Мета: розширити та доповнити знання дітей про рідну Кіровоградщину; сприяти розвитку пізнавального інтересу школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов та гордість за рідний край. ОбладнанняСкачати 184.84 Kb.
Дата конвертації05.05.2016
Розмір184.84 Kb.

Виконавець:

вчитель історії

Захарівської ЗШ І-ІІІ ст.

Краснова Оксана

ВолодимирівнаМета: розширити та доповнити знання дітей про рідну Кіровоградщину; сприяти розвитку пізнавального інтересу школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов та гордість за рідний край.

Обладнання: адміністративна карта Кіровоградської області; малюнки герба і прапора Кіровоградської області; малюнки гербів районних центрів; записи пісень.

Хід заходу

В світі є краї багаті,

Та дорожчий той, де в хаті

Слухав ти пісні матусі,

Де зостались кращі друзі,

Де спинався ти на ноги,

І куди тебе дороги

Знов ведуть, немов до Рима,

Де душа твоя незримо

Вже давно перебуває, -

Кращих бо країв немає…

Для одних то – сиві гори,

Для онаких – синє море,

А для нас, синів козацьких, -

Спів степів кіровоградських!

Вчитель. В цьому році прадавня козацька земля відзначатиме 75-ту річницю утворення нашої прекрасної і неповторної Кіровоградської області.

Ми з неприхованою гордістю говоримо про свою 75-річну історію – це були по справжньому великі роки становлення, зміцнення, злету, важких воєнних випробовувань, повоєнної відбудови, твердого поступу вперед і вже наші дні – утвердження нової незалежної України.

Учень. Горнусь до вишні і тополі,

Що у моїм ростуть краю.

Тебе і в радості і в болі, -

Люблю як матінку свою.

Кіровоградщина моя,

Ти – зірка величі країни!

Ми з покоління в покоління,

Усі разом – одна сім’я!

Ми всі великою сім’єю

Разом долаємо біду,

І я пишаюся землею,

Якої в світі не знайду!

Кіровоградщина моя!

Землі ріднішої немає!

Тут дух козацький – не вмирає,

Бо тут живемо – ти і я! / Пісня «Городок» із репертуару А.Варум/

Учень. Кіровоград розташований у межах Придніпровської височини, в долині і на берегах ріки Інгул, при впадінні в неї менших річок Сугоклії та Біянки.
Місто засноване на
 землях Запорізької Січі в 1754 р. як фортеця Святої Єлизавети для захисту південних кордонів Росії від набігів турок і кримських татар. Незабаром навколо фортеці виникло поселення, що з 1775 р. дістало назву Єлизаветград.


Учень. Мирне життя сприяло заселенню, економічному освоєнню краю та перетворенню тутешніх міст з військових адміністративних центрів на торгово-промислові. Після чергової війни наприкінці 1810-х років на півдні Росії знову починається створення воєнізованих осередків і згодом Єлизаветград стає центром Південних (Херсонських) військових поселень, що проіснували кілька десятиліть. На початку 1939 р. з периферійних районів Дніпропетровської, Київської, Миколаївської, Одеської і Полтавської областей Української РСР була створена Кіровоградська область.

Учень. Місто Кіровоград мав декілька назв за свою історію. На протязі 170років з 1754 року до 1924 місто називалося Єлизаветград .

На початку 1924 року, коли Петроград після смерті Леніна нарекли його іменем, у єлизаветградських активістів ніби крила виросли. Були пропозиції наректи місто –Ілліч, Троцьк. Проте на голосування виносилося дві назви: Зіновївськ і Левград. Перемогли прихильники першої. З 5-го вересня 1924 року місто саме так і називалося – Зінов’ївськ . Але після смерті Кірова , 1грудня 1934 року, Зіновєв був звинувачений у змові проти нього. Влітку 1936 року, разом зі своїми спільниками був розстріляний. Майже одночасно з вище описаними подіями 29 грудня 1934 року колишній Зіновївськ одержав назву м. Кірове.
Учень. Та й з черговим іменем місто жило не довго. Указом Президії Верховної ради СРСР від 10 січня 1939 року була утворена Кіровоградська область. ЇЇ центром став Кіровоград, перейменований із Кірового.

Таким чином, протягом п’ятнадцяти років (1924-1939) почергово місто носило чотири назви: Єлизаветград - Зіновївськ – Кірове – Кіровоград.
Учень Кiровоградська область станом на 1 липня 2011 року складається з 21 адмiнiстративного району, з них 2 райони - у м.Кіровограді – Ленінський та Кіровський, а також  12 мiст, з яких 4 - обласного пiдпорядкування Кіровоград, Знам’янка,Олександрія, Світловодськ, 27 селищ мiського типу та 998 сiльських населених пунктів. Площа області становить 24 600 км/кВ (4,1% від площі України в цілому). Населення 1006629 (2,2% від загальної кількості населення України)

В областi живуть представники бiльш нiж 30 нацiональностей.

Українцi складають 85,3%, росiяни - 11,7%, представники iнших нацiональностей - 3% населення.

Учень. ГОЛОВНI ГАЛУЗI ЕКОНОМIКИ ОБЛАСТI. Промисловiсть є однiєю з ведучих галузей соцiально-економiчного комплексу областi, на яку припадає 20,7% валового суспiльного продукту. В нiй зайнято 75,1 тис.чоловiк. Промислову продукцiю випускають бiльш нiж 3 тисячi пiдприємств та виробництв, 295 з яких складають основну групу самостiйних промислових пiдприємств та об`єднань. Промисловий комплекс охоплює 13 провiдних галузей.
  Особливе мiсце в промисловостi областi належить харчовiй, на яку припадає 39% вiд загального об`єму промислового виробництва. На товарному ринку України область вирiзняється виробництвом нiкелю, графiту, гiрського воску, буровугiльних брикетiв, мостових електричних кранiв, продукцiєю харчової промисловостi: м`ясо, молочнi продукти, цукор, олiя i т.п.
Вчитель. Кіровоградщині всього 75 років, яка вона молода. А скільки побудовано, відкрито, досягнуто.

Учень. Візитною карткою Кіровоградщини є розвинута транспортна мережа. 

Територiю перетинають багаточисельнi залiзничнi магiстралi. Здiйснюються в основному транспортнi перевезення в напрямку Донбас-Карпати, що зв`язують важливi промисловi та сiльськогосподарськi райони Пiвдня з Пiвденним Заходом та Центром України. Експлуатаційна довжина колії - 944 км. З яких електрифіковано 601 км. Густота мережi залiзних дорiг - 38 км. на 1000 кв.км.

Кiровоградська область має 10 автомагiстралей довжиною 728,7 км , якi зв`язують Україну зi країнами СНД, Центральної та Пiвденної Європи. Густота автомобiльних дорiг складає 308,5 км на 1000 кв.км.

Авіаційні перевезення здійснюються державним підприємством авіакомпанії "Авіалінії України", а також міжнародною акціонерною компанією "УРГА"

Область має мiжнародний телефонний зв`язок.
Учень. Об`єкти соцiальної iнфраструктури.

В областi станом на початок 1998/99 навчального року працюють 6 вищих учбових закладiв     ІІІ - ІV рівнів акредитації , 18 вищіх навчальних закладів  І - ІІ рівнів акредитації , 25 професiйно-технiчних  училищ, 638 загальноосвiтнiх шкiл, 654 дошкiльних заклади.

В областi нараховується 24 готелi. Є 688 масових  та унiверсальних  бiблiотек, 748 клубних закладiв, 2 театри, 1 концертна органiзацiя, 16 державних музеїв, 32 музичні школи, 11 шкiл мистецтв та 3 дитячі художні школи.

Працюють 40 дитячо-юнацькi спортивних шкіл, школа вищої спортивної майстерностi, школа олімпійського резерву, 24 стадiони, 516 спортивних залiв, 10 басейнiв для плавання.

В областi працюють 96 лiкарень, 194 лікарських амбулаторно-полiклiнiчних закладів , 598 фельдшерсько-акушерських пунктiв.
Вчитель. Кіровоградська область межує з шістьма областями : Вінницькою, Черкаською, Полтавською, Дніпропетровською, Миколаївською, Одеською.

Розглянемо карту Кіровоградської області. На ній ви побачите районні центри нашої області. Які з назв вам відомі? (Відповіді дітей)…

Тож, сьогодні ми з вами будемо подорожувати рідним краєм за допомогою цієї карти, яку ми прикрасимо гербами районів (Підготовлені учні коротко розповідають про символіку районів та прикріплюють герби на карту).

Символіка Кіровоградської області

Герб: у червоному полі золотий степовий орел.

Прапор: прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3, що складається з двох вертикальних рівновеликих смуг: малинової та жовтої, на малиновій смузі – зображення жовтого орла.

Символіка міста Кіровограда

Великий герб: малий герб увінчаний золотою міською короною та вписаний у срібний картуш, щит підтримують два срібні лелеки, під щитом золоте колосся та срібна декоративна гілка, перевиті синьою стрічкою із золотим девізом «З миром і добром».

Герб: у золотому полі синій перекинутий вилоподібний хрест відділяє червону базу; поверх усього чорний план фортеці, з золотій площі якої три червоні літери СвЄ.

Прапор: квадратне полотнище, в якому синій вилоподібний хрест раменами від древка відділяє малиновий трикутник з жовтими літерами СвЄ та верхню й нижню жовті горизонтальні смуги з косими передніми краями.

Символіка міста Знам’янки

Герб: щит скошений зліва; у верхньому червоному полі – золота емблема залізниці, у нижньому золотому полі – зелена дубова галузка з дев’ятьма дубовими листочками та чотирма жолудями.

Прапор: квадратне полотнище розділене по діагоналі з верхнього вільного кута на рівні трикутні поля; у верхньому жовтому – зелена дубова гілка.

Символіка міста Олександрії

Герб: щит напівскошений зліва і справа та напіврозтятий; у верхньому золотому полі – червоний (малиновий) козацький (лапчастий) хрест; на праве зелене та ліве червоне поля накладені золоті перехрещені (вістрям униз) шаблі, обвиті золотим дубовим (права шабля) та золотим лавровим (ліва шабля) листям.

Прапор: квадратне полотнище, яке складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг – малинової та зеленої, від древка до середини прапора йде жовтий клин, на якому малиновий лапчастий хрест.

Символіка міста Світловодська

Герб: у синьому полі три срібні мушкети у стовпи та дві срібні ламані ( у три злами) вузькі балки.

Прапор: синє квадратне полотнище з двома білими ламаними ( у три злами) горизонтальними смугами в 1/9 сторони прапора; відстань між зламами складає ¼ сторони прапора.

Символіка Бобринецького району

Герб: у синьому полі золотий козацький (кавалерійський) хрест із синім кружалом у хрестовині та чотирма золотими пшеничними колосками між раменами, у золотій главі – дві червоні козацькі піки з синіми наконечниками та червоно-срібними значками покладені навхрест.

Прапор: синє прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3, нас якому жовтий козацький хрест із синім кружалом у хрестовині та чотирма жовтими пшеничними колосками між раменами.

Символіка Новоукраїнського району

Герб: у синьому полі золотий скіфський казан, обабіч якого по золотій восьмипроменевій зірці та золота трикутна база.

Прапор: синє прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3 з жовтим трикутником у нижній діагональній чверті; над ним жовте кільце з жовтою крапкою в центрі супроводжується обабіч двома золотими восьмипроменевими зірками. І т.д
Вчитель. Запрошую вас на віртуальну подорож вулицями старого і нового Кіровограда.

/ Демонстрація слайдів або ілюстрацій супроводжується розповіддю вчителя…/
Вчитель.У Кіровограді значною мірою збереглася стара забудова (переважно 2-а пол. ХІХ століття), в тому числі низка культових споруд, рештки російських укріплень, єврейські квартали тощо.
Вже з
 кінця XVIII ст. місто забудовувалось спорудами у стилі класицизму (неокласицизму), однак притаманною са́ме Єлизаветграду стало панування наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття стилю модерн, як у житловій, так і громадській архітектурі. Проте значною мірою архітектурне обличчя Кіровограда визначали робочі квартали.
За
 СРСР Кіровоград був забудований багатоповерховими адміністративними, громадськими та житловими будинками. У 1970-х роках успіхом місцевих інженерів та будівничих стала реалізація проекту з упорядкування і забудови міської набережної річки Інгул.
У
 2000-х, після тривалої економічної кризи, в місті відновилась сфера капітального будівництва.
Історико-культурні та культові пам’яткиУчень ,До історико-культурних та культових споруд і пам’яток Кіровограда належать:
Спасо-Преображенський собор
Кафедральний собор Різдва Богородиці (Грецька церква), 1805-12 рр.;
залишки Єлисаветинської фортеці;
комплекс будівель військового містечка (кін. 1840-х — поч. 1850-х років).
Спасо-Преображенський собор (пам’ятка архітектури XVIII—ХІХ ст.ст.);
Свято-Покровська церква, 1850–75 роки.
Головна синагога, 1853 рік.Учень Пам’ятники
У місті встановлено низку пам’ятників — як за радянської доби (Меморіал Слави, Кірову, Шевченку тощо), так і в часи незалежності України (братам Ельворті, жертвам Чорнобильської трагедії тощо).
Загалом у
 Кіровограді близько 40 пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіалів і бюстів.

Пам’ятник Воїнам-інтернаціоналістам
Значним зосередженням пам’ятників і
 пам’ятних знаків у місті є т.зв. Вали (місце розташування Єлизаветинської фортеці) — тут міститься Меморіал Слави, низка інших монументів і знаків, присвячених подіям і персоналіям ВВВ, пам’ятні хрести Голодомору і першому православному храму міста.
Найбільш недавнім (осінь 2009
 року) в Кіровограді є пам’ятник видатному міському голові Єлисаветграда Олександру Пашутіну, урочисто відкритий під час святкування Дня міста-2009 19 вересня 2009 року на площі перед міською радою.Учень У Кіровограді в монументальній формі вшановано персоналії, чиї життя і творчість пов’язані з містом, — М. Л. Кропивницького, В. І. Григоровича, братів Ельворті. Найближчими роками у місті має з’явитись пам’ятник В. К. Винниченку.
Відразу декілька пам’ятників з’явилось у
 Кіровограді до 250-річчя міста в 2004 році, серед них — монументальний «Янгол-охоронець України», встановлений на площі Незалежності, та пам’ятник братам Ельворті на вшанування засновників заводу «Червона Зірка», що розмістився у будинку, де вони жили, неподалік від підприємства.
Учень. На Кіровоградщині народилося багато відомих людей:

 • Винниченко Володимир Кирилович – український письменник, і суспільно-політичний діяч початку ХХ ст..

 • Зінов’єв Григорій Євсєєвич – радянський партійний діяч.

 • Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) – український драматург і артист.

 • Кропивницький Марко Лукич – український драматург, артист, режисер і один із засновників постійного українського театра в Єлисаветграді 1882 року.

 • Крутий Ігор Яковлевич – російський композитор – класик.

 • Сухомлинський Василь Олександрович – український педагог та багато інших.Учень. Найцікавіші об'єкти туризму:

 • Залишки укріплень Чорноліського городища VII ст. до н. е.;

 • Фортеця святої Єлизавети XVIII ст.;

 • Комплекс кавалерійського юнкерського училища XIX ст.;

 • Свято-Покровська церква 1849 р.;

 • Грецько-Володимирська церква (Кафедральний Собор) XIX ст.;

 • Хрестовоздвиженська церква — усипальниця Раєвських 1833—1855 р.;

 • Колишній власний будинок — архітектурний зразок міського помешкання кінця XIX ст.;

 • Комплекс лікарні Св. Анни Червоного Хреста — неоросійський стиль XIX-ХХ ст.;

 • Краєзнавчий музей — приватний будинок у стилі модерн 1885—1905 рр.;

 • Синагога XIX ст.; Колишня гімназія 1891—1898 рр.; Міська лікарня1910-1913 рр.;

 • Колишній театр 90-х років XIX ст.;

 • Свято-Вознесенська церква 1898—1912 рр.;

Вчитель. Славну біографію краю гідно продовжують сучасники. Вшанований Кіровоградський край працею хліборобів, педагогів і лікарів, славний він науковцями і робітниками, ветеранами й молоддю. Потенціал області в усі часи служив на благо України. ТАК БУЛО! ТАК Є! І ТАК БУДЕ!
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка