Білоусов В. М., ст викладач, Юридичний інститут, Національний авіаційний університет, м. Київ Вишневський О. ССкачати 98.83 Kb.
Дата конвертації14.12.2016
Розмір98.83 Kb.
УДК: 004.056.5:347.78:343.712.2(477)(045)

Білоусов В. М.,

ст. викладач,

Юридичний інститут,

Національний авіаційний університет, м. КиївВишневський О. С.,

студент,


Юридичний інститут,

Національний авіаційний університет, м. Київ


ПРОБЛЕМА ЗАХИСТУ АВТОРСЬКОГО ПРАВА ВІД ПІРАЦТВА В УКРАЇНІ
Сьогодні, коли комп’ютер та вихід в Інтернет є майже у кожного українця, широкого поширення набуло таке поняття як «піратство». Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» [1] піратство у сфері авторського права це опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп’ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм і програм організацій мовлення.

Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA, «International Intellectual Property Association») випустив чергову редакцію «Priority Watch List» - Список з 13 країн під особливою увагою за рівнем піратства. У список потрапили Україна та Росія. При цьому Україна нарівні з Іспанією, Коста-Рікою, Філіппінами й В’єтнамом була занесена до пріоритетного списку лише в 2010 році.

За даними Міжнародного союзу електрозв’язку (MTU) відзначає, що в Україні проникнення Інтернету складає 33,7%, а онлайн-аудиторія — 15,3 млн чоловік.

Це, на думку IIPA, дозволяє розвиватись інтернет - піратству у пірінгових і файлообмінних мережах. Україна зараз є однією з небагатьох країн світу (поряд з Росією) із системою плати за закачування піратського фільму або музики, а також «батьківщиною» деяких із найпопулярніших BitTorrent-систем у світі, при цьому деякі схожі сайти відкрито рекламуються.

Файлообмінник EX.ua назвали серед найбільших порушників, близько 50% користувачів, які скачують контент в он-лайні незаконно, користуються цим сервісом [3].Аналіз судової практики у веб-середовищі в українському сегменті Інтернету дозволяє зробити висновок про те, що Україна в питанні пірацтва просто ідеальна. Жодного судового рішення, яке набуло б чинності щодо притягнення до відповідальності власників Інтернет-ресурсів (операторів телекомунікацій або ж провайдерів телекомунікацій).

Українці, як і інші використовують нелегальне програмне забезпечення, але масштаби таких порушень в Україні значно більші. Всесвітньо відомий журнал «Wired» навіть відрядив до нас одного зі своїх журналістів, а потім тисячі читачів цього видання по всьому світу побачили наступні рядки:

«Ласкаво просимо в Україну, де комп’ютерне піратство стало елементом національної гордості ... Моя прогулянка починається на ринку «Петрівка», що розкинувся під відкритим небом північного Києва ... лотки виблискують CD, CD-ROM, DVD і відеокасетами за ціною від 40 центів до 3$ ... Мій погляд привертає диск групи «Metallica», завдяки формату MP3 на диск помістилося 9 альбомів, 123 композиції музики в стилі heavy metal. Ціна: 3 долари. В Америці ж тільки одні відрахування музикантам, видавцеві і звукозаписної компанії склали б 27$ ... Коли мені на очі потрапила копія Microsoft Office ХР за 2.20$ (в той час як в США це програмне забезпечення коштує 580$), я запитав: «Де це зробили?», продавець, розриваючись від почуття патріотизму, відповів: «Тут, у Києві...» [4].

Таким чином, боротьба з комп’ютерним піратством та охорона авторських прав зараз є однією з актуальних проблем світу , та й України в тому числі.

В українському суспільстві склалися дві протилежні думки. Прибічники першої позиції, носіями якої є суб'єкти законодавчої ініціативи, контролюючі органи, імпортери та суб’єкти права інтелектуальної власності, вважають, що це є зло для суспільства та економіки країни. А інша позиція полягає в тому, що це є ніби благо й захист для населення від поширення занадто дорогої ліцензованої продукції, яка є недосяжною для українців через низьке матеріальне становище людей в державі. Середньостатистичний українець не може собі дозволити купити ліцензійний диск за 500 гривень і на мою думку це є однією з найголовніших проблем піратства.

Існує велика кількість проблем пов’язаних із захистом порушеного права. У разі, якщо провайдер буде зареєстрований в одній із країн Західної Європи або в Японії, доведеться витратити чималі кошти на судовий позов на території країни відповідача. Зокрема, якщо буде виявлена компанія, зареєстрована на території України, що, можливо, впливає на сервер, належний іноземному провайдеру, а після цього буде доведено, що саме з вини компанії, зареєстрованої на території України, відбулись порушення авторських прав на сервері, що належить іноземній компанії.

Торкаючись теми захисту авторського права в Інтернеті, необхідно враховувати й те, що питання забезпечення доказів порушення прав на об’єкти інтелектуальної власності, розміщені в Інтернеті, є досить проблематичним. Так, приміром, в Україні дотепер немає практики стосовно права посвідчення нотаріусами веб-сторінок, отриманих методом копіювання зображення з екрана (технологія screenshot). Стаття 1 Закону України «Про нотаріат» [2] передбачає серед повноважень нотаріусів обов’язок засвідчити права й факти, що мають юридичне значення, а також здійснювати інші дії, передбачені цим Законом, для надання їм юридичної вірогідності. Весь спір перебуває в площині того, чи можна розцінювати знаходження певного матеріалу в Інтернеті як юридично значимий факт. На дане запитання дотепер немає відповіді через побоювання того, що Інтернет — ненадійне джерело й усе, що в ньому знаходиться, не може бути юридично значимим і достовірним, оскільки він занадто піддається зломам, спрямованим саме на перекручування інформації, розміщеної в цьому ресурсі. 

Отже, проблема захисту інтелектуальної власності в Україні є однією з найактуальніших. І на мою думку перш за все цим повинна зайнятися держава. Потрібно пристосувати законодавчі акти до нових реалій та внести значну кількість змін, щоб мати змогу притягти до відповідальності порушників.Література

  1. Про авторське право і суміжні права: Закон України за станом на 05.12.2013 р. / Верховна Рада України - Офіц. вид. – К.: Парлам. вид-во, 2013.

  2. Про нотаріат: Закон України. Чинне законодавство зі змінами та допов. станом 22 серп. 2013 р.: (відповідає офіц. тексту). - К.: Паливода А. В., 2013. – 48 с.

  3. Бойченко А. «Захист авторського права й суміжних прав в Інтернеті» [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www.law24.biz/АвторскоеправоиИнтернет/ЗахиставторськогоправайсуміжнихправвІнтерне.aspx

  4. Горбенко Р. Компьютерное пиратство на Украине стало «культурным» [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www/crime-research.ru/library/Gorb6.html.

Каталог: bitstream -> NAU
NAU -> Київ Видавництво Національного авіаційного університету
NAU -> Реферат: дидактичні аспекти організації ефективної самостійної навчальної роботи студентів анотація
NAU -> Методи Оцінювання комунікативної к омпетентності
NAU -> О. Г. Широкова-Мурараш
NAU -> Матеріали міжнародної науково-практичної конференції
NAU -> Технологія формування комунікативної компетентності учнів старшої школи засобами організаційно-діяльнісної гри
NAU -> Рубрика 1: «Педагогические науки» андрагогіка: сучасний етап розвитку
NAU -> Комунікативна компетентність як предмет дослідження у науковій літературі
NAU -> Зміст освіти у процесі сучасної професійної підготовки анотація


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка