. ст., PS 90 уд. за хв., різке послаблення везикулярного дихання над нижніми відділами легень. Рентгенографічно - легеневий інфільтрат та плевральний випіт. Виявлені антиядерні антитіла. Вкажіть механізм патогенезу цього стану.

  1. Алергічна реакція негайного типу.

  2. Цитотоксична реакція.

  3. Імунокомплексна реакція.

  4. Алергічна реакція сповільненого типу.

  5. Псевдоалергічна реакція.

2. Пацієнт 28 років знаходиться у терапевтичному відділенні лікарні 15 діб із діагнозом: гостра двобічна бронхопневмонія. Проведено терапію спочатку цефтриаксоном, а потім роваміцином. Стан практично не змінився, t-37,5°С, при фізикальному і ренгенологічному обстеженні - незначна позитивна динаміка. З чим найвірогідніше може бути пов’язаний такий перебіг захворювання?

 1. З розвитком дисбактеріозу.

 2. З наявністю вторинного імунодефіциту.

 3. Із реінфекцією.

 4. Із суперінфекцією.

 5. Із наявністю первинного імунодефіцит

3. Каретою швидкої допомоги було доставлено дівчину 15 років. Пацієнтку турбувало утруднене дихання. Було введено димедрол, папаверин, еуфілін. Об’єктивно: обличчя набрякле, бліде, у параорбітальній ділянці гематома. Такі прояви спостерігалися неодноразово, починаючись через кілька годин після лікування у стоматолога. Який діагноз найбільш вірогідний?

 1. Астматичний статус.

 2. Вродженій ангіоневротичний набряк.

 3. Закрита черепно-мозкова травма.

 4. Вертебро-базілярна недостатність.

 5. Алергічній набряк Квінке.

4. Пацієнт 16 років звернувся зі скаргами на нежить, багаторазове чхання, періодичне закладання носа, свербіж очей, головний біль. Загострення щорічні в літку протягом 5 років. Стан погіршується при виїзді за місто. Об’єктивно: набряк очей, сльозотеча, кон’юнктива гіперемована. При обстеженні внутрішніх органів патології не виявлено. Ваш попередній діагноз:

 1. Ріновірусна інфекція.

 2. Аденовірусна інфекція.

 3. Гипертрофічній риніт.

 4. Поліноз.

 5. Вазомоторній риніт.

5. У жінки 45 років виявлений рак молочної залози. При імуногістохімічному аналізі біопсійного матеріалу виявлена експресія молекули HER-2. Який протипухлинний препарат (таргетна терапія) необхідно призначити?

 1. Трастузумаб.

 2. Ритуксимаб

 3. Омалізумаб.

 4. Алемтузумаб.

 5. Інфліксимаб

6. Пацієнт 35 років зі скаргами на слабкість, кашель з виділеннями великої кількості мокротиння, гнійних виділень з носа. Хворіє останні 2-х років, загострення бронхіту 4-5 разів на рік, потребує тривалої антибіотикотерапії. Загострення хр. гаймориту до 6 разів на рік, переніс 3 гострих пневмонії. В імунограмі: Тлф - 67 %, Тх ̶ 45 %, ЦТЛ ̶ 21 %, Влф — 15%, NК — 16 %, IgA 0,4 г/л; IgM 0,2 г/л; IgG 3,2 г/л. Який діагноз можна запідозрити у хворого?

 1. Х-зчеплена агамаглобулінемія: Хронічний бронхіт. Хронічний гайморит.

 2. Загальноваріабельний імунодефіцит. Хронічний бронхіт. Хронічний гайморит.

 3. Обструктивний бронхіт, загострення.

 4. Аспіринова бронхіальна астма, важкий перебіг, гнійний гайоро-етмоїдит.

 5. ХОЗЛ. Хронічний гайморит.

7. Чоловік 45 років зі скаргами на шкірний висип округлої форми на різних ділянках тіла, які з'явилися 2 місяці тому. Гомосексуаліст, ін'єкційних наркотичних препаратів не вживав. Об'єктивно: на тулубі знайдено 15 пурпурово-червоних вузлуватих висипань, не зудять, безболісні. На обох бічних поверхнях язика виявлена лейкоплакія. Під'язикові та пахвинні лімфовузли збільшені до 2 см, при пальпації безболісні. З боку інших органів і систем патології не виявлено. Клінічний аналіз крові без змін. Який діагноз можна встановити хворому?

 1. Неходжкінська лімфома.

 2. Лімфогранулематоз.

 3. СНІД: саркома Капоші.

 4. Гострий лейкоз.

 5. Інфекційний мононуклеоз.

8. Хлопчику 2 роки. В 3 місяці після вакцинації проти поліомієліту розвинувся лівобічний геміпарез. В 5 місяців переніс двобічну вогнищеву бронхопневмонію, у 9 місяців – двобічний гнійний отит, у 2 років двічі гострий бронхіт з обструктивним синдромом. Об’єктивно: дитина млява, бліда, тіні під очима, слизова зіву бліда, задня стінка глотки зерниста, мигдалики не візуалізуються. В легенях аускультативно жорстке дихання, хрипів немає. Перкуторно розширення коренів легень. Серцеві тони ясні, ритмічні. На основі анамнезу життя можна запідозрити?

 1. Вроджений імунодефіцит з селективним дефіцитом IgА

 2. Синдром Брутона

 3. Гіпоімуноглобулінемія

 4. Гіпер- IgM синдром

 5. Сімейну доброякісну нейтропенію

9. У пацієнта 70 років відзначається схуднення, хронічний субфебрилітет, діарея з кров’янистими виділеннями, анемія, різко підвищена ШОЕ. Виникла підозра щодо раку товстої кишки, однак іригоскопія не дозволила виявити пухлину. Який пухлинасоційований антиген можна додатково визначати в цьому випадку?

 1. Альфа-фетопротеїн.

 2. Раково-ембріональний антиген.

 3. Простатоспецифічний антиген

 4. СА 15-3.

 5. СА 19-9

10. Пацієнт 47 років, приймав тетрациклін протягом 10 днів. В кінці курсу у нього з'явилися головні болі, швидка стомлюваність, слабкість, сонливість. ЗАК показав зниження числа еритроцитів і вмісту гемоглобіну. В результаті якої імунної реакції у пацієнта виникла анемія:

 1. Гіперчутливість негайного типу 

 2. Цитотоксичний

 3. Гіперчутливість сповільненого типу 

 4. Імунокомплексний 

 5. Псевдоалергічна реакція

Варіант 3

1. Чоловіка 39 років направлено до алерголога для вирішення питання щодо застосування ненаркотичних знеболюючих, необхідних для здійснення стоматологічної операції. На попередньо проведений шкірний тест з новокаїном отримано реакцію (+++). Який варіант попередження ускладнень терапії буде найбільш доцільним?

 1. Заміна на препарат з іншою хімічною структурою;

 2. Додаткове призначення ГКС;

 3. Додаткове призначення антигістамінних препаратів;

 4. Додаткове призначення мембраностабілізаторів;

 5. Додаткове призначення цитостатиків.

2. Хворому Н., 47 років проведено алотрансплантацію печінки. Індекс гістосумісності 65%. На 4-ий день післяопераційного періоду з’явився біль у правому підребер’ї, нудота, підвищення t до 38,1°С. Імунограма: зменшення кількості CD3+- та CD4+-клітин на тлі збереження числа CD8+-лімфоцитів, ІРІ - 0,5. У пункційному аспіраті: переважають нейтрофіли та макрофаги, високий рівень ІЛ-1,ФНП-. Що загрожує хворому?

 1. Гостра криза відторгнення.

 2. Надгостра криза відторгнення.

 3. Хронічна криза відторгнення.

 4. Інфекційне ускладнення.

 5. ЦМВ-гепатит.

3. Пацієнт 55 років скаржиться на зниження апетиту, загальну слабкість, схуднення. Об’єктивно: шкіра сірого кольору, склери іктеричні, печінка +2 см. На УЗД черевної порожнини визначено об’ємне утворення у паренхимі печінки поблизу воріт, d=5 см. Яке дослідження потрібно провести для уточнення діагнозу?

 1. Визначення α-раково-ембріонального антигену.

 2. Визначення маркерів вірусних гепатитів.

 3. Визначення LE-клітин.

 4. Визначення рівня протипухлинних антитіл.

 5. Визначення рівня антитіл до мікросом гепатоцитів.


4. При перевірці крові донорів на станції переливання крові, в сироватці одного з них виявлені антитіла до вірусу імунодефіциту людини. Який метод рекомендується для підтвердження діагнозу ВІЛ-інфекції?

 1. Вестернблоту.

 2. Електронної мікроскопії.

 3. Імуноферментного аналізу.

 4. Імунофлюоресценції.

 5. Радіоімунного аналізу.


5. Хвора К. 30 років звернулася зі скаргами на появу 2 місяці тому вранішньої скутості у дрібних суглобах кистей обох рук. Непокоїли втрата маси тіла, постійна гарячка до 37,7°С, зростаюча м’язова слабкість. При огляді: набряк і почервоніння променезап’ясткових, п’ястнофалангових, проксимальних міжфалангових суглобів обох кистей; підшкірні вузлики на виступаючих ділянках кісток, а також помірне збільшення пахвинних лімфатичних вузлів. Які сучасні препарати можуть бути використані в біологічної терапії?

 1. Ритуксимаб

 2. Транстузумаб

 3. Омалізумаб

 4. Наталізумаб

 5. Інфліксімаб

6. ВІЛ-інфікований пацієнт періодично обстежується з метою виявлення ознак активізації процесу. Назвіть імунологічну ознаку, що вказує на перехід ВІЛ-інфекції у СНІД.

 1. Кількіть Т-хелперів нижче 200 кл/мкл.

 2. Зниження кількості нейтрофілів.

 3. Зниження кількості ЦTЛ.

 4. Кількість Т-хелпері нижче критичного рівня.

 5. Виявлення антитіл до gp 120.

7. Хворий 56 років був прооперований з приводу раку простати. Які імунологічні показники будуть свідчити про наявність метастазів через 3 місяці?

 1. Підвищення вмісту простатичного антигену;

 2. Відсутність простатичного антигену;

 3. Зниження вмісту антитіл до простатичного антигену;

 4. Підвищення вмісту антитіл до простатичного антигена;

 5. Підвищення вмісту антигену плоскоклітинного раку.

8. У студентки медичного училища після роботи у перев’язочній з’явився єритемно-везикульозний сверблячий висип на кистях. В анамнезі: після вживання в їжу бананів, ківі відмічає набряк губ, язика, який проходив після прийому Супрастину, а при застосуванні аплікації з шматочками авокадо на обличчі - макульозна екзантема. Який патогенез даного захворювання?

 1. Гістаміноліберація,

 2. Алергія;

 3. Токсична реакція;

 4. Псевдоалергія на тлі дисбактеріозу;

 5. Ідіосинкразія.

9. Хвора 22 років зі скаргами на зниження працездатності, емоційну лабільність, виразну загальну слабкість, втомлюваність, диплопію. При огляді: двобічний птоз, гіпомімія. Тестування виявили патологічну втомлюваність м’язів обличчя та кінцівок. В професійному анамнезі – тривалий контакт з токсичними речовинами (формальдегід, хлор, анілінові барвники).В крові присутні антитіла до ацетилхолінових рецепторів у діагностичному титрі. Який метод лікування є зайвим?

 1. Антихолінестеразні препарати.

 2. Комплексні препарати в/в імуноглобулінів;

 3. Тимектомія;

 4. Системні ГКС;

 5. Бактеріальні лізати.

10. У жінки 42 років через 2 тижні після завершення терапії гнійного гаймориту стрептоміцином спостерігається гіперемія шкіри у ділянці проведення ін’єкцій, формування абсцесу. Порушення загального стану відсутні. Пункційно винайдено рідкий гній без наявності мікрофлори. Який тип реакції лежить в основі патогенезу даного стану?

 1. Гістамінолібераційний;

 2. Цитотоксичний;

 3. Імунокомплексний;

 4. Сповільненого типу;

 5. Комбінований.

Варіант 2

1. Хлопчику 14 років. Знаходиться під наглядом гематолога з приводу тромбоцитопенії з 7 років. Відомо, що з 12 років підліток 2-3 рази на рік хворіє на гостру пневмонію, має рецидивуючу герпетичну інфекцію, екзему з періоду новонародженості. Необхідно запідозрити наступний різновид первинного імунодефіциту

  1. Синдром Ді-Джорджи.

  2. Синдром Луї-Бар.

  3. Синдром Мак-К’юзика.

  4. Синдром Віскота-Олдріча.

  5. Х-зчеплену агамаглобулінемію.


2. У пацієнта 50 років застосування традиційної терапії щодо загострення хронічного некалькульозного панкреатиту протягом 1,5 місяців виявилося неефективним. При УЗД тіла залози винайдено ділянку, підозрілу на наявність пухлинного росту. Які дані при дообстеженні будуть найбільш інформативними?

 1. Лейкоцитоз та прискорена ШОЕ.

 2. Атипові клітини у панкреатичному соку.

 3. Ретроградна дуоденопанкреатографія.

 4. Гастродуоденоскопія.

 5. Специфічні онкологічні маркери у крові.


3. Дівчина 18 років, направлена до алерголога у зв’язку із розвитком гіперемії і набряку обличчя та шиї, що супроводжувалися свербінням, головним болем, запамороченням, які виникли одразу після ін’єкції дикаїну. Раніш препарати цієї групи не призначалися. 2 роки тому спостерігалася кропив’янки на прийом бісептолу. Яка тип реакції мав місце у даного хворого?

 1. Анафілактоїдний;

 2. Анафілактичний;

 3. Імунокомплексний;

 4. Реакція сповільненого типу;

 5. Ідіосинкразія.

4. Пацієнт 20 років протягом року скаржиться на швидку втому, підвищення температури тіла до 38С, нічну пітливість, значне схуднення на 10 кг за 2 останні місяці. Об'єктивно: множинні пухирцеві висипи на губах, збільшені усі групи периферичних лімфовузлів, кандидоз ротової порожнини. ЗАК: L-3,3109/л, ШОЕ-15 мм/год, В-лімфоцитів-12%, співвідношення CD4+/CD8+- клітин - 0,5. Яким методом підтвердити найбільш ймовірний діагноз?

 1. Виявлення антитіл у реакції ІФА або РІА до ВІЛ.

 2. Біологічна проба на морських свинках.

 3. Визначення загальної кількості Т-лімфоцитів.

 4. Проба Манту.

 5. Реакція гальмування міграції лейкоцитів.

5. У пацієнта 40 років виявлена В-клітинна лімфома з ураженням пахвинних лімфатичних вузлів справа. Проведена біопсія. Який CD-маркер необхідно визначати для імунофенотипування цієї пухлини?

 1. CD16

 2. CD14

 3. CD25

 4. CD61

 5. CD20

6. Пацієнт М., 48 років, на 20-й день після пересадки нирки скаржиться на біль у попереку, олігурію, субфебрилітет та пахвинну лімфоаденопатію, загальну слабкість. Лабораторно встановлено підвищення вмісту креатиніну та сечовини, а також зменшення ІРІ за рахунок Т-хелперів. У аспіраті – перевагання нейтрофілів та макрофагів. Що необхідно виключити із запропонованого алгоритму лікування?

 1. Зменшення дози імуносупресантів;

 2. Дієту із збідненим вмістом солі та білків;

 3. Протигрибкові препарати;

 4. Цитотект;

 5. Збільшення дози імуносупресантів.


7. Який найбільш ймовірний діагноз у пацієнта 19 років , що знаходиться під спостереженням клінічного імунолога з приводу первинного імунодефіциту за наявності наступних ознак: часті та ускладнені вірусні та бактеріальні інфекції різної локалізації (ГРВІ, переніс 15 пневмонії, бронхіти, отити, пансинусити, сепсис); екзема з раннього дитячого віку; виражена тромбоцитопенія. В імунограмі – зниження рівня імуноглобуліну М ( 0,2 г/л) та показників клітинного імунітету.

 1. Синдром Віскотта- Олдріча

 2. Синдром Ді-Джорджі

 3. Хвороба Бутона

 4. Синдром Луї-Бар

 5. Інший спадковий імунодефіцит


8. Пацієнт 20 років, протягом останнього року втратив 12 кг ваги, страждає від діареї, госпіталізований з приводу пневмоцистної пневмонії. Встановлено клінічний діагноз– “СНІД”. Якими лабораторними методами найбільш точно можна підтвердити такий діагноз?

 1. Визначенням співвідношення Т-хелперів та цитотоксичних Т-лімфоцитів 

 2. Визначенням кількості Т- і В-лімфоцитів 

 3. Реакцією непрямої зворотної гемаглютинації

 4. Реакцією імуноблотингу

 5. ІФА

9. Дитині 5 років, народилась від другої неускладненої вагітності, пологи були стрімкими. Протягом перших двох місяців відмічалась жовтяниця, рівень білірубіну - 200 мкмоль/л. З 2-річного віку відмічається нестійкість при ході. До 3-річного віку дитина хворіла рідко. В 3 роки перенесла грип з нейротоксикозом. В родоводі по материнській лінії у бабусі рак молочної залози, у прабабусі – рак шлунку, у дідуся – рак простати. Можливі діагнози?

 1. Білірубінова енцефалопатія

 2. Синдром Луї - Барр

 3. Синдром Жільбера

 4. Вірусний гепатит В

 5. Наслідки пологової травми

10. У жінки 45 років виявлений рак молочної залози. При імуногістохімічному аналізі біопсійного матеріалу виявлена експресія молекули HER-2. Який протипухлинний препарат (таргетна терапія) необхідно призначити?

 1. Трастузумаб.

 2. Ритуксимаб

 3. Омалізумаб.

 4. Алемтузумаб.

 5. Інфліксимаб

Варіант 4

1. Пацієнтка 26 років з підвищеною фоточутливістю, артритами променево-зап’ясних та ліктевих суглобів, дисковидним висипом на шкірі обличчя та тулуба. Було виставлено діагноз: СЧВ. В аналізі крові: Hb-80 г/л, ерит.-1,5·1012/л, L-2,0·109/л, лф-15%, тромбоцити-150·109/л, ШОЕ-50 мм/год. Запропонуйте метод імунокорекції:

 1. Призначення терапії ГМ-КСФ.

 2. Призначення фото модифікації крові.

 3. Призначення ГКС.

 4. Замісні переливання крові.

 5. Призначення терапії метилурацилом.


2. Каретою швидкої допомоги було доставлено юнака 16 років. Пацієнта турбувало утруднене дихання. Було введено димедрол, папаверин, еуфілін. Під час транспортування розвинулася асфіксія, що потребувало накладання трахеостоми. Об’єктивно: обличчя набрякле, бліде, у параорбітальній ділянці гематома. В анамнезі такі прояви у спостерігалися неодноразово, починаючись через кілька годин після тренувань з боротьби. Який діагноз найбільш вірогідний?

 1. Астматичний статус.

 2. Вроджений ангіоневротичний набряк.

 3. Закрита черепно-мозкова травма.

 4. Вертебро - базилярна недостатність.

 5. Алергічний набряк Квінке.


3. Пацієнтка 32 років, протягом місяця непокоїть кашель, підвищення температури до 38,0 0 С. В анамнезі – аскаридоз. На R – грамі виявлено гомогенний окремий інфільтрат без чітких контурів. В аналізі крові – еозинофіли до 55/%. Який найбільш вірогідний діагноз?

 1. Вогнищева пневмонія.

 2. Туберкульоз легенів.

 3. Хронічний бронхіт, загострення.

 4. Еозинофільний інфільтрат (синдром Лефлера).

 5. Пухлина легень.

4. Пацієнту 22 роки. За останній рік тричі лікувався з приводу лакунарної ангіни, впродовж трьох місяців рецидивує фурункульоз. В імунограмі: ФІ – 39% , ФЧ- 2, CD4/CD8- 0,25, IgM 0,24г/л, IgG,- 6,7 г/л, IgA 0,89г/л. Який синдром набутого (вторинного) імунодефіцитного захворювання у пацієнта?

 1. Алергічний.

 2. Нейроімуноендокринний.

 3. Імунопроліферативний.

 4. Автоімунний.

 5. Інфекційний.

5.Хлопчику 1року 6 місяців було проведено щеплення вакциною АКДП. Через 8 діб у нього з'явились скутість та біль у суглобах, субфебрильна температура, уртикарна висипка на шкірі, збільшення пахових, шийних лімфовузлів та селезінки. Який тип алергічної реакції має місце? 


 1. Гіперчутливість негайного типу 

 2. Імунокомплексний 

 3. Цитотоксичний

 4. Нормальна реакція на щеплення АКДП

 5. Гіперчутливість сповільненого типу 

6. Пацієнту М, 49 років проведено алотрансплантацію нирки. Індекс гістосумісності 75% Після пересадки нирки призначено імуносупресивну терапію. На 16-ий день після операції відкрилася нориця з зеленуватим виділенням і раптово з’явилися ознаки гострої ниркової недостатності. В імунограмі: значне зменшення загального вмісту CD3+-та CD4+-клітин при підвищенні числа CD8+-та CD19+-лімфоцитів, ІРІ=0,8. Що загрожує пацієнту?

 1. Гостра криз відторгнення.

 2. Надгостра криза відторгнення.

 3. Хронічна криза відторгнення.

 4. Інфекційне ускладнення.

 5. Медикаментозний гломерулонефрит.

7. Пацієнт 38 років скаржиться на свистяче утруднене дихання, сухий кашель, що з’явилися через місяць після зміни квартири. Аускультативно: везикулярне дихання з подовженим видихом, розсіяні сухі, свистячі хрипи. При дослідженні виявлено обструкцію бронхіальної прохідності легкого ступеня. Прік -тестом у період ремісії виявлено позитивну реакцію (+++) на 2 алергени кліщів домашнього пилу. Заключний діагноз:

 1. Атопічна бронхіальна астма.

 2. Обструктивний бронхіт.

 3. Неалергічна бронхіальна астма.

 4. Астматична форма полінозу.

 5. Аспіринова астма.

8. Юнак 18-ти років у зв'язку з головним болем прийняв таблетку аспірину. Через 2 дні з’явився набряк повік, губ, відмічає утруднене дихання, множинні уртикарні елементи на шкірі тулуба. Реакція гальмування міграції лейкоцитів з аспірином негативна. Імуноглобулін Е - в нормі. Зазначте найбільш ймовірний діагноз:

 1. Напад бронхіальної астми.

 2. Набряк Квінке.

 3. Спадковий ангіоневротичний на­бряк.

 4. Алергічний дерматит.

 5. Псевдоалергічна реакція.

9. Хворій 30 років знаходиться у відділенні інтенсивної терапії з діагнозом стафілококовий сепсіс. Отрімує кефзол та амоксиклав. Які із зазначених імунотропних препаратів необхідно включити до комплексної терапії у першу чергу?

 1. Тімоген;

 2. Циклоферон;

 3. Біовен;

 4. Інтрон-А;

 5. Рослінні адаптогени.

10. Пацієнт 33 років зі скаргами на слабкість, кашель з виділеннями великої кількості мокротиння жовто-зеленого кольору, гнійних виділень з носа. Хворіє останні 2-х років, відмічаються загострення бронхіту 4-5 разів на рік, перебіг загострень важкий, потребує тривалої антибактеріальної терапії. Загострення хр. гаймориту до 6 разів на рік, переніс 3 гострих пневмонії. В імунограмі: фагоцитарна активність НФ — 67 %; лімфоцитів: Тлф — 67 %, Тх ̶ 45 %, ЦТЛ ̶ 21 %, Влф — 15%, NК — 16 %, вміст імуноглобулінів: IgA 0,4 г/л; IgM 0,2 г/л; IgG 3,2 г/л. Яку терапію потрібно призначити хворому?

 1. Препарати тимусу.

 2. Внутрішньовенні імуноглобуліни.

 3. Терапія інтерферонами.

 4. Переливання свіжозамороженої плазми.

 5. Антигістамінні препарати.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка