УзагальненняСкачати 42.16 Kb.
Дата конвертації04.11.2016
Розмір42.16 Kb.

УЗАГАЛЬНЕННЯ


судової практики розгляду ліквідованими Ленінським, Замостянським, Староміським районними судами м. Вінниці та новоутвореним Вінницьким міським судом Вінницької області цивільних спорів, які виникають з договорів поруки за період 2012 та перше півріччя 2013 року.

Завданням зазначеного узагальнення є виявлення проблемних питань, що виникали при розгляді цієї категорії справ, а саме правильного застосування суддями при винесені рішень норм матеріального та процесуального права.

Для проведення узагальнення було використано статистичні дані роботи ліквідованих районних судів м. Вінниці та новоутвореного міського суду за період 2012-2013 років за допомогою автоматизованої системи документообігу КП «Д-3» та матеріалів цивільних справ.

Справи, які виникають з кредитних правовідносин становлять значний сегмент в категорії цивільних справ, що знаходяться в провадженні суддів міського суду.

Порука майже завжди обирається банками та іншими фінансовими установами як основний чи додатковий вид забезпечення виконання зобов’язань позичальника за договором кредиту та є похідною від основного зобов’язання.

При проведенні правового аналізу судової практики розгляду цивільних справ з договорів поруки, було виявлено неоднакове застосування норм чинного законодавства, яке регулює дану категорію спорів, зокрема Цивільного кодексу України щодо розуміння та визначення поняття «припинення зобов’язання, забезпеченого порукою».

Згідно із частиною четвертою статті 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя.

Відповідно до частини першої статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (частина перша статті 252 ЦК України).

Разом з тим із настанням певної події, яка має юридичне значення, законодавець пов'язує термін, який визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (частина друга статті 251 та частина друга статті 252 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 559 ЦК України, порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Таким чином, проведеним узагальнення з’ясовано, що певну складність для суддів становлять справи щодо спорів, які виникають з договорів поруки, у зв’язку з неоднозначним застосуванням, інтерпретацією та тлумаченням відповідної норми ст. 559 ЦК України стосовно підстав саме припинення поруки, що встановлені частиною 1 та 4 цієї статті.

Розуміння та визначення суддями таких понять як «збільшення обсягу відповідальності поручителя», «встановлення строку поруки» є різним, тому при розгляді таких справ у суддів виникали питання, а саме: як вираховувати строк повідомлення поручителя, зокрема з дня виникнення заборгованості чи з дня його повідомлення?

Додаток № 1 до листа Вінницького міського суду Вінницької області

№ від 24.09.2013 року на лист апеляційного суду Вінницької області

від 20.08.2013 року № 1-8663
Таблиця № 1

Згідно даних судової статистики в провадженні ліквідованих районних судів м. Вінниці та новоутвореного міського суду у 2012 році і першому півріччі 2013 році перебувала наступна кількість розглянутих справ щодо зворотної дії закону в часі
Підстави:

Вінницький міський суд Вінницької області

Ленінський районний суд

м. Вінниці

Староміський районний суд

м. Вінниці

Замостянський районний суд

м. Вінниці


Декриміналізація діяння


1


1


1


3

Пом’якшення кримінальної відповідальності


7


0


15


0закрито провадження


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка