Рішення одинадцятої сесії п’ятого скликання від 26 грудня 2007 року №13-11/2007 м. Хмельницький Про хід виконання обласної Програми розвитку І функціонування української мови на 2004-2010 рокиДата конвертації05.05.2016
Розмір0.51 Mb.
ТипРішення

УКРАЇНА
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА РАДА


РІШЕННЯ
одинадцятої сесії

п’ятого скликання


від 26 грудня 2007 року № 13-11/2007

м.Хмельницький

Про хід виконання обласної

Програми розвитку і функціонування

української мови на 2004-2010 роки

Керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та з метою сприяння розвитку, функціонування і зміцнення статусу української мови як державної, обласна рада

ВИРІШИЛА:
1. Інформацію про виконання обласної Програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки взяти до відома (додається).

2. Створити при обласній раді громадський комітет з питань розвитку і функціонування української мови.


Голова ради І.ГладунякІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання заходів по реалізації положень

і завдань обласної Програми розвитку

та функціонування української мови

на 2004-2010 роки

Управлінням освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації проводиться відповідна просвітницько–інформаційна робота щодо виконання заходів, визначених Державною та обласною програмами розвитку і функціонування української мови на 2004 – 2010 роки.

Відповідно до Закону України “Про мови в Українській РСР” в закладах освіти області забезпечено вільний вибір мови навчання.

Організовано систематичні виступи працівників кабінету української мови і літератури обласного інституту післядипломної педагогічної освіти у засобах масової інформації, на курсах підвищення кваліфікації педагогічних кадрів з роз’ясненням правових засад утвердження державності української мови.

На обласному радіо та телебаченні успішно транслюються програми „Мова калинова” та „Калейдоскоп”.

Навчально-виховна робота в школах ведеться українською мовою. У 2007-2008 навчальному році поглиблено українську мову вивчають 3610 учнів у 89 загальноосвітніх навчальних закладах області.

У місцях компактного проживання громадян інших національностей створено школи та окремі класи, в яких навчальна та виховна робота ведеться мовою відповідних національних меншин. На даний час в області діє 1 школа з російською мовою навчання (с.Пилипи-Хребтіївські Новоушицького району). В 8 школах області (м.Кам’янець–Подільський (2), м.Нетішин (2), м.Старокостянтинів (1), м.Хмельницький (2), м.Шепетівка (1) створено окремі класи, де викладання ведеться російською (48 класів) або польською (21 клас) мовами. У м.Хмельницькому діє приватна єврейська школа “Ор Авнер”.

Вжито заходів щодо навчально-методичного забезпечення викладання української мови в школах області. На допомогу вчителям та учням обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти видано “Робочий зошит з української мови для учнів 5 класу”, “Робочий зошит з літератури для 5 класу”, “Зошит-практикум з української мови для 10 класу”, “Українська мова для 8-9 класів. Поглиблене вивчення”, “Українська мова для 10-11класів. Поглиблене вивчення”, підготовлено до друку “Робочий зошит з української літератури для 6 класу”, “Робочий зошит з української мови для 7 класу”.

До Харківського видавництва “Основа” надіслані до друку “Рідна мова. Збірник вправ, диктантів, тестових завдань для 11 класу”, навчальний посібник “Вивчення української літератури укрупненими дидактичними одиницями за лекційно-практичною системою для 10-11 класів”, посібник “Ти себе українкою звала” вчителя української мови Кусок Т.М. (Славутський район).

З метою формування мовної культури школярів розроблено інформаційно-методичний збірник „Професійне навчання: науково-методичний супровід”, програми спецкурсів “Ділова українська мова”, “Українська фразеологія”, “Українознавство”.

При Хмельницькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти щорічно проводяться курси для вчителів української мови і літератури всіх кваліфікаційних категорій з актуальних питань реформування освіти.

Практикується проведення курсів на місцях (районах, містах). На замовлення відділів, управлінь освіти у 2005 - 2006 роках проведено двотижневі курси підвищення кваліфікації вчителів української мови та літератури у Білогірському, Дунаєвецькому, Ізяславському, Кам’янець-Подільському, Старосинявському, Славутському, Чемеровецькому, Шепетівському районах, містах: Кам’янць–Подільський, Славута, Хмельницький, Шепетівка. Організовано моніторинг якості освіти на базі Деражнянського, Красилівського, Чемеровецького, Славутського районів і міста Шепетівки.

До навчальних планів курсової підготовки вчителів української мови і літератури всіх кваліфікаційних категорій внесено спецкурси „Українська мова”, „Правові питання функціонування української мови як державної”, „Література рідного краю як джерело становлення особистості”, “Концепція мовної політики в Україні”. На курсах підвищення кваліфікації вчителів проводяться науково-практичні конференції, семінари з питань підвищення ефективності викладання предметів, на яких забезпечується обмін досвідом роботи.

Учні навчальних закладів області беруть участь у шкільних, районних (міських), обласних та Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт Малої Академії Наук.

На Всеукраїнській олімпіаді з української мови і літератури у 2006 році диплом І ступеня отримала Макогон Катерина – учениця 10 класу (м.Кам’янець–Подільський). У 2007 році диплом ІІ ступеня отримала Кашенюк Катерина – учениця 9 класу (м.Старокостянтинів).

На Всеукраїнському етапі переможцями конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої Академії Наук стали Погосов Олександр – учень 11 класу (м.Кам’янць–Подільський), секція української мови, і Філінюк Юлія – учениця 11 класу (м.Кам’янць–Подільський), секція української літератури.

На VІ Міжнародному конкурсі з української мови ім. Петра Яцика у 2006 році учні нашої області вибороли 4 призових місця, на VІІ Міжнародному конкурсі у 2007 році – два призових місця.

На І Всеукраїнському турнірі юних журналістів команда Хмельницької області посіла ІІ місце, переможцями Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням стала Пацюк Інна – учениця 8 класу навчально – виховного комплексу смт Стара Синява та Приймак Юлія – учениця 10 класу м.Нетішин.

На Всеукраїнському конкурсі з українознавства три наукових учнівських роботи учнів навчально-виховного об’єднання № 5 м.Хмельницький посіли перші місця.

З метою зміцнення державотворчої функції української мови в навчальних закладах області проводяться урочистості з нагоди Міжнародного дня рідної мови. У школах проводяться конференції знавців рідної мови, мовно-мистецькі свята, дитячі ранки, вікторини, диспути, конкурси юних поетів і читачів, засідання літературних віталень, методичні об’єднання вчителів-словесників, зустрічі з письменниками, журналістами, працівниками засобів масової інформації.

Активно співпрацюють навчальні заклади області з обласною організацією Національна спілка письменників України. Письменники Григорій Храпач, Василь Кравчук, Микола Магера виступають перед слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів, беруть участь у конференціях, семінарах, „круглих столах”, літературних читаннях, презентаціях.

Забезпечується координація діяльності Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти з громадською організацією „Просвіта” ім. Т.Г. Шевченка м. Хмельницького.

У професійно-технічних закладах області здійснюється моніторинг навчальних досягнень учнів з української мови. Щорічно проводяться вхідні діагностичні роботи, а також аналізується рівень навчальних досягнень учнів після закінчення вивчення курсів.

У 2006 – 2007 навчальному році проведено моніторинг техніки читання учнів І курсу у 32 професійно – технічних навчальних закладах.

З метою поширення передового педагогічного досвіду створено банк даних та відеотека відкритих уроків української мови з інноваційних технологій навчання.

Для удосконалення викладання української мови, зміцнення навчально-матеріальної бази кабінетів у професійно – технічних закладах у 2007 році проведено обласний огляд-конкурс на кращий кабінет української мови та літератури.

Учні професійно-технічних навчальних закладів беруть активну участь у Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика. У ІІ етапі VІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика вибороли перемогу учениця І курсу Шепетівського професійного ліцею Ірина Прихода, учениця І курсу Хмельницького професійного ліцею електроніки Аліна Білоус, учень ІІ курсу ДПТНЗ «Красилівський професійний ліцей» Андрій Присяжнюк (І місце); учениця І курсу Кам’янець-Подільського професійного художнього ліцею Аліна Романець, учениця ІІ курсу Дунаєвецької філії Хмельницького професійного ліцею сфери послуг Ірина Матвєєва (ІІ місце); учениця ІІ курсу Волочиського професійного ліцею Ірина Байдак, учениця ІІ курсу Плужненського професійного аграрного ліцею Людмила Корнілова (ІІІ місце). Учениця І курсу Шепетівського професійного ліцею Ірина Прихода виборола ІІІ місце в ІІІ етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

На виконання Обласної програми розвитку і функціонування української мови проводиться відповідна робота у вищих навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації, спрямована на зміцнення статусу української мови як державної.

Відповідно до навчальних програм з циклу гуманітарних дисциплін проводились: прес-конференції на тему: "Українська мова в світі. Роль мови у формуванні і самовираженні особистості”; ділові ігри на теми: "Специфіка мовлення фахівця", "Особливості ділового листування"; лекції з елементами дискусії на теми: "Стилі і типи мовлення. Мовлення та його особливості", заняття - дискусія пошукового характеру "Грані зіткнення творчості Ольги Кобилянської та Генріха Ібсена" та багато інших.

На заохочення вивчення предметів філологічного напряму спрямовано проведення тижня циклової комісії предметів загальноосвітнього циклу. При цьому основна увага звертається на стимулювання процесу вивчення рідної мови та зміцнення її державного статусу.

В рамках тижня рідної мови у вищих навчальних закладах області І-ІІ рівня акредитації проводилися заходи, присвячені рідній мові: конкурс стіннівок "Світ художнього слова в образах Івана Франка"; радіогазети до Дня української писемності і мови; літературно-музичні композиції "Солов'їна, барвінкова українська рідна мова"; розширене засідання гуртків "Рідне слово" ; І етап Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.

У технікумах та коледжах стало традиційним відвідування першокурсниками обласного літературного музею, а також проведення спільних заходів з юнацькою бібліотекою та обласною бібліотекою ім. М.Островського.

У вищих навчальних закладах області ІІІ – ІV рівня акредитації проведено ряд заходів, спрямованих на виконання Обласної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки.

У Кам’янець-Подільському державному університеті для повноцінного впровадження української мови в усі сфери суспільного життя, зміцнення державного статусу української мови здійснюється відповідна робота. З метою розвитку загальної культури мовлення, а також для ґрунтовного оволодіння мистецтвом ведення ділової кореспонденції кафедра української мови звертає особливу увагу на викладання курсів української мови за фаховим спрямуванням та ділової мови. Переглянуто й доповнено робочі навчальні програми з цих курсів для неспеціальних факультетів.

Викладачами кафедри української мови розроблено методичні поради до вивчення курсів української мови за фаховим спрямуванням та ділової мови, а також завдання для самостійної роботи студентів (у комп'ютерному варіанті).
У вересні 2007 року робочі навчальні програми вдосконалено відповідно до вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу.

Ведеться пошук, відбір, систематизація та накопичення інформаційно-методичних матеріалів з мережі Інтернет, надається методична допомога студентам денного та заочного відділень у підготовці до практичних занять, написання доповідей, рефератів, курсових, дипломних та магістерських робіт.Упродовж 2006-2007 навчального року на факультеті української філології та журналістики проведено такі заходи:

  • Круглі столи, організовані Міжнародним благодійним фондом „Смолоскип”;

  • Всеукраїнська науково-теоретична конференція „Творчість В.Свідзінського: доба і контекст”;

  • Міжнародна студентська наукова конференція „Національно-культурний аспект вивчення україністики і полоністики”;

  • Науково-практична конференція “Леся Українка і світова культура” (до 135-річчя від дня народження Лесі Українки);

  • Круглий стіл „Нам пора для України жить” (до 150-річчя від дня народження Івана Франка);

  • Регіональна науково-практична конференція “Українська Гельсінська група: історична ретроспектива і сучасність” (до тридцятої річниці з часу заснування).

Проводяться традиційні виховні заходи, спрямовані на зміцнення статусу української мови як держаної: Свято рідної мови, День слов’янської писемності, День української писемності і мови.

В університеті функціонує Центр огієнкознавства. У 2006 році опубліковано ІІІ-ій випуск збірника „Іван Огієнко і сучасна наука та освіта. Серія історична та філологічна”. Всі дослідження спроектовані на проблеми сучасної України.
Каталог: doc
doc -> Визначення типів складного речення
doc -> Рідний край. 2001. №1 (4). С. 111-115. Дем’янко Н. Ю
doc -> Аналіз готовності випускників шкіл для дітей з глибокими порушеннями зору до зовнішнього незалежного оцінювання знань
doc -> Представлення інформації в комп 'ютері Двійкове кодуваня. Двійкова система числення
doc -> Педагогічні ідеї в. М. Верховинця у сучасній початковій школі демьянко Наталия Юрьевна. Актуализация и внедрение идей В. М. Верховинца в современной начальной школе
doc -> Позакласний захід у 7 класі «Навколосвітній круїз» Мета: закріпити та систематизувати в учнів знання теоретичного матеріалу з курсу «Загальна географія»
doc -> Урок 20. Тема. Нащадок великого Езопа. І. А. Крилов. Байка «Вовк і Ягня». Роль сміху в засудженні людських вад у байках Крилова
doc -> Практика застосування Духовних Знань
doc -> Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського дербеньова лідія Вікторівна архетипна парадигма в російській реалістичній літературі другої половини ХІХ століття
doc -> Урок До 140-річчя від дня народження Лесі Українки. Слово бібліотекаря


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка