Особливорсті застосування трулового законодавства: відпутка з наступним звільненнямСкачати 32.56 Kb.
Дата конвертації08.05.2016
Розмір32.56 Kb.
ОСОБЛИВОРСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ТРУЛОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА: ВІДПУТКА З НАСТУПНИМ ЗВІЛЬНЕННЯМ

Чи залежить право працівника на відпустку з наступним звільненням від підстави звільнення?

Так, залежить.

Працівник має право вимагати щорічну відпустку з наступним звільненням за власним бажанням, адже стаття 38 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) прямо передбачає розірвання безстрокового трудового договору з ініціативи працівника незалежно від бажання роботодавця.

Працівник, який бажає скористатися таким правом, має подати заяву про надання відпустки з наступним звільненням, зазначивши підставу звільнення.

У разі надання працівнику відпустки з наступним звільненням за власним бажанням він має дотримати вимоги ч. І ст. 38 КЗпП щодо письмового попередження роботодавця про розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, за два тижні.

Можливість надання відпустки працівнику, в якого закінчується строковий трудовий договір, передбачена ч. 2 ст. 3 Закону України “ Про відпустки”. При чому період відпустки може повністю або частково перевищувати строк трудового договору, і чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Щодо можливості надання відпустки з наступним звільненням за угодою сторін (п.1 ст.36 КЗпП) або за переведенням на інше підприємство, в установу, організацію (далі - організація) або перехід на виборну посаду (п.5 ст. 36 КЗпП) зазначимо: оскільки для припинення трудового договору за зазначеними підставами потрібна згода роботодавця, то і питання відпустки з наступним звільненням також слід з ним погоджувати.

Чи можна надати відпустку з наступним звільненням, якщо розірвання трудового договору відбувається з ініціативи роботодавця?

За загальним правилом — не можна, оскільки ч. 3 ст. 40 КЗпП встановлено, що не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період перебування працівника у відпустці (крім випадку повної ліквідації організації).

Втім, у цього правила є винятки, зокрема норми Закону про відпустки є спеціальними по відношенню до загальних норм зазначеної статті, тому за бажанням працівника йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням, попри факт розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Датою звільнення у цьому випадку буде останній день відпустки, і це не буде порушенням трудового законодавства.

Примітка: працівники, яких звільняють за порушення трудової дисципліни (наприклад, за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених трудовим договором, тобто за п. 3 ст. 40 КЗпП, або за прогул на підставі п. 4 ст 40 КЗпП), не мають права використати дні щорічної відпустки у разі звільнення (ч. І ст. 3 Закону України “Про відпустки”). Таким працівникам виплачується грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки при звільненні.Як має бути сформульовано текст заяви працівника про надання відпустки з наступним звільненням?

Працівник, який бажає отримати відпустку з наступним звільненням може подати заяву, наприклад, такого змісту: "Прошу надати невикористану щорічну основну відпустку з 24.09.2012 з наступним звільненням за власним бажанням в останній день відпустки". Також правильним буде зазначити конкретну кількість невикористаних днів відпустки, якщо працівник до написання заяви звернувся за відповідною інформацією до кадрової служби.Як визначити дату звільнення у разі надання відпустки з наступним звільненням?

До стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку, включають період щорічної відпустки (відповідно до п. 2 ч. І першої ст. 9 Закону України “Про відпустки”).Визначити дату звільнення (останній день відпустки) можна таким чином:

    • порахувати кількість днів щорічної основної відпустки пропорційно відпрацьованому часу з дати початку робочого року і по дату початку відпустки, зазначену у заяві працівника,

    • до дати, з якої працівник бажає одержати відпустку, додати кількість днів невикористаної відпустки,

    • знову порахувати кількість днів щорічної основної відпустки, але тепер пропорційно відпрацьованому часу за робочий період здати початку робочого року по останній день відпустки.

Воловецьке районне управління юстиції

лютий 2013 року


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка